У сесійній залі Верховної Ради від сьогодні, 2 березня, має запрацювати сенсорна кнопка, яка унеможливить неперсональне голосування. Окрім того, планують встановити і відеокамери. В уряді вважають, що така ж система, яку встановлять нині в сесійній залі ВР, вже давно і успішно працює в Київраді, бо обійти її неможливо. А додаткові відеокамери мають допомогти прибрати виловлювати порушників у всіх сліпих зонах у задніх лавах.
Боротися із охочими голосувати за колег по фракції у ВР намагалися ще від 2008 року. Але встановлена тоді сенсорна кнопка не пройшла тестування. Були й інші спроби запустити систему, які виявилися марними.
У 2019 році голосування за сусіда навіть зробили кримінальним злочином, але й це проблему з "кнопкодавством" не вирішило остаточно.
Закон про забезпечення особистого голосування народними депутатами на пленарних засіданнях Верховної Ради і відповідальність за його порушення набув чинності ще рік тому. Проте система вислідковування цих порушень так і не спрацювала тоді. Є надія, що нинішня система цю проблему нарешті вирішить.
Нардепам, яким доведеться відповідати за "кнопкодавство", загрожує штраф. Документ встановлює кримінальну відповідальність за умисне здійснення народним депутатом будь-яким способом голосування на засіданні Ради замість іншого народного депутата (неособисте голосування). І за це передбачено штраф від 3 до 5 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (тобто від 51 тис. грн. до 85 тис. грн).
За Законом, у разі виявлення на пленарному засіданні народним депутатом факту порушення вимог щодо особистого голосування шляхом голосування замість іншого нардепа розгляд питання порядку денного на його вимогу зупиняється.
Законом визначається процедура, за якою головуючий на засіданні встановлює присутність відповідного народного депутата у залі засідань Ради, а в разі його відсутності повідомляє ВР про виявлений факт порушення вимог щодо особистого голосування і доручає лічильній комісії вилучити картку такого нардепа та передати її головуючому. Далі має проводитися повторне голосування щодо пропозиції, яка ставилася на голосування останньою.
Після цього головуючий надає доручення Апарату ВР невідкладно підготувати повідомлення про виявлене порушення депутатом вимог щодо особистого голосування. Таке повідомлення разом із протоколом, стенограмою відповідного пленарного засідання, а також його відеозаписом після його підготовки надається спікеру для направлення до Державного бюро розслідувань.
Відповідно до статті 216 Кримінального процесуального кодексу, досудове розслідування цих кримінальних правопорушень здійснюватимуть слідчі органів ДБР.
Окрім того, закон передбачає, що акредитовані в парламенті журналісти можуть звертатися до Апарату ВР при фіксації фактів порушення особистого голосування.