КП «Брошнів-ІНВЕСТ»: переймаємо досвід комунального підприємств з успішного обробітку землі

Представники Брошнів-Осадської селищної ради ТГ – селищний голова Тарас Манорик, депутати, керівник новоствореного КП «Брошнів-ІНВЕСТ» Василь ЧЕПІЛЬ– здійснили поїздку на Коломийщину в село Мала Кам’янка П’ядицької територіальної громади, де 2018-го заснували КП «Добробуд-Захід». Як зазначив Тарас Манорик, їхній успішний досвід став для нас поштовхом до створення аналогічного підприємства, яке зрушить місцевий економічний розвиток у частині ефективного використання земельних ресурсів і збереження їх у громаді. Тому ознайомлення з тим досвідом і стало приводом для візиту і налагодження тісної співпраці у цій сфері.

«Добробут-Захід» – це комунальне підприємство стало першим на Прикарпатті, яке взяло в обробіток землю. А тепер у нашій області налічується п’ять таких підприємств. Поїздку організувала Агенція розвитку ТГ Прикарпаття, яка була ідейним натхненником із започаткування та реалізації проєкту Agrohub. Найперше ми звернули увагу на те, що поля окультурені, без чагарників і борщівників. Виднілися розлогі сходи ріпака, і особливо приємно вразили плантації лохини, посадженої два роки тому майже на п’яти гектарах, а до кожного кущика під’єднано систему поливання. Керівник КП «Добробут-Захід» Уляна Гайдейчук пояснила, що таке обладнання вони отримали у рамках виграного ґрантового проєкту американських платників податків (вартість 1,4 млн грн) і за умови часткового фінансування з місцевого бюджету.

– Уже три роки поспіль наше комунальне підприємство прибуткове і нарощує свої потужності. На його базі реалізовано масштабний проєкт «П’ядицькі культури» – створення навчально-виробничої бази з вирощування чорниці канадської (лохини), де висаджено 12 755 саджанців цієї культури. Крім того, на 979 га ефективно працює залучений до обробітку земель інвестор, завдяки якому маємо щороку 2 мільйони гривень надходжень до бюджету. А люди отримали робочі місця, поля не заростають бур’янами. Думаємо про придбання техніки. У цьому нам посприяє інвестор, з яким співпрацюємо через Агенцію розвитку ТГ Прикарпаття, – зазначила вона.

А координатор проєкту юрисконсульт Михайло Івашків відзначив, що Агенція розвитку ТГ Прикарпаття доклала значних зусиль для того, щоб довести: ідея Agrohub є реальною й ефективною: «Надзвичайно приємно, що вона відбулася і зацікавила вже понад п’ять територіальних громад області. Такий досвід є унікальним в Україні. Агенція здійснює юридичний і стратегічний супроводи чотирьох таких сільськогосподарських комунальних підприємств області».

П’ядицький сільський голова Петро Гайдейчук розповів про проблеми, з якими громада зіткнулася на шляху реалізації доброї ідеї: «Люди не знали, наскільки вдасться цей проєкт. Вагалися. Але, на щастя, переміг здоровий глузд, і ми таки вирішили створити КП. З огляду на те, що земля громади була у комунальній власності, всю її, а це майже тисячу гектарів, передали на «Добробут-Захід». Також прийняли рішення перші три роки залишати всі зароблені ними кошти на розвиток КП».

Створення такого комунального підприємства, крім усього іншого, здолало й стереотип, ніби ведення сільського господарства за посередництвом такої організаційно-правової форми є утопією.

Микола Гришук, староста с. Мала Кам’янка, ознайомив гостей з роботою КП, розповів про тонкощі реалізації проєкту і провів демонстрацію навчальної бази та господарства. А Уляна Гайдейчук акцентувала й на тому, що при вдалій взаємодії влади, Агенції розвитку ТГ Прикарпаття, місцевих підприємців можливо досягти колосальних успіхів. Брошнів-Осадська громада має достатній потенціал для цього. Слово – за депутатським корпусом і, звісно, людьми.