Компанія TE Connectivity, провідний американський виробник електроніки та кабельно-електронних компонентів для різних галузей промисловості, вирішила до кінця 2019 року закрити в Івано-Франківську свій завод "Тайко Електронікс Юкрейн Лімітед", який уже більше 10 років випускав кабельну продукцію для провідних автомобільних брендів.
Корпорація TE Connectivity займає провідні позиції на світовому ринку уже протягом 76 років і є розробником і постачальником кабельної продукції та провідників для автомобільної промисловості, авіакосмічної та оборонної промисловості, телекомунікацій, комп'ютерів і побутової електроніки по всьому світу (постачає близько 500 тисяч різних виробів). Міжнародна американська компанія, яка поєднала у собі досвід минулого та інноваційні технології майбутнього, має потужне виробництво в близько 150 країнах світу та багатомільярдні інвестиції (понад 14 млрд.), налічує понад 80 тис. співробітників. Вона в числі світових лідерів серед постачальників електронних з’єднань та кабельно-провідникової продукції.
Понад 10 років компанія забезпечувала й іванофранківців робочими місцями та можливістю проектувати й виготовляти першокласну кабельно-провідникову продукцію та супутні товари.
ТОВ "Тайко Електронікс Юкрейн Лімітед" в Івано-Франківську було зареєстровано в 2006 році, перша черга заводу розпочала роботу в 2008 році. Він спеціалізувався на виробництві джгутової провідникової продукції для авто іноземного виробництва – на заводі складали конектори для повітряних подушок в автомобілях і електрокабелі для BMW, Opel, Mercedes, Skoda, Fiat. Продукцію експортували у країни Західної Європи.
Виробництво «Тайко» було одним із найпотужніших і найсучасніших в Франківську. За словами мера міста Руслана Марцінківа, воно щорічно сплачувало до міського бюджету близько 10 млн. грн. податку, надавало нові робочі місця. Працівників забезпечували високою зарплатою, соцпакетами, безкоштовними обідами та транспортним перевезенням у ранкові та нічні зміни.
У 2018-му «Тайко електронікс» відсвяткувало у Івано-Франківську 10-літній ювілей. А місто від себе збудувало півкілометра дороги до «Тайко» від вулиці Автоливмашівської, облаштувало тротуар. На заводі планувалося чергове розширення виробничих потужностей і набір нових робітників (на той час працювало вже близько тисячі).
Того ж року на підприємстві почалися перебої з роботою. Через заборону дизельних двигунів у Європі кількість замовлень різко зменшилася, бо європейці стали рідше купувати дизельні автівки, натомість стали обирати гібриди чи електрокари. (Заборона дизельних двигунів може підкосити й інші автовиробництва в Україні).
Повне припинення виробництва на заводі в Івано-Франківську корпорація TE Connectivity планує здійснити в кілька етапів і завершити до кінця року. Близько 1000 кваліфікованих робітників незабаром втратять роботу. В компанії повідомили, що, комунікуючи і тісно взаємодіючи з працівниками та представниками органів влади в Україні, TE Connectivity обіцяє знайти рішення для кожного співробітника, якого торкнеться ця ситуація, надати вихідну компенсацію, зберегти соціальний пакет на період роботи та сприятиме в працевлаштуванні.
У компанії підкреслили, що ситуація із закриттям виробництва не пов'язана з показниками діяльності підприємства і наших співробітників в Україні. Наполеглива праця кожного співробітника на заводі в Івано-Франківську високо оцінена. Прийняте рішення закрити завод є лише частиною програми регіональної оптимізації в ланцюзі постачань і логістики. Вони укрупняють підприємства і будуть зосереджуватися на великих заводах, щоб зменшити собівартість виготовлення продукції, бо фінансово невигідно утримувати малі підприємства з невеликою кількістю людей.
Керівництво корпорації пояснило, що рішення закрити завод в Івано-Франківську прийнято за "результатами ретельної оцінки поточної діяльності TE Connectivity на міжнародному рівні" і з метою оптимізації ланцюга поставок та більш ефективної логістики в регіонах Європи, Близького Сходу і Африки (ЕМЕА). Також, що в рамках стратегії TE Connectivity і її автомобільного напрямку діяльності за рахунок запланованих змін очікується підвищення операційної ефективності та посилення конкурентоспроможності на авторинку.
Потужності українського заводу на Прикарпатті - обладнання, інструменти, процеси і продукція – після ліквідації "Тайко Електронікс Юкрейн Лімітед" будуть перенесені в ряд інших країн.