Соборну різдвяну містерію «Коляда та й плєс... Ізпрежди віка...» запропонував цього року прикарпатцям та гостям нашого краю Івано-Франківський національний академічний драматичний театр ім. І. Франка. Її прем’єра відбулася ще 25 грудня – як символічний крок наближення України до світу, який спільно і радісно відзначає Різдво у цей день. Того дня в Івано-Франківську відбувався рекорд України з наймасовішого трембітання, і частина його учасників затрембітали на балконі драмтеатру.
Режисер-постановник об’єднавчої давньої коляди Ростислав Держипільський за основу узяв фундаментальні дослідження гуцульських традицій від Володимира Шухевича «Гуцульщина», роману «На високій полонині» (правда старовіку) Станіслава Вінценза, новели Василя Стефаника «Побожна», є там також варіації на тему Марічки і її коханого та співачки Зюзі з аншлагової «Гуцулки Ксені» у постановці Франківського драмтеатру.
Режисер і актори театру, хормейстер Наталя Байдак та балетмейстер театру Дмитро Лека зібрали автентичні колядки з усіх регіонів України, доповнили вертепне дійство гуцульським плєсом та танцем круглєк, котрі донині живуть на Гуцульщині, зокрема у Криворівні та Верховині, а також так званим бурсацьким вертепом 1770 року, котрий до наших днів дійшов завдяки знатному родові меценатів і землевласників Ґалаґанів з Полтавщини. Його відтворено за рукописом і нотами, що залишили бурсаки Києво-Могилянки у маєтку українських графів Ґалаґанів в дар за гостинне прийняття.
Так само щедро і захоплено сприймають коляду в театрі численні гості та іванофранківці (ми зустріли в залі видатного кінорежисера сучасності, грузина, котрий з 2008 року знімає Україні Зазу Буадзе, який сказав, що щасливий святкувати Різдво тут), яким пощастило бути на якомусь із п’яти аншлагових показів унікального різдвяного дійства.
Ці два обряди із заходу та зі сходу України, котрі лягли в основу вертепного дійства, традиційно виконували тільки чоловіки: у першому ми чуємо гуцульський діалект, а в другому – староукраїнську мову, хоча комусь вона може і видається як старослов’янська.
Вся трупа театру на чолі з народним артистом України Ростиславом Держипільським – від наймолодших до найстарших – щедро ділиться з глядачами найкращими колядками з усієї України, рідкісними автентичними та авторськими, як от «Народився Бог на санях» на слова Богдана-Ігоря Антонича, «Щедриком» – усіма мовами, а також тими, без котрих ніхто з нас не уявляє Різдва, влаштовують навіть батл з виконання колядок нон-стоп, а поміж тим оповідають містичну історію Різдва, котре дає нам найбільше свідчення Божої Любові.
«Коляда та й плєс ...ізпрежди віка...» - воістину соборна коляда, бо глядачеві пропонують побачити автентичні традиції гуцульської Коляди та унікальну реконструкцію давнього бурсацького вертепу з Великої України – найдавнішого лялькового вертепу. Але не тільки. Бо глядач стає також учасником дійства, слухаючи Віщуна (актор – Олексій Гнатковський), котрий з гідністю мудреця розповідає і нагадує те, чого ми не знали чи вже стали забувати, а також пригощає гостей і заохочує їх колядувати та уважно слухати. Щоб пам’ятати, як то було 200 років тому і як має бути довіку.
Фото з відкритих джерел.