Королева Новоріччя має бути легальною, або Як не помилитись у виборі ялинки й не придбати разом з нею кілька неприємних сюрпризів

Новорічний настрій нам традиційно дарує по-святковому вбрана ялинка. Проте, як і будь-який товар, її потрібно обирати правильно, бо це запорука гарного проведення свята і вашого здоров’я.

Жива ялинка повинна мати однорідний зелений колір без жовтизни, в разі наявності жовтих голочок є ризик, що ялинка несвіжа і обсиплеться до закінчення новорічних свят. Визначити свіжість живої ялинки можна вдаривши стовбуром об землю. Якщо голочки не почнуть сипатися, то це гарантія того, що дерево свіже. Також на ялинках можуть бути кліщі, і для того, щоб не придбати святкове дерево з таким «сюрпризом», треба його добре оглянути і перевірити, чи немає слідів їхньої присутності. Уникайте купувати дерева з білими шишечками. Бо насправді то крихітні жучки, які висмоктують смолу з ялинкових голочок.

Дуже важливо придбати легальну ялинку – для цього потрібно перевірити її походження. Треба, щоб дерево мало чіп – бирку зі штрих-кодом і відповідним маркуванням, оскільки кожна ялинка або сосна, які пропонують на ялинкових базарах, мають бути внесені до державного реєстру обліку деревини задля уникнення незаконної вирубки дерев в Україні.

Щоб не натрапити на нелегальний товар, ялинку потрібно купувати лише в затверджених, офіційних місцях продажу. Легальність ялинки дуже просто перевірити на сайті https://www.yalynka.info/ або через додаток на смартфоні. Номер на спеціальній етикетці-бирці допоможе дізнатися, з якого регіону країни до вас приїхала ялинка, і хто відповідає за її вирубку.

На ялинковому базарі покупці мають обов’язково перевіряти і сертифікат походження ялинки. Цікавим варіантом є живі ялинки у горщиках, їх можна висадити в землю після святкування.

Нині в межах санітарного законодавства проведення лабораторних випробувань живих ялинок перебуває в компетенції Міністерства охорони здоров’я. Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області здійснює заходи державного нагляду (контролю) суб’єктів господарювання з продажу.

Якщо споживачі будуть скаржитися на неналежну якість ялинок, Головне управління проводитиме заходи контролю з відповідними вимірюваннями, зокрема і радіаційними.

А обираючи штучну ялинку, насамперед слід звернути увагу на пластик, з якого її виготовлено: деякі його види можуть виділяти шкідливі для здоров’я речовини. Такий товар має бути без різкого хімічного запаху. Натомість стійкий запах може свідчити про наявність у складі виробу фенолу.

Таку ялинку слід перевіряти і на міцність: голки теж не мають обсипатись. А також варто провести рукою проти їх «росту» – вони мають розправитись та набути попереднього вигляду. І ліпше обирати ялинки литі, кожну гілку на якій заливають в окрему форму. Потрібно також звернути увагу на підставку – вона має бути надійною.

Важливо, щоб ялинку було оброблено вогнетривким засобом, який слугує захистом від пожежі. Оскільки штучну ялинку купують не на рік чи два, обов’язково перед її придбанням слід попросити у продавця документ, що підтверджує її якість та безпеку, – висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи. На маркуванні штучних ялинок обов’язково має міститися інформація державною мовою про її склад, найменування та місцезнаходження виробника, представника виробника в Україні, дата виготовлення, гарантійний термін, правила та умови ефективного і безпечного використання.

Наголошуємо, що після придбання ялинок як онлайн, так і безпосередньо в крамниці слід отримати розрахунковий документ (касовий або товарний чек) із зазначенням найменування суб’єкта господарювання, вартості товару й дати продажу. Якщо придбали недоброякісний товар, необхідно звернутися в Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області на адресу: м. Івано-Франківськ, вул. Берегова, 24, або подати звернення на електронну пошту ifdergprod@vetif.gov.ua .

За матеріалами Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області.