Латинка й обов’язкова англійська. Навіть якщо ми втратимо «велетенський пласт української писаної культури»?

Майже відразу після публікації в «Галичині» за 11 вересня кореспонденції «До Європи через латиницю, або Чи зіграла б на руку апологетам «русскава міра» відмова українців від кирилиці?» заяву на цю тему зробив секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов, який останніми місяцями набуває дедалі більшої ваги на політичному подіумі українського суспільства. Зокрема того самого дня в інтерв’ю на Радіо Свобода він, як мовлять, прямим текстом сказав, що Україна має позбутися кирилиці і перейти на латиницю.

«Я вважаю, що це буде одна з фундаментальних речей… Я – за дві мови в нашій країні. Крім української, в нас має бути обов’язкова й англійська. Бо якщо говорити в контексті сучасного світу, це мова цивілізованого спілкування. І ми маємо розуміти, що її мають знати всі. Звісно, для літніх людей освоїти англійську складно, то в наших освітніх закладах її мають викладати починаючи з дитячого садочка», – зазначив він.

Позиція такого високопосадовця дещо увиразнює перспективи щодо результатів довгочасної дискусії в нашому суспільстві про доцільність латинізації українського писемного мовлення. А його публічні висловлювання на користь такої глобальної переміни в житті українського суспільства засвідчують уже певну дозрілість ідеї. Проте, безумовно, боротьба між прихильниками і противниками такої реформи ще обіцяє бути і тривалою й запеклою. Навіть на державному рівні серед «дотичних» до теми відповідальних осіб.

Згадаймо хоча б те, як на початку цього року голова Національної комісії зі стандартів державної мови Орися Демська прогнозувала, що Україна не переводитиме державну мову на латинський алфавіт. «Якщо ми відмовимося від кирилиці, якою користуємося від моменту, коли вона виникла, то відріжемо велетенський пласт української писаної культури», – переконана вона.

Втім, якщо Президент Володимир Зеленський дасть відповідну команду, як і у випадку з поверненням із забуття ідеї ухвалення Верховною Радою закону про так званий великий герб України, противників цієї кардинальної метаморфози, яка може перевернути з ніг на голову все українство, серед можновладців стане набагато менше, а то й узагалі не буде.

А що думають читачі «Галичини» з цього приводу?

P. S. Заява Данілова спричинила новий сплеск дискусії на цю тему в україномовному віртуальному просторі. Отож хоч-не-хоч, а читайте в наступному випуску «Галичини» фаховий огляд цього питання.