Коли в центрі уваги – люди… Високі стандарти Рогатинської МТГ як соціально орієнтованої громади в умовах війни в державі

Діяльність Рогатинської міської ради завжди була і є й тепер соціально спрямованою. Тут і далі працюють над ефективністю та адресністю надання соціальних послуг, визначають їхні пріоритети, напрями розвитку та потреби жителів громади. Водночас стараються сформувати приязне для жителів громади середовище, комфортне для проживання літніх людей і дітей.

Погляд зблизька

Комунальна установа (КУ) «Центр соціальних служб Рогатинської міської ради», до складу якої входять відділення соціальної служби у справах сім’ї та молоді, відділення стаціонарного догляду для постійного й тимчасового проживання в с. Данильчому та відділення соціальної допомоги вдома, забезпечує надання 17 основних базових соціальних послуг.

Зокрема, соціальними послугами охоплено 195 сімей, в тому числі 288 дорослих та 406 дітей, під соціальним супроводом перебуває 78 сімей, з яких у 23 подолано складні життєві обставини, а у 31 – їх мінімізовано. Соціальну послугу догляду вдома лише торік надано 457 особам з різного роду обмеженою руховою активністю. Вже цього року за два місяці додатково прийнято на обслуговування 14 жителів. Соціальні послуги в умовах стаціонарного догляду надано 32 особам, у тому числі і внутрішньо переміщеним. Загалом торік соціальні послуги отримали понад 1260 осіб. Гуманітарну допомогу харчовими продуктами та засобами гігієни надано 245 жителям. У наданні соціальних послуг КУ зорієнтована на адресність, результативність, своєчасність, доступність, відкритість та зручність стосовно одержувачів послуг.

Милосердні, добрі, працьовиті, з залізними нервами і великим гарячим серцем – це працівники відділення соціальної допомоги вдома. Вони – порятунок для тих людей, які опинились у складних життєвих обставинах і на схилі літ залишилися самотніми. «Центр соціальних служб» має 40 соціальних робітників, які надають соціальні послуги вдома 440 жителям громади. У кожного з цих людей за плечима непроста доля і тільки самовіддана, а інколи просто таки жертовна праця соціальних робітників допомагає їм вистояти і не зневіритися у людській доброті.

Зокрема 82-річна Марія Брезіцька з с. Підгороддя не може натішитися своєю «доглядальницею». Каже, що теперішній постійний її компаньйон у житті – Ірина Миколаївна Качало – невідмовна людина: завжди послухає, прибіжить у будь-який час дня і ночі, розрадить та підтримає. Соціальний робітник дуже часто серцем приростає до своїх підопічних, переймаючись їхніми проблемами більше, ніж своїми. Проте І. Качало дякує Богові за те, що вже будучи пенсіонеркою, вона має найкращу в житті роботу – нести добро людям.

Ірина Качало та її підопічна.

– У мене під опікою 12 осіб, – каже пані Ірина. – З них двоє, котрим за 90 (92 і 96 р.). Відвідую їх, купую ліки, готую їжу, перу, роблю косметичне, а коли треба, то й генеральне прибирання в їхніх оселях. Тішуся, коли всі мої підопічні здорові і задоволені життям. Бути такими нині дуже складно. Тому я роблю для цих людей усе, що в моїх силах. Люблю їх, як рідних. Коли допомагаю їм, мені легко на душі...

25 років доглядає за самотніми старенькими Ірина Іванівна Штиркало. Краяни характеризують її, як сумлінну і чуйну працівницю. «Мої підопічні стали мені рідними. Вони називають мене своєю дочкою. Тому опікуюсь ними, як близькими людьми», – каже про свою роботу Ірина Іванівна.

Ще один соціальний робітник – Оксана Іванівна Величко – у сфері соціального захисту трудиться близько 30 років. 19-річною взяла на свої молоденькі плечі нелегку ношу, та жодного дня про це не пошкодувала. Ця робота стала її покликанням, ба більше – долею. Нині вся родина пані Оксани – мама, чоловік, діти – хвилюються життям її підопічних і повсякчас допомагають доглядати за ними.

– На роботу я прийшла 1993 року, – розповідає О. Величко. – Спочатку така праця давалася важко, бо була молодою. Багато чого не розуміла, не знала, але навчилася від своїх «одиноких». Дуже задоволена своєю роботою. Порівняти з якоюсь іншою не можу, бо вона в мене перша і, сподіваюся, остання. Моя робота має дві сторони – немов медаль. Одна – радісна , коли все добре, люди, яких я доглядаю, здорові і чекають мене. Друга – болісна, бо всі мої підопічні – старші, називаю їх людьми «золотого віку», вони хворіють і помирають. За роки роботи довелося з багатьма попрощатися. Завжди дуже важко це переживаю. Тому роблю для цих людей все, що можу, – дарую їм свою любов. Вдячна Рогатинській міській раді, яка попри воєнний стан і далі надає одиноким краянам похилого віку безкоштовне гаряче харчування, що є виявом турботи про цих людей та великою підмогою соціальному робітникові…

Ми розповіли тільки про трьох соціальних робітників, а їх у відділенні – сорок, і, повірте, кожен із них заслуговує на слова вдячності за свою роботу. Старенькі називають їх ангелами-охоронцями. Бо поки одні лише говорять про любов до ближнього, вони – працівники соціальних служб – виявляють цю любов своєю щоденною працею. Тож нехай Бог відплатить їм за це сторицею.

Сформована соціальна система – один із пріоритетів

У громаді діє Програма соціального захисту та соціальних послуг. Торік із місцевого бюджету, щоб виконати заплановане в ній, використали понад 3,68 млн. грн, а вже цього року передбачили більше 4,5 мільйона. Загалом 2022-го на соціальний захист населення виділили з міського бюджету понад 12 млн. грн.

Цього року з огляду на виклики, що виникли перед громадою через війну з росією, на постійному контролі у керівництва громади перебувають потреби внутрішньо переміщених осіб та учасників бойових дій і членів їхніх сімей. Скажімо, внесені до Програми зміни передбачають план заходів та обсяги фінансування на 2023 рік, насамперед спрямовані на надання соціальної підтримки учасникам бойових дій та їхнім родинам. Зокрема передбачено відшкодування комунальних послуг, які надають комунальні підприємства засновником яких є міська рада; надання одноразових грошових допомог, в тому числі сім’ям загиблих; щомісячних допомог дітям загиблих.

Вагомим показником ефективності реалізації заходів Програми соціального захисту та соціальних послуг є реальна допомога жителям громади, які її потребують. Лише впродовж 2022 року 659 особам надано одноразових грошових допомог на загальну суму понад 1,4 млн. грн.

Працівники та житель відділення стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання людей похилого віку та осіб з інвалідністю с. Данильчого.

І далі ефективно працює запроваджена ще кілька років тому система безоплатного харчування одиноких громадян похилого віку та осіб, які перебувають у складних життєвих обставинах. Завдяки цьому, скажімо, протягом минулого року 33 жителі Рогатина отримували гарячі обіди. Вирішили було розширити дію цієї програми на всю територіальну громаду. Однак через воєнний стан реалізацію проєкту щодо безплатного харчування для такої категорії громадян на селі, як і більшість планів, довелося тимчасово зупинити. Тоді міськрада підійшла до розв’язання цієї проблеми з іншого боку. З ініціативи голови Рогатинської міської ради ТГ Сергія Насалика від початку цього року одинокі старенькі жителі сіл громади регулярно отримують продуктові набори.

За фінансової підтримки Рогатинської міськради в рамках цієї програми у громаді вже третій рік функціонують соціальні автобусні маршрути. Це означає, що віддалені села, які роками не «бачили» рейсового автобуса, стали частиною соціального нововведення. Раз у тиждень мікроавтобус ПрАТ «Рогатинавто» курсує шістьма маршрутами. Зокрема з Рогатина – до Городиськи, Зеленіва, Малинівки, Мельної, Дегової, Кривні, Явчого. Жителі цих сіл безкоштовно можуть потрапити в адміністративний центр громади, витрати на пільговий проїзд окремих категорій громадян компенсовано з місцевого бюджету.

Із травня 2022-го запрацювала і Програма підтримки внутрішньо переміщених або евакуйованих осіб у зв’язку із введенням воєнного стану. Вона покликана сприяти інтеграції та соціальній адаптації таких українців за новим місцем проживання, забезпечувати їх соціальною, медичною, психологічною та матеріальною підтримкою. З початку війни на території громади було зареєстровано 3250 внутрішньо переміщених осіб (ВПО) зі 198 населених пунктів України.

У відкритій наприкінці торішнього квітня соціальній їдальні ВПО отримали вже понад 16 500 гарячих обідів. Окрім цього, їх регулярно забезпечують харчовими продуктами, засобами гігієни та предметами першої необхідності, в них є можливість отримати одяг, взуття, постільну білизну й інші необхідні в побуті речі. ВПО органічно інтегровані у громаду, мають можливість отримувати медичні, соціальні, освітні та інші послуги. Зокрема, впродовж року в навчальних закладах громади, освітніми послугами скористались 120 дітей із внутрішньо переміщених родин. Міськрада організувала місця колективного проживання ВПО на базі навчальних закладів громади, які не залучено до навчального процесу. Заклади обладнані всім необхідним для проживання та харчування.

Як зауважує начальник відділу соціальної роботи виконавчого комітету міської ради Роман Ошитко, спершу у громаді працювали над створенням структурних підрозділів та установ, які надають соціальні послуги. Спершу утворили вже згадувані вище відділ соціальної роботи, службу у справах дітей та комунальну установу «Центр соціальних служб Рогатинської міської ради». Тепер же відбувається подальше становлення і поступ соціальних служб. Визначили пріоритети й напрямки їхнього розвитку, напрацьовують методології визначення потреб жителів сіл громади у соціальних послугах, уточнили процедурні питань набуття статусу отримувача соціальних послуг. А загалом – затвердили Дорожню карту розвитку соціальних послуг у громаді.

У межах реалізації проєкту «Модернізація системи соціальної підтримки населення України», який фінансує Міжнародний банк реконструкції та розвитку, отримано комп’ютерне обладнання для організації роботи працівників структурних підрозділів з питань соціального захисту населення, служб у справах дітей та фахівців із соціальної роботи.

Люди, як каже Рогатинський міський голова Сергій Насалик, є серцем усіх планів, задумів і програм громади. Громадяни похилого віку, одинокі непрацездатні жителі, багатодітні родини, особи з інвалідністю, важкохворі – постійно оточені увагою і турботою. Опіка і допомога таким людям – головне завдання сформованої Рогатинською міською радою соціальної системи.

Відділ інформації Рогатинської міської ради.