Івано-Франківська ОКЛ: Ребрендинг клінічної лабораторії – нова й вищого рівня діагностична платформа

В умовах медичної реформи найпотужніша на Прикарпатті клініко-діагностична лабораторія Івано-Франківської обласної клінічної лікарні обслуговує щорічно понад вісімдесят тисяч пацієнтів. Останніми роками колектив ОКЛ на чолі з її головним лікарем Остапом Грищуком провів фундаментальний ребрендинг своєї клініко-діагностичної лабораторії, тобто оновлення медичної апаратури й обладнання кращими зразками світових брендів і тим самим запропонував нашим краянам нову діагностичну платформу й відповідно якісно вищий рівень обстежень.

Особливо зазначимо, що з поміж державних і приватних лабораторій краю її завжди вирізняє відмінна якість показників аналізів, їхнє оперативне опрацювання й висока достовірність даних. І, як правило, клініко-діагностична лабораторія ОКЛ залишається останньою інстанцією в Івано-Франківській області, куди направляються пацієнти з невиясненою патологією практично з усіх лікарень краю.

Отож, які критерії й рівні оцінювання якості діагностування пацієнта і хто за ними стежить? Які унікальні методи діагностики широко доступні нашим краянам в цій лабораторії? Чим відрізняється діагностика в державних медичних закладах від приватних? Як одне дослідження КДЛ вивело з коми дитину? На ці й інші запитання відповідає і розповідає про роботу колективу лабораторії її завідувачка кандидат медичних наук Уляна БАЛАН.

– Уляно Володимирівно, як ви прийшли в лабораторну діагностику?

— Мої батьки — лікарі, я пройшла інтернатуру в терапії і працювала дільничним терапевтом у Косівському районі. Мій чоловік зарекомендував себе добре під час інтернатури і йому запропонували залишитися працювати нейрохірургом у відділенні вертебрології в ОКЛ. Так як ми — сім’я, тому пішла і я проситись на роботу в цю лікарню. Мені запропонували місце праці в БАК-лабораторії, хоч мене завжди тягнуло в клінічну медицину. Згодом перейшла на визначення гормонів. В той час, по суті, ніхто цим не займався в нашій області. Я сама їздила у Львів, просилася в діагностичний центр, де вчилася працювати і з радіоізотопами, і з гормонами, і з вірусними гепатитами. Але намір працювати в клінічній медицині мене не покидав, я прийшла до головного лікаря Ігора Семеніва і кажу йому: «Я би хотіла працювати в гастроентерології». Він відповів: «Добре, хоч того багато хто хоче. Принаймні заплануй дисертацію, тоді й поговоримо!». Напевно, не знав, що я вперта: сказав мені ці слова у листопаді, а в лютому в мене вже була затверджена тема дисертації. Так як Ігор Петрович — людина слова, він дав мені 0,25 ставки в гастроентерології… Словом, мій професійний шлях дає тепер мені можливість глибше й об’ємніше розуміти проблематику клінічної діагностики як з боку клініциста, так і лаборанта. А на посаду завідувачки клініко-діагностичної лабораторії призначена Остапом Грищуком у 2013 році. Остап Іванович поставив переді мною єдине завдання — високі якісні показники досліджень на рівні світових стандартів.

— Попрошу Вас розповісти про колектив клініко-діагностичної лабораторії, її структуру, рівень медичного обладнання та основні спектри досліджень що проводите?

— Наш колектив налічує 93 високопрофесійних фахівців з числа лікарів, біологів, лаборантів, молодших медсестер, з яких 67 осіб працює в плановому, а 26 — в ургентному сегменті клініко-діагностичної лабораторії ОКЛ. Лабораторія проводить роботу в цілодобовому режимі й вона оснащена 30-а сучасними медичними апаратами відомих світових брендів. В її структуру входять 7 підрозділів: біохімічний, загально-клінічний, гематологічний, бактеріологічний, імунологічний, ургентний та потужна лабораторія полімеразно-ланцюгової реакції (ПЛР), оснащена обладнанням останнього покоління з 2019р., що дає можливість проводити діагностування на молекулярному рівні. На високому рівні робимо цитологію й проводимо лабораторні дослідження на сучасному хемілюмінісцентному імуноаналізаторі для визначення гормонів щитовидної залози. Модерні гематологічні аналізатори Abacus дають можливість побачити до 30 позицій характеристик крові. Мікробіологічний автоматичний аналізатор європейського рівня Vitek 2 Сompakt дає можливість швидко ідентифікувати збудника і визначити його чутливість до певного ряду антибіотиків. Нещодавно ми закупили сучасний апарат що визначнає глистову інвазію, яка часто викликає різноманітні патології від шкірних алергій до бронхіальної астми. Апарат показує блискучі результати, які на кілька порядків вище у порівнянні зі старими методиками досліджень! Втім, все одно досліджуваний матеріал переглядає потім під мікроскопом спеціаліст. Далі не буду втомлювати вас іншими напрямками лабораторії. Скажу тільки, що загалом, ми проводимо широкий спектр досліджень, які допомагають встановити точний діагноз пацієнтові й можливість відстеження, коригування й ефективності лікувального процесу, що закладає добрий фундамент успішної праці усіх 22 відділень нашої лікарні.

