Костянтин Матвієнко: Виборці голосували радше не за Зеленського, а проти Порошенка

Відповідно до попередніх результатів президентських виборів українці віддали перевагу артистові Володимиру Зеленському, який змагався у другому турі за крісло на Банковій з чинним Президентом України Петром Порошенком. Згідно з даними, оприлюдненими на сайті Центральної виборчої комісії, за В. Зеленського проголосувало понад 73 відсотки виборців, а за П. Порошенка – майже 25. «Галичина» запросила відомих політологів та політичних експертів поділитися своїми думками з цього приводу. Отож нині вони відповідають на такі запитання газети:

  • Як оцінюєте попередні результати президентських виборів?
  • Якими бачите можливі сценарії розвитку подій в Україні за нового президента Володимира Зеленського?
  • Чи можлива зміна зовнішньополітичного курсу України?
  • Костянтин Матвієнко, політичний експерт:

    – Тепер уже можна говорити, що результат президентських виборів є закономірним. Передовсім – це поразка тих, хто застосовував чорні політтехнології. Українці показали, що вони абсолютно не чутливі до наклепів, брехні, інсинуацій, маніпуляцій тощо.

    Перемога Зеленського продемонструвала, що українцям не притаманні ксенофобія, антисемітизм. Й що вони готові були передусім голосувати не так за Зеленського, як проти Порошенка. Створену Порошенком політичну дійсність відкинуло українське суспільство.

    У Зеленського фактично немає політичного впливу ні в уряді, ні в парламенті. Він опиняється у ситуації відсутності політичних інституцій, на які міг би спертися. Бо партія «Слуга народу» – це тільки бренд. Він опиняється у політичній самоті. Багато речей, які написано в його програмі, неможливо виконати без підтримки уряду і парламенту.

    Ми фактично перебуваємо на порозі старту парламентської виборчої кампанії, що, як і президентська, буде жорстокою. Видається, що парламент буде багатопартійним. Ця багатопартійність ускладнить формування стійкої коаліції, відтак стійкого уряду. Але у нас так складається, що за все нестиме відповідальність президент, оскільки персоніфіковано уособлює владу.

    З огляду на те, що в нас іде війна розвиток подій буде складним, кризовим. І, звичайно, відповідальні і системні політичні сили мали б тут відіграти значнішу роль, щоб все-таки утримати державу як систему інститутів.

    Не відкидаю загрози зміни зовнішньополітичного курсу України, проте не вважаю її надто серйозною. Попри те, що Зеленський заробляв свої гроші зокрема й в Росії і має там великі зв’язки, курс України визначено. Щодо цього є суспільний консенсус. Тому не варто надто перейматися зміною зовнішньополітичного курсу. Тут питання в тому, як він буде діяти як головнокомандувач, оскільки на нього лягає величезна відповідальність за фронт. Чи він до неї готовий, чи є в його команді люди, які можуть з ним цю відповідальність розділити? Наразі, щиро кажучи, не знаю.

    Редактор відділу газети “Галичина”