З 1 серпня НКРЕКП підвищить тариф на передачу електроенергії оператора Об'єднаної енергосистеми України НЕК "Укренерго" на 54,6% – тобто з 155,4 грн/МВт-год до 240,23 грн/МВт-год (без ПДВ). Це було обумовлено при підписанні меморандуму уряду з асоціаціями, що об'єднують інвесторів в "зелену енергетику". І хоча на витрати безпосередньо "Укренерго" потрібні істотно менші кошти, зараз необхідно збирати гроші на компенсацію "зеленого тарифу", - заявили в компанії.
"Тариф "Укренерго", який покриває витрати на передачу електроенергії, інвестиційні та інші витрати, становить 80 грн/МВт-год., різниця між 80 і 240 грн. Це ті гроші, які збираються за компенсацію "зеленого" тарифу. Таким чином держава виконує свою обіцянку платити "зелений" тариф, збираючи гроші зі споживача, це єдина його мета", - прокоментував ситуацію депутат Верховної Ради Дмитро Кисилевський.
Спочатку держава спонукала приватних інвесторів встановити сонячну, вітрову або іншу електростанцію, що працює на відновлюваному джерелі енергії (ВДЕ), заманюючи їх високими тарифами, за якими зобов'язалося викуповувати електроенергію в особі ДП "Гарантований покупець". Однак розвиток "зеленої" енергетики призвів до того, що у держави нині просто немає грошей на такі виплати.
"Цього року потрібно зібрати зі споживачів близько 52 млрд грн, з яких десь 20 млрд грн збирається з ринку гарантованим покупцем. Ще 32 млрд грн треба зібрати якимось іншим способом. Ось це підвищення тарифу на передачу і є кроком у цьому напрямку", - пояснив Кисилевський.
Це і спонукає уряд, з одного боку, йти на компроміси з інвесторами, занижуючи їхні запити, з іншого – вишукувати кошти на ринку, перекладаючи витрати на споживача.
Тариф на передачу електроенергії закладено в кінцевий тариф для непобутових споживачів: шкіл, лікарень, дитсадків, військових частин, водоканалів, теплокомуненерго, електротранспорту, кафе, перукарень, фабрик і заводів, яких чекає подорожчання і самої електроенергії. Тож електроенергія для них подорожчає на 10-15%.
А експерти прогнозують, що це лише початок, і вартість електроенергії для населення в результаті подорожчає в 2-2,5 рази. Начебто інакше колапсу енергосистеми та її розпаду на окремі "енергоострови" не уникнути.