Із грудня підприємствам-боржникам ТКЕ можуть перекрити газопостачання

Коли читаєш інформацію, мова про яку піде далі, пригадуються численні фільми-катастрофи, що їх чимало продукують кіновиробники. Сюжет у них простий: несподівано на ту чи іншу частину країни, або й на Землю загалом, насуваються надвисокі морози. Тепломережі не витримують, люди панікують, зрештою – кожен рятується як може. Схоже на те, що в Україні вирішили організувати не зйомки фантастичного фільму-катастрофи, а катастрофічне реаліті-шоу (коли дія відбувається у реальному часі). І його старт цілком можливо може відбутись уже цьогоріч.

Справа в тому, що НАК «Нафтогаз України» отримав виняткове право з грудня ініціювати та надавати доручення на відключення підприємств комунальної теплоенергетики від газопостачання. Для цього необхідна лише одна умова – наявність у таких теплоенерго заборгованості за спожитий газ. При цьому немає значення, якою є температура у регіоні, нікого не хвилює, що замерзлі теплосистеми назавжди вийдуть з ладу, та й збитки від такого відключення можуть набагато перевищити вартість самої заборгованості. Таке право – відключати тепло на вимогу «Нафтогазу» – передбачено Кодексом газотранспортної системи.

Прикметно, що з цього приводу забили тривогу саме газотранспортники. Очевидно, вони хочуть передусім зняти з себе відповідальність про можливі наслідки такого відключення. А те, що взимку те чи інше теплопостачальне підприємство може опинитись у боржниках, для нас – це звичайна багаторічна практика. Варто лише пригадати торішні проблеми з теплом в оселях жителів Івано-Франківська.

Тож прес-служба ПАТ «Івано-Франківськгаз» вирішила повідомити, що транспортує природний газ 11 тепловим підприємствам Прикарпаття та двом об’єднанням співвласників багатоквартирних будинків, які, своєю чергою, подають тепло понад 200 тисячам споживачів, а також школам, дитсадкам, лікарням та іншим громадським закладам.

Тож, наголошують у газотранспортників, «рішення про припинення розподілу газу на їхні котельні змусить мерзнути сотні тисяч споживачів області у власних оселях, а збитки від таких дій державного монополіста-постачальника можуть у рази перевищувати саму суму заборгованості. Внаслідок припинення газопостачання підприємствам системи теплокомуненерго (ТКЕ) у морози можуть бути пошкоджені внутрішні і зовнішні мережі теплопостачання, зокрема, і в оселях споживачів».

Також у «Івано-Франківськгазі» розповіли про алгоритм власних дій у такому випадку. Щоб не допустити техногенної катастрофи, після отримання доручення від НАК «Нафтогаз України» на відключення тепловика, газорозподільна компанія буде негайно інформувати про отримання такого листа місцеві та обласні органи влади, Нацкомісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), та вказаний в дорученні на відключення об’єкт.

«На жаль, державний регулятор НКРЕКП не підтримала пропозицію операторів газорозподільчих мереж (ГРМ) не здійснювати припинення газопостачання тепловикам за дорученням «Нафтогазу» в опалювальний період на час виконання ним спеціальних обов’язків щодо постачання газу. Це означає, що згідно з Кодексом ГРМ, якщо протягом двох наступних днів з дня отримання нами доручення на відключення, теплопостачальне підприємство не врегулює усі проблемні питання з НАК «Нафтогаз України», ми будемо змушені розпочати заходи з припинення газопостачання», – коментує комерційний директор ПАТ «Івано-Франківськгаз» Віктор Кедик. У цій ситуації, як підкреслює прес-служба компанії, «Івано-Франківськгаз» є лише інструментом, який НАК «Нафтогаз України» використовуватиме для вирішення своїх боргових проблем з тепло виками, оскільки «Нафтогаз» призначений єдиним постачальником газу для ТКЕ.

Підсумовуючи, додамо, що наразі ми ще не мали досвіду застосування згаданих норм в опалювальний період. Тому можемо лише висловити надію на те, що керівництву національної акціонерної компанії стане розуму не перекривати газ теплопостачальникам тоді, коли за вікном буде мінус 20. Однак досвід підказує, що зі столичних кабінетів простіше наплювати на інтереси жителів того чи іншого населеного пункту на периферії. Крім того, «Нафтогаз України» уже «прославився» тим, що виплатив своїм посадовцям премію у розмірі 20 млн. доларів США за виграний у «Газпрому» Стокгольмський арбітраж, хоча наразі підприємство цих грошей від російського монополіста не отримало, а знавці світового газового ринку висловлюють сумніви у тому, що отримає хоч колись.

Редактор відділу газети “Галичина”