«Коронований» уже на порозі… Як вистояти Україні перед новим викликом

Якщо у попередніх випусках «Галичини» ми писали про вірус-убивцю як про щось абстрактне й далеке (де ми, а де той Китай!), то нині «коронований» не лише постукав, а вже й увійшов у наші двері, як і в двері наших сусідів. Днями ВООЗ оголосила, що COVID-19, тобто хвороба, спричинена коронавірусом, набула масштабів пандемії. І головне – епіцентр кризи пересунувся з Китаю до Європи. У ЄС фіксують найбільше заражень і найбільше смертей. Найгірша ситуація в Італії, на другому місці – Іспанія. Країни масово закривають кордони, вводять карантин, низка країн ввела надзвичайний стан. Скасовано масові заходи, зачинено розважальні й навчальні заклади. Вулиці великих міст спорожніли… Тим часом вірус виявили в новонародженої дитини в Лондоні…

Превентивні заходи в Україні

З початку року референт-лабораторія Центру громадського здоров’я в Україні протестувала близько 500 зразків на коронавірусну інфекцію. Зареєстровано 3 лабораторно підтверджені випадки COVID-19. Два з них – у Чернівецькій області, один, летальний, – у Житомирській. За даними МЗС, шестеро українців, що перебувають за кордоном, отримують лікування, п’ятеро одужали, одна українка померла в Італії.

В Україні з 12 березня по 3 квітня оголошено карантин. У зв’язку з цим всі освітні заклади зупинили навчання. Керівникам підприємств рекомендовано перевести по змозі працівників на віддалену роботу. Заборонено масові заходи за участю понад 200 осіб. У Чернівецькій області та в Радомишлі на Житомирщині оголошено режим надзвичайного стану.

13 березня відбулося засідання Ради національної безпеки й оборони України щодо протидії поширенню коронавірусу. Вирішено запровадити низку заходів задля безпеки життя та здоров’я українців, не чекаючи, за словами Президента Зеленського, офіційної сотні чи тисячі хворих.

Отже, із 16 березня іноземцям на два тижні заборонено в’їзд до України, зачинено близько 100 пунктів пропуску, призупинено видачу віз. Із 17 березня закрито регулярне авіасполучення, міжнародне залізничне сполучення, тож українці, що перебували за кордоном, впродовж трьох діб мусили повернутися додому. Ті, хто з об’єктивних причин цього не могли зробити, мають звертатися в українські консульства і нерегулярними рейсами їх буде доставлено в Україну. Усіх, хто повертається, піддають медичній перевірці, в разі потреби відправляють в обсервацію.

Постановою Кабінету Міністрів виділено 100 мільйонів гривень на засоби індивідуального захисту, 500 мільйонів заплановано на закупівлю в разі потреби за прискореною процедурою медичного обладнання для інтенсивної терапії. 10 мільйонів масок передано з держрезерву до лікувальних закладів. Заборонено експорт з України засобів індивідуального противірусного захисту. Для прийому складних пацієнтів підготовлено понад 12 тисяч місць в інфекційних стаціонарах, є близько 2 тисяч лікарів-інфекціоністів і понад 5 тисяч осіб середнього медперсоналу.

У зверненні до українців щодо заходів з протидії поширенню коронавірусу в Україні Президент пообіцяв і посилення контролю за системою водопостачання і водовідведення, і кредитну підтримку бізнесу, і достатню кількість в аптеках медичних масок та дезінфекторів за доступною ціною. Чи буде так і чи спрацює прохання глави держави до постачальників і роздрібних мереж не спекулювати цінами й не наживатися на людях, – побачимо.

Як захищається Івано-Франківщина

Заходи превентивного характеру щодо недопущення поширення коронавірусної інфекції в нашій області оприлюднив днями т. в. о. голови облдержадміністрації Віталій Федорів. Припинено навчально-виховний процес у всіх закладах освіти, обмежено проведення масових заходів, понад мільйон гривень з обласного бюджету спрямовано на закупівлю медичних засобів, потрібних для боротьби з імовірною інфекцією, ще понад півтора мільйона гривень скерували на це керівники районів і міст області. Мільйон гривень виділено й для обласного лабораторного центру.

У транспортних засобах міжміського і міського сполучення, в місцях масового скупчення населення (автомобільні і залізничні вокзали, аеропорт, супермаркети, заклади громадського харчування) здійснюють дезінфекцію.

Від 12 до 22 березня обмежено навчальний процес у школах, ПТУ, дошкільних і позашкільних закладах Івано-Франківська. Обмежено й проведення масових заходів у закритих приміщеннях – концертів, конференцій, кіносеансів.

Із 17 березня міська влада вирішила закрити всі заклади, окрім аптек, продуктових магазинів і АЗС; зупинити роботу ЦНАПів, відділу/ів субсидій. Послуги надавати онлайн; відправити на карантин працівників освіти, культури, органів самоврядування з урахуванням потреби в людях, які забезпечують життєдіяльність міста; територіальним центрам забезпечити допомогу одиноким, немічним, а також дітям з інвалідністю; комунальним службам забезпечити безперебійну роботу аварійних служб, рекомендувати приватному і комунальному транспорту працювати в режимі вихідного дня; заборонити планові роботи водоканалу, газовикам, у тому числі заміну лічильників, мереж електропостачання; облаштувати додаткові палати у ЦМКЛ і в міській клінічній лікарні №1 на вул. Матейки, які за потреби можуть приймати хворих; передбачити з міського бюджету кошти для премій, надбавок медперсоналу, який буде задіяно у боротьбі з вірусом; звернутися до Кабміну пришвидшити постачання необхідних засобів захисту від коронавірусу, тестових систем і потрібних ліків; за кошти резерву і меценатів закупити додаткові системи штучної вентиляції легень, додаткові тести та ліки. Поліція, Нацгвардія мають збільшити кількість патрулів для протидії скупченню людей; комунальні служби – посилити дезінфекцію, прибирання зупинок та тротуарів. Крім того, міський голова Р. Марцінків звернувся до власників аптек із проханням не завищувати ціни, до священнослужителів – вжити заходів щодо обмеження контактів та запровадити онлайн-служіння; до жителів міста – поставитися з розумінням до цих заходів, без потреби не виходити з помешкання, самоізолюватися і дотримуватися правил гігієни; до роботодавців – з розумінням поставитись до ситуації.

Перевірка на людяність

Людство живе по два боки невидимої стіни, яка розділяє людяність і жорстокість, добро і зло, співчуття і жагу до збагачення. І будь-яке лихо – то насамперед перевірка, на який бік стане все людство, країна, кожна людина зокрема. Ось лише два протилежні факти вибору.

Виробник текстилю Adler Czech (Чехія) виготовить мільйони медичних масок, відмовившись від прибутку. «Нині не час загрібати гроші», – каже акціонер компанії.

Авіакомпанія МАУ різко підвищила ціни на квитки за добу до закриття кордону України. Скажімо, якщо 14 березня з Лондона до Києва економкласом можна було полетіти за 9,7 тис. гривень, то наступного дня, в неділю, – за 24,2 тисячі, тобто втроє дорожче.

Попередню перевірку на людяність – Новими Санжарами, Чернівцями – ми не пройшли. Як поводитимемось далі? Чи побачимо ті самі ціни на продукти й ліки, чи не вивозитимемо медичні маски тисячами й мільйонами заради наживи, чи не влаштовуватимемо самосуд над хворим сусідом? Залишається лише закликати наших громадян бути людьми в будь-якій ситуації.

Вірус мракобісся

Схоже, він сильніший за будь-який вірус. Кількатисячна хресна хода вірян Московського патріархату як «актуальна» реакція Церкви на поширення світом коронавірусу. Бабусі, які «обкурюють» Росію, захищаючи її від інфекції. «Уринотерапія» в Індії: лікування хворих сечею й екскрементами священних корів… XXI століття? Та ні, середньовіччя. Ба більше – у середньовіччі не було соціальних мереж. А вірус мракобісся вже оселився і добре почувається й там.

Зберігати спокій та мити руки

МОЗ не радить бігти в аптеки за захисними масками – вони не допоможуть уберегтися. Натомість варто дотримуватися простих правил:

ретельно мити руки водою з милом протягом 30 секунд. Якщо нема такої можливості, скористайтесь антисептиком із вмістом спирту 60-80%;

не торкатись брудними руками очей, рота, носа;

уникати тісного контакту з іншими людьми, перебувати на відстані 2 м;

ретельно готувати їжу, зокрема м’ясо і яйця;

максимально можливо залишатися вдома;

пам’ятати правило: не пошир інфекцію далі. У разі виявлення в себе симптомів гострої респіраторної інфекції телефонувати до сімейного лікаря, він прийматиме рішення про наступні дії.

На 18 березня у світі зареєстровано … випадків зараження коронавірусом. Найбільше – в Китаї та Італії. На третьому місці – Іран, далі – Південна Корея, на п’ятому – Іспанія. До десятки країн із найбільшою кількістю заражених входять також Німеччина, Франція, США, Швейцарія та Норвегія. Понад 6,5 тисячі осіб померли, більше 77 тисяч одужали.
Заступник головного редактора газети “Галичина”