«Клондайк» креативної індустрії або Перспективи палацу Потоцьких в Івано-Франківську як сучасного багатофункціонального простору

Жителі обласного центру Прикарпаття матимуть змогу бути свідками того, як напівзруйнований, але такий гарний і цінний нашаруваннями різних історичних періодів життя міста, архітектурний ансамбль палацу Потоцьких перетворюватиметься на сучасний креативний багатофункціональний простір. Про це йшлося на пресконференції, на якій директор комунального підприємства «Простір інноваційних креацій «Палац» Володимир Гайдар представив громадськості концепцію ревіталізації (відновлення) та розвитку палацового комплексу.

За проєктом, кожна із семи будівель палацу матиме своє призначення: передбачено конгрес-центр, музейно-виставковий центр, який намагаються зробити унікальним і максимально живим – з віртуальним, інтерактивним музеєм зброї в контексті історії міста, артлабораторію, центр міжкультурного діалогу, реставраційний хаб, ресторан… Планують і створення винятково акустичного залу з живим звучанням без додаткового підсилення звуку, який буде чи не єдиним в Україні. А також проведуть масштабні роботи із впорядкування території.

На сьогодні виконано велику роботу з комплексного дослідження всіх будівель, споруд та території, яка лягла в основу виготовлення проєктів реставрації, що передбачають і суто протиаварійні роботи для окремих будівель, які у критичному стані, й розробку інженерних мереж із монтуванням модульної газової котельні, і роботи з реалізації майбутніх архітектурних рішень для споруд, які найкраще збереглися. Наразі ж на території палацового комплексу тривають поточні ремонтів дахів, водостічних систем та огорожі, а на осінь заплановано реставраційні роботи в двох корпусах.

Зрештою, найбільшим досягненням є те, що палац став доступний для огляду й перебування на його території, адже за понад 300 років його існування жителі й гості міста такої можливості не мали. Тепер, попри проведення ремонтних робіт, палац Потоцьких вже довший час є місцем, де відбуваються знакові мистецькі та культурні події – фестивалі, міжнародні конференції, літературні презентації, лазерно-світлові інсталяції й танцювальні майстер-класи.

Колеги-фахівці на презентації назвали майбутній комплекс «клондайком» креативної індустрії, яка хоч і не є визначальною у валовому внутрішньому продукті міста чи області, але слугує чудовим підґрунтям для багатьох суміжних інноваційних і бізнесових галузей та секторів.

Звісно, цей масштабний проєкт розраховано не на рік, а як мінімум на десять. І, безумовно, він потребує досить потужного фінансування.

– З самого початку маємо домовленість із міським головою Івано-Франківська про те, що протиаварійні роботи, заходи з дослідження стану будівель, забезпечення інженерних мереж фінансуватимуть з міського бюджету – десь 30 відсотків потрібної суми, а все інше, в тому числі й сама реставрація палацу, відбуватиметься за рахунок грантів, програм, залучення донорів та інвесторів, – наголосив В. Гайдар.

Коли розробляли проєкт (2018 р.), то його кошторис становив близько 200 млн грн. Нині ж ця сума значно зросла. Тож у процесі підготовки – десятки програм для залучення партнерів та інвестицій, в тому числі й міжнародних. Два проєкти вже на стадії реалізації завдяки ґрантам, які вдалось отримати у тісній співпраці з департаментом економічного розвитку, екології та енергозбереження й департаментом інвестиційної політики Івано-Франківської міської ради.

«Простір…» також намагається заробляти гроші – його теперішня культурно-мистецька діяльність триває за чотирма напрямами і про її ефективність свідчить те, що навіть торік в умовах «ковіду» вдалося заробити близько 120 тис. грн… Наразі концепція ревіталізації палацу Потоцьких не є остаточною, її й надалі опрацьовуватимуть і вдосконалюватимуть за участю відповідних фахівців та представників громадськості.

Поетеса, журналістка.