Криптовалюта – наше майбутнє чи чергова афера?

Біткоїн — це криптовалюта (електронна валюта), яка була створена в 2008 році. На відміну від розрахунків через банки, біткоїнами можна розраховуватись в інтернеті без будь-яких посередників. Немає комісії за переказ коштів і немає необхідності сплачувати податки, тому що біткоїни не прив'язані до жодної країни і уряди не можуть на них впливати. Окрім біткоїна, є багато інших криптовалют - близько 700 видів, які коштують дуже дешево. А от біткоїн є найбільш вартісною криптовалютою. Ще пів року тому один біткоїн коштував 12 тисяч доларів. І курс постійно змінюється, адже на сьогодні він сягнув ціни майже 50 000 доларів. Багато людей вже довірили свої заощадження такій формі зберігання коштів, і хтось уже, мабуть, заробив не лише мільйони, а й мільярди. Проте чи безбечно інвестувати у біткойни, чи немає загрози прогоріти і втратити все в одну мить?

В економіці останніми роками відбуваються досить таки революційні зміни. Розвиток суспільства та економіки, як його важливої складової, йде нетривіальним шляхом. Все частіше ламається старий уклад, руйнуються непорушні постулати. Тож і валюта також зазнає змін.

Суть криптовалюти полягає в тому, що, хоч вона електронна, її не можна скопіювати як звичайний файл. І начебто дуже зручна і надійна для миттєвих фінансових розрахунків по світу. Колись, можливо, вона замінить звичайні гроші. І ціни на криптовалюти формуватимуться потужностями економік країн чи активами крупних компаній.

Проте у наших непередбачуваних реаліях не віриться у надійність криптовалюти й того ж біткойну. Не віриться, що фактично математичний розрахунок числа коштуватиме десятки тисяч доларів. Хоч кількість чисел і обмежена в кожній криптовалюті (бітків не може бути більше за 21 мільйон), самих криптовалют може бути безліч. А біткойн просто перший. І, до речі, далеко не найкращий з точки зору зручності, швидкості та функціональності.

Ціна на біткойн, на думку спеціалістів, росте просто на хайпі. Просто надувається чергова бульбашка і, мабуть, найбільша в історії людства. Апологети біткойна вірять у нього приблизно так, як вірили у тюльпанові цибулини під час однойменної лихоманки у Голландії XVII століття. Так само інвестори вірили в доткоми в 2000 році. І пояснювали це один одному, що інтернет-компанії – це майбутнє світової економіки, і що їхні акції треба купувати за будь-якою ціною. Бо "буде тільки дорожчати!" Як усім відомо, більшість тих інтернет-компаній зазнали краху, хоч ера інтернет-компаній все-таки настає.

Переваги криптовалюти, складнощі у використанні та її незахищеність

Перевага криптовалюти - у відсутності контролю з боку компаній або країн, що й зацікавило багатьох охочих швиденько розбагатіти. Проте "нова золота лихоманка", як часто називають ажіотаж навколо ринку криптовалют, наповнила мережу як казковими історіями успіху, так і гіркими історіями фінансових крахів.

Наприклад, в 2011 році американський 12-річний підліток Ерік Фінмен вклав у біткоїни тисячу доларів, позичених у бабусі. Зараз йому 22 і він мільйонер. Упродовж останніх років юнак виступає з лекціями та інтерв'ю, в яких переконує, що за криптовалютами - майбутнє, і ті хто, досі в цьому сумнівається, помиляються. "Якщо ви не станете мільярдером упродовж наступних десяти років, то це буде вашою власною провиною", - заявив Фінмен.

Але є і сумні фінансові історії. Програмісту Стефану Томасу на початку цього року співчував чи не увесь інтернет. Близько десяти років тому 7 тисячами біткоїнів чоловікові заплатили за анімаційне відео для Youtube. У ті часи курс іще мало кому відомої криптовалюти не підіймався вище кількох доларів. І якби тоді Стефан знав, що в його руках перепустка до клубу мультимільйонерів, то він точно не загубив би записку із паролем до свого гаманця криптовалюти. Але він не думав, що таке станеться. І втратив за нинішнім курсом фактично понад 30 мільйонів доларів.

Випадок програміста – не перший в історії фінансових провалів. У 2011 році підприємець Габріель Абед втратив близько 800 BTC. Тоді його колега переформатував ноутбук, що містив закриті ключі від біткоїн-гаманця.

Тобто якщо ви забули пароль до свого фінансового гаманця і використали усі 10 можливих спроб ввести правильний ключ та помилилися, то доступ до нього, а отже, і до омріяних мільйонів заблокується назавжди. Адже Bitcoin не має регулятора або компанії, що могла б надати паролі або відновити їх.

Пік невдач біткоїн-інвесторів припав на 2018 рік, коли на тлі стрімкого зростання курсу криптовалюти у 2017-му в неї, сподіваючись на легке примноження грошей, вклалися чимало людей. Однак не всі зробили це вчасно. Багато інвесторів придбали криптовалюту, коли та була близька до позначки в 20 тисяч доларів. Вони не знали, що дуже скоро ціна поповзе вниз і вже в грудні 2018-го сягатиме трохи більше 3 тисяч. Щоб зберегти хоч якусь частину коштів, інвестори поспішали позбавитися активу, що не виправдав їхніх очікувань, - нехай і за меншу ціну, ніж купували.

На початку 2021-го курс біткоїна продовжує бити рекорди - у лютому він вперше перетнув позначку в $47 тисяч доларів. Чимало інвесторів очікують зростання до $100 тисяч і вище. Час покаже. Проте його майбутнє і зараз залишається предметом палких суперечок. І що очікує на нього далі - подальше зростання чи стрімке падіння - не знає ніхто.

Біткоїн - нове золото чи фінансова бульбашка

Проблема з прогнозами курсу біткоїну та інших криптовалют в тому, що вони не так вже й часто справджуються - принаймні в короткостроковій перспективі. Одні фахівці прогнозували перетин позначки у 50, а то й 100 тисяч доларів ще у 2018 році, інші пророкували криптовалюті крах у 2020-му.

Не менш полярні оцінки лунають і нині. Представник інвесткомпанії Guggenheim Partners Скотт Майнерд, наприклад, не виключає падіння курсу біткоїну найближчим часом, але говорить про потенціал зростання до 600 тисяч доларів у довгостроковій перспективі. Майнерд переконаний, що роль криптовалют у світовій економіці буде лише посилюватися.

Такої ж думки аналітики JPMorgan, які прогнозують дещо скромніший курс - на рівні 146 тисяч доларів. Там кажуть, що криптовалюта поступово витіснятиме золото як захисний актив, але процес займе кілька років.

Натомість Девід Розенберг із Rosenberg Research протилежної думки: біткоїн, за його словами, - не більше, ніж бульбашка, в якої немає ніякого майбутнього. І доводить свою теорію так. Криптовалюти - високоволатильний актив, ціна на який постійно коливається то в один, то в інший бік. Всього за добу курс нерідко може підскочити на кілька десятків відсотків, а потім так само стрімко впасти.

До різкого зростання може призвести, приміром, одна лише згадка біткоїну мільярдером Ілоном Маском. Коли наприкінці січня він додав хештег #bitcoin в опис свого профілю в твіттері, курс криптовалюти швидко зріс одразу на 5 тисяч доларів.

1,5 мільярда доларів у біткоїн недавно вклала Tesla, до цього криптовалюти на десятки або ж сотні мільйонів придбали компанії MassMutual, MicroStrategy, Square та Ruffer Investment.

У січні біткоїном також зацікавилася одна з найбільших у світі інвесткомпаній BlackRock, яка керує активами на 8,7 трильйона доларів, а міжнародна платіжна система PayPal запустила операції з криптовалютами у США.

Усе це стало позитивними сигналами для ринку, які й посприяли стрімкому зростанню ціни на біткоїн. Прихильники ідеї криптовалют бачать у приході великих і багатих гравців довгоочікуване підтвердження того, що світ потроху починає визнавати те, про що вони говорили ще десять років тому, - за цифровими валютами майбутнє і з часом той біткоїн коштуватиме сотні тисяч, якщо не мільйони.

Попри таку невизначеність із майбутнім криптовалют, більшість аналітиків погоджується, що ситуація на ринку порівняно з 2017-2018 роками суттєво змінилася.

Тодішнє зростання курсу біткоїна і його обвал стався на фоні "хайпу", основою якого були приватні інвестори - звичайні люди, які, дізнавшись про шалене зростання курсу, кинулися вкладати в біткоїн свої кошти з надією швидко заробити. А потім - за перших поганих новин - так само стрімко стали втікати з ринку криптовалют.

Для серйозних фінансових гравців криптовалюти тоді ще залишалися нерозвіданою територією, до якої ставилися з обережністю. Проте зараз усе змінилося. Великі компанії, схоже, стали сприймати новий ринок серйозніше, розгледівши в ньому перспективу.

Та критики все ж застерігають про очевидну і зрозумілу річ: якщо вартість біткоїна так легко підвищити, то так само легко його можна й обрушити. А тому робити якісь прогнози щодо його курсу, а тим більше вкладати великі кошти у не надто надійну і нічим не захищену криптовалюту - невдячна справа. І не факт, що заробленими таким чином мільйонами й справді можна буде будь-коли скористатися для інтернетрозрахунків чи вивести, наприклад, в готівку.

Тож чи варто вкладати всі свої кошти в біткоїни, як і в будь-який інший фінансовий інструмент, якщо криптовалютна система може виявитися черговою фінансовою пірамідою, якою керують досить розумні ділки і в разі якихось непередбачених обставин, вочевидь, саме вони знімуть усі "вершки", а прості люди залишаться ні з чим. Ця система дуже професійно організована на світовому рівні, проте наслідки можуть бути, як у менших подібних пірамід - типу МММ, В2В і т. д. Адже, якщо подумати на тверезу голову, то жодна валюта, а тим більше "невидима" (адже вона функціонує лише в електронному варіанті) не може мати такої захмарної вартості. І народна приказка "Сир дешевий лише в мишоловці" це може згодом підтвердити...

За матеріалами інтернетвидань.