Іван ЛЮБІНЕЦЬ: Не впевнений, що коли-небудь повернемося до паперового іспиту НМТ, адже електронний формат дешевший, а результати істотно не відрізняються

У середині травня розпочнеться основна сесія Національного мультипредметного тесту (НМТ). А це означає, що близько 12 тисяч прикарпатських вступників у визначений час продемонструють свої знання з чотирьох предметів шкільної програми, щоб стати студентами омріяних вишів. Зрозуміло, що проведення такого масштабного іспиту під час війни створює особливі виклики як для учасників, так і для організаторів. У інтерв’ю газеті «Галичина» заступник директора Івано-Франківського регіонального центру оцінювання якості освіти (ІФРЦОЯО) Іван ЛЮБІНЕЦЬ розповів про особливості цьогорічної сесії НМТ, проінформував про використання металодетекторів та відеоспостереження у тимчасових екзаменаційних центрах (ТЕЦ), а також дав поради майбутнім студентам щодо підготовки та поведінки під час тестування.

– Пане Іване, які особливості проведення НМТ будуть у 2025 році? Чи є якісь зміни порівняно з попередньою сесією?

– Найбільше змін стосуються історії України, яка є обов’язковим предметом. Коли вперше ввели НМТ у 2022 році, його учасники виконували завдання лише з історії України ХХ–ХХІ століть, що відповідало програмі 10-11 класів. Потім програму розширили до періоду із середини XVI століття, охоплюючи шкільний курс з 8 по 11 клас. Однак найцікавіші моменти, такі як Київська Русь та перше українське королівство – Галицько-Волинська держава, залишалися поза увагою. Цього року курс цілковито відповідає шкільній програмі та програмі ЗНО, охоплюючи період від найдавніших часів до сьогодення. Словом, вступники повинні знати матеріал від стоянок найдавніших людей доби палеоліту на території України до російсько-української війни.

– Як Ви, історик за фахом, оцінюєте ці зміни?

– Вони дуже позитивні та важливі, оскільки будь-який обрізаний варіант історії не показує підґрунтя формування нашої державності. Коли випускники, готуючись до НМТ, починають повторювати, а дехто й вивчати історію України із середини ХVI століття, їм часто незрозуміло, звідки з’являються такі явища, як Річ Посполита чи козацтво. Тепер, коли представлено весь курс історії, це стає зрозумілим. Хоча багатьом учням і батькам це може не подобатися через збільшення обсягу матеріалу, який треба вчити. Однак з погляду формування державницького мислення та виховання громадянина ці зміни дуже корисні. Вони дають можливість показати нашу давню історію і підкреслити, що ми є господарями на цій землі.

– Якщо аналізувати реєстрацію на НМТ, які предмети найчастіше обирають вступники для складання?

– Цього року обов’язковими предметами для НМТ залишаються українська мова, історія України та математика. Серед предметів на вибір зберігається така тенденція: на першому місці – англійська мова, на другому – географія, а на третьому – біологія. Англійську мову найчастіше обирають ті, хто її добре знає. Географію часто обирають ті, хто вважає її легшим предметом порівняно з іншими. Вибір біології, особливо на Івано-Франківщині, часто пов’язаний із бажанням стати медиком. На жаль, фізика та хімія й далі на аутсайдерських позиціях. Вважаю, що майбутнє творять саме математики, фізики та хіміки, тоді як історики й політологи пояснюють, чому так сталося.

– Час від часу в інформаційному просторі з’являються думки, що потрібно ввести п’ятий тестовий предмет. Наскільки це реально й доцільно?

– Вважаю, що теперішня кількість предметів є оптимальною для цієї моделі проведення НМТ. Для відбору абітурієнтів до вищого навчального закладу цілком достатньо навіть трьох предметів. Крім того, введення п’ятого предмета призведе до здорожчання процесу та додаткового навантаження на технологію проведення, а сам тест з нього не змінить місце вступника в рейтингу. Ми інколи забуваємо, що НМТ – це насамперед інструмент для визначення місця вступника у черзі до дверей вищого навчального закладу, а не перевірка рівня його знань.

– Уже вчетверте цього року потенційні вступники замість зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) складатимуть НМТ через повномасштабне вторгнення росії в Україну. Як цей іспит показав себе на практиці і наскільки себе виправдовує?

– Розпочнемо з позитивних аспектів. Перший у тому, що це значно дешевше порівняно з паперовим форматом, адже робота машин завжди дешевша за працю людей. Торішня реєстрація на НМТ була втроє дешевшою за паперову, що істотно зменшило витрати нашого центру на оплату праці залучених осіб.

Другий позитив – це прискорення процесу. Учасник тестування знає свій результат зразу ж, як завершив роботу над тестом. Третій – якщо порівняти розподіл результатів, статистика НМТ мало чим відрізняється від статистичних результатів традиційного паперового ЗНО.

Війна стала викликом, і НМТ, створений дуже швидко майже з нуля, став позитивним прикладом пристосування до цієї непростої ситуації. Не впевнений, що коли-небудь повернемося до паперового іспиту, адже електронний формат дешевший, а результати істотно не відрізняються. Учасники можуть побачити свої результати за тестовими балами одразу на моніторі, а якщо запам’ятають чи запишуть ці цифри, то вдома зможуть перевести їх за шкалою та отримати свій бал і вже спокійно чекатимуть офіційних результатів. Це істотні плюси НМТ.

Щодо мінусів. Як і будь-яке тестування, воно має один важливий недолік: найкраще знання учня можна перевірити лише у спілкуванні викладача та вступника, але ми знаємо, чому відмовилися від цього варіанту. Ще однією слабкою стороною НМТ є залежність від стабільності інтернету та електрики. Однак в організаторів тестування є гарний інструмент захисту права вступників під час форс-мажорних ситуацій, пов’язаних із технічними проблемами. Це додаткова сесія. Через технічні проблеми під час проведення НМТ у 2023 році 155 вступників отримали можливість скласти тест під час додаткової сесії, у 2024-му – чотири. Це мізерні відсотки від загальної чисельності.

– У чому полягають основні труднощі цього масштабного іспиту під час війни?

– Найперша складність – у пошукові бази та приміщень для ТЕЦ. Цими приміщеннями можуть бути навчальні заклади з відповідним укриттям. Іншою проблемою є комп’ютерне забезпечення. Виявилося, що техніка в навчальних закладах різна і не завжди відповідає вимогам. Кожен комп’ютер, за яким сидить учасник НМТ, повинен відповідати мінімальним вимогам, встановленим Українським центром оцінювання якості освіти. Ми були вражені, коли дізналися, що в деяких великих містах техніку доводиться звозити з різних шкіл, оскільки важко знайти школу, де є 50-60 комп’ютерів відповідних технічних параметрів.

Також проведення НМТ створює певне навантаження на персонал. Основна сесія НМТ може тривати 18-20 днів. Це пов’язано з обмеженням кількості вступників, які можуть проходити тестування упродовж однієї сесії. У великих містах, таких як обласні центри, як Калуш, Коломия, Мукачево, Хуст, ТЕЦ працюють 10-12 днів, що є більше ніж під час «класичного» ЗНО. Також треба взяти до уваги й те, що тестування може тривати до пізнього вечора через тривоги та проблеми з електрикою, що збільшує навантаження на працівників ТЕЦ.

– Поговорімо про графік проведення НМТ. Яким буде розклад іспитів 2025-го?

– З 4 травня у персональних кабінетах вступників з’явиться запрошення, де буде вказано назву, адресу екзаменаційного центру і час, на який необхідно прийти. Дуже просимо учасників не поширювати в соціальних мережах інформацію про назви та адреси тимчасових екзаменаційних центрів. Це потрібно насамперед для безпеки самих учасників тестування.

Основна сесія НМТ триватиме з 14 травня по 25 червня. Зі зрозумілих причин не оприлюднюємо конкретні дати проведення тестувань. Єдине, що хочу наголосити: 11-класники складатимуть тести у червні, тому що у травні вони ще завершують здобуття загальної середньої освіти. У травні тестуватимуть випускників попередніх років, яким не принципово, коли це відбувається. Результати оприлюднять до 4 липня.

– Чи будуть металодетектори на пунктах тестування?

– Цього року будуть не лише металодетектори, а й відеомоніторинг, який ми вперше організували торік. Металодетектори будуть у кожному пункті. Учасники проходитимуть перевірку металошукачем двічі: перед початком першої частини тестування та після перерви. Тому що тестування НМТ складається з двох частин: перша – українська мова та математика, після чого буде 20-хвилинна перерва, а потім – історія України та четвертий предмет на вибір. Тривалість кожного блоку – дві години.

Щодо відеомоніторингу. Торік у нас працювали залучені особи та працівники нашого центру, які через монітори спостерігали за вступниками, і вони зафіксували три порушення процедури: два випадки використання мобільних телефонів та одну шпаргалку. Важливо, щоб учасники знали про це. Будь-яка процедура в Україні стає вразливішою до обману, коли вона відома. Чим більше люди дізнаються про процедуру, тим більше шукають шляхи її обходу. Статистика показує, що в перші роки проведення ЗНО було дуже мало порушень, але згодом з’явилися мобільні телефони, і їхня кількість почала зростати. НМТ також стала усталеною процедурою, тому щороку виявляють порушників.

– Що чекає на порушників?

– Якщо порушника виявлять, то цього року він не зможе стати студентом. За майже 20 років існування Івано-Франківського регіонального центру оцінювання якості освіти жодного порушника процедури не «помилували» і не допустили до додаткової сесії. Всі вони втрачали своє право стати студентом у рік, коли продемонстрували нестатутну поведінку у пункті тестування.

Ще одне порушення полягає в тому, що вступники фотографують і поширюють завдання у мережі. Якщо учасник оприлюднить завдання в інтернеті, ми зможемо ідентифікувати його, визначити ТЕЦ, в якому він складав тест, і навіть його робоче місце. Тому не рекомендуємо це робити, оскільки такі дії карають припиненням роботи та вилученням порушника з ТЕЦ, і тоді абітурієнт втрачає можливість вступу.

– І наостанок, що можете порадити цьогорічним вступникам для успішного складання НМТ?

– Якщо говорити про змістову підготовку, то їм уже пізно щось радити – вони мали готуватися до тестів з першого класу (сміється). А тим, хто вже зареєстрований на НМТ, я порадив би не забувати про свій персональний кабінет, стежити за інформацією там, читати її уважно, вчасно отримати запрошення та дізнатися, де розташований їхній ТЕЦ. Перед тестуванням потрібно підготувати паспорт, з персонального кабінету видрукувати сертифікат учасника НМТ та запрошення-перепустку. Це важливі організаційні моменти.

Що стосується змістових питань, спробувати надолужити за два місяці те, що було втрачено за 11 років, дуже складно й нереально, але можливо, комусь це вдасться. Велике прохання до учасників: під час тестування стежте за інструкціями на моніторі комп’ютера, і якщо виникнуть сумніви щодо своїх дій, не натискайте кнопки, а спочатку радьтеся з інструкторами. На жаль, ми маємо випадки дострокового завершення тестування, тобто коли учасники виконують завдання з одного предмета і замість переходу до іншого натискають кнопку «завершити». За цієї умови у них буде оцінка за тестування лише з однієї дисципліни, а це втрачений рік для вступу.

Редактор відділу газети “Галичина”