Хоч Україна давно постала як незалежна держава, совдепівські традиції в ній залишилися. Зокрема і «звичай» здавати нові об’єкти до певної дати й за участі високих гостей. Власне, ця традиція, коли перші особи щось запускають, запалюють, перетинають стрічки, натискають якусь кнопку живе й понині.
І ось який випадок стався в одній з наших західних областей, частина території якої потерпіла було від урагану. Найбільше дісталося одному селу. Звісно, було виділено кошти на ліквідацію наслідків стихії, але комусь із верхівки прийшла в голову ідея, ще й газ туди провести, на який селяни давно чекали. А з огляду на те, що очікували візиту тодішнього президента Леоніда Кучми, котрий збігався в часі із Днем незалежності, то дату закінчення робіт було визначено наперед. Інша річ, що терміни прокладення газопроводу, враховуючи деякі обставини, були нереальні. Та наказ є наказ.
Роботи проводило місцеве газове управління. Проклали труби. Але тільки фахівець міг помітити, що вони не з’єднанні належним чином. А хіба Кучма в цьому розбирався? Зрештою, його місією було лише запалити факел.
І ось настав урочистий день. Оповідач цієї історії, сам, до речі, працівник газової сфери, бачив те дійство по телевізору. І одразу звернув увагу, що після запалення символічного факелу назовні чомусь вибилося не прозоро-синювате полум’я, а червоне. Природний газ так не горить, як відають газовики. Отож у нього виникло деяке припущення, котре він зміг перевірити незабаром, опинившись в службових справах в тому самому газовому управлінні. Завівши мову про той випадок, раптом запитав: «А де ви, хлопці, газовий балон закопали?»
– Ти звідки про це знаєш? – перелякано запитали ті.
– А я що, не газовик?! Не знаю, як горить природний газ, а як зріджений?..
Словом, ситуація була така. До приїзду Л. Кучми про ніякий пуск газу не могло бути й мови, але факел мав запалати. Та українці, як відомо, народ кмітливий.
Отож на деякій відстані в потаємному місці заховали звичайний побутовий газовий