За численними відгуками, клінічно-діагностична лабораторія ОКЛ є найкращою в області, про що яскраво свідчить щорічне обслуговування нашими фахівцями понад вісімдесяти тисяч пацієнтів.

Не забуваймо також про роль лабораторії в дослідженнях і працях науковців чи не всіх медичних кафедр Івано-Франківського національного медичного університету та в навчальному процесі студентів. В свою чергу, вони змушують нас завжди бути в тонусі і тримати руку на пульсі сучасних інновацій та технологій.

— Специфіка роботи в лабораторії залишає ваших колег якби непомітним за кадром лікувального процесу. Назвіть три узагальнюючих чинники вашої праці, які відрізняють від інших лабораторій?

— Високопрофесійний колектив однодумців створити важко, але ще важче його втримати за сучасних умов реформування медицини й за низького рівня зарплатні. Під цим оглядом наведу декілька промовистих характеристик нашої праці. Загалом КДЛ щорічно виконує близько 850 тис. лабораторних досліджень — загально-клінічних, гематологічних, цитологічних, мікробіологічних, імунологічних, в т.ч. на гормони, ферменти, показники згортувальної системи крові, водно-сольового обміну, кислотно-лужного стану та інші.

На Прикарпатті клініко-діагностична лабораторія ОКЛ, як правило, залишається останньою інстанцією, куди направляються пацієнти з невиясненою етіологією чи патологією, практично, усіх лікарень Івано-Франківської області. Зрозуміло, що хоч це й створює додаткове навантаження на персонал, але ми успішно справляємось. Також ми інтенсивно працюємо над новими методиками, зокрема, плануємо проводити обстеження пацієнтів з трансплантованими органами, так як їм дають специфічні медпрепарати, концентрацію яких ми будемо відзначати, — вже замовлено відповідний реактив.

В лікарні функціонує інформаційно-госпітальна система, де електронний сегмент «лабораторія—відділення» дозволяє проводити замовлення на проведення аналізів з сестринського поста та безпосередньо лікарем. І відповідно зворотний зв'язок— отримання результатів аналізів без затримок і прочитання їх лікарем, що дозволяє прискорити постановку діагнозу. Крім того, всі проведені результати обстежень зберігаються в електронних архівах, що дозволяє інтерпретувати результати досліджень в динаміці впродовж років. Тепер працюємо над зв’язком «лабораторія— амбулаторні пацієнти», тобто над інформаційною лабораторною системою, яка дозволить робити відповідні зрізи і надасть можливість комунікації з пацієнтами в онлайн-режимі. Міркую, що на завершення року разом з адміністрацією лікарні ми вирішимо це питання.

— Тепер почало з’являтись багато критичних зауваг щодо кількості приватних лабораторій сумнівного рівня та якості їх досліджень. Назвіть переваги вашої лабораторної діагностики у порівнянні щодо приватних?

— Контроль якості результатів аналізів — головний пріоритет у роботі лабораторії. За контролем стежать на трьох рівнях. Лікар з контролю якості щоденно проводить внутрішньо-лабораторний контроль і ретельно тестує медичне обладнання, звіряючи контрольний зразок із відомим діапазоном допустимих показників. Тобто, проводиться контроль якості відтворюваності по 32 методиках із оформленням протоколів, контрольних карт на кожну методику та оцінюванням отриманих результатів. Так само проводиться контроль правильності біохімічних, гематологічних та коагулічних досліджень. Окрім щоденного внутрішнього, лабораторія щорічно проходить ще й два зовнішні — Всеукраїнський і міжнародний. Ми беремо участь у Всеукраїнській програмі порівнянь результатів лабораторних вимірювань, координатором якої є Національна дитяча лікарня «Охмадит» й Український референт-центр з клінічної лабораторної діагностики і метрології (м. Київ). За порівняльними результатами цієї програми лабораторія ОКЛ показала найвищий 100% результат з оцінки точності вимірювань. На міжнародному рівні клініко-діагностична лабораторія ОКЛ бере участь у програмі зовнішньої оцінки контролю якості «Рrevecal», яку проводить іспанська фірма «ВіoSystems».

Щороку кожного місяця нам доставляють контрольні зразки з невідомим змістом, які потрібно дослідити й показати правильні результати. Минулими роками ми отримували це міжнародне визнання. Тепер беремо участь у цій програмі і цього року, так як добре реноме має соліду вагу в медичному світі. Окрім перелічених рівнів контролю, на тестувальні й розхідні матеріали, контрольні зразки й маркери кошти виділяє ОКЛ. І це серйозні суми. Тому в мене також часто закрадаються поважні сумніви щодо тієї кількості «ультрамодерних» лабораторій, які тепер на кожному кроці можна зустріти. Також для мене не до кінця зрозуміло, чому наші громадяни часто забувають за ще один важливий момент свого лікування, коли несуть свої гроші в приватні медичні заклади. А саме — соціальні преференції, адже встановлення відповідних діагнозів з патології й медичних груп і відповідних пенсій по інвалідності можуть надавати лишень державні заклади такого рівня, як наша ОКЛ, але аж ніяк приватний заклад! Попри все те, наше головне завдання полягає в іншому — щоб наші лікарі і пацієнти залишались завжди задоволеними якістю наших лабораторних досліджень!

— Наведіть яскраві приклади точної лабораторної діагностики в ОКЛ, які призвели до швидкого одужання.

— Недавно був випадок, коли амбулаторно різними препаратами безуспішно лікували дитину, яка здавала аналізи в іншій лабораторії. Натомість один аналіз в нашій лабораторії встановив діагноз інфекційного мононуклеозу і наступні кроки адекватної терапії наших лікарів поклали кінець понад тижневій високій температурі і, головне, стражданням дитини. Зазначу, що хоч сам апарат може бути досконалий і покаже картину величини клітини по її розмірах, але побачити нюанси морфології клітини може лише людське око. Тому за кордоном так дорого коштує погляд спеціаліста на мазок крові у мікроскоп. До речі, щоденна робота з мікроскопом нищить здоров’я фахівця — декілька лікарів вийшли з нашої лабораторії на пенсію практично зі сліпотою… Наведу й інший приклад. Днями хлопчик, до речі, лікарська дитина, перебував без свідомості в реанімації й отримував антибіотик, але легше не ставало. Провели дослідження у нашій лабораторії ПЛР, яке виявило вірусну етіологію захворювання, лікарі-реаніматологи швидко зреагували і відмінили антибіотик й оперативно призначили відповідну противірусну терапію, хлопчик прийшов до свідомості і став швидко одужувати. Хоч зауважу, що у нас не дитяча спеціалізація.

— У вас часто бувають складні випадки діагностування?

— Повірте мені, кожен випадок складний. У нас тільки легких випадків буває мало, бо наш основний контингент — важкі пацієнти завідома, яких нам постачають судинна неврологія, нейрохірургія, малінвазивна хірургія загалом десь третина їх усіх — з хірургій, і кожен пацієнт унікальний, який вимагає індивідуального підходу. Тим більше, що тепер дуже багато захворювань протікають атипово і навіть досвідченим клініцистам буває тяжко швидко зорієнтуватись й скоригувати лікування. За таких умов суттєво зростає роль точної діагностики і, якщо відверто, ні одне відділення ОКЛ чітко функціонувати без роботи клініко-діагностичної лабораторії не може. Я вже мовчу про важкохворих реанімаційного відділення, чи коли моїм колегам приходиться моніторити лабораторні показники пацієнтів хроніодіалізу по два-три рази на день, також до і після діалізу. Окрім цього, не забуваймо, що не має жодного пацієнта, який би був госпіталізований в ОКЛ і не пройшов відповідних обстежень в нашій лабораторії. Тобто, як бачимо, на сучасному етапі розвитку медицини в лікувальному процесі суттєво зростає роль клінічного діагностування.

Можу коротко підсумувати, що в ОКЛ відлагоджено функціонує сучасна клініко-діагностична лабораторія з новітнім медобладнанням світових брендів, де працює високопрофесійний колектив фахівців з багатолітнім унікальним досвідом, власними напрацюваннями та відповідним науково-дослідним потенціалом.

Коментар головного лікаря ОКЛ Остапа Грищука:

«В часі реформування медичної галузі обласна клінічна лікарня до 2020 року змінює форму господарювання на неприбуткове комунальне підприємство, що дозволить заключити договір з Національною Службою Здоров’я на предмет обслуговування пацієнтів і перехід на фінансування в НСЗУ. Сподіваємося, тоді запрацює система «гроші ідуть за пацієнтом» і вирішиться питання оплати за медичні послуги.

Тим часом, ОКЛ віднайшла можливість створити нову клініко-діагностичну платформу, вклавши в медичне обладнання лабораторії тільки за минулих три роки 15 млн. гривень.

Тепер працюємо над тим, щоб клініко-діагностична лабораторія отримала міжнародний сертифікат якості ISO 15189, тобто гарантію надання лабораторних послуг ОКЛ на рівні міжнародних стандартів. Що важливо й на часі, адже цей проект стосується здоров’я і життя наших краян, бо оперативне і якісне діагностування — одна з головних умов успішного лікування пацієнта. А в поєднанні з високим рівнем професіоналізму колективу сучасної клініко-діагностичної лабораторії ОКЛ на чолі з її керівником Уляною Балан дозволяє нам з впевненістю дивитись в майбутнє. Зазначу, що колектив втішається визнанням як в Україні, так і за кордоном. Особливо приємно поглянути на творчий сплав завзяття молодих фахівців і досвід зрілих клініцистів в результатах їх самовідданої праці.

Більше того, ми маємо відповідні ресурси й можливості запропонувати клініко-лабораторні послуги тим медичним закладам області й міста, які їх винаймають в приватників. Нам потрібно тільки означити спільне коло інтересів й економічно обрахувати взаємовигідні пропозиції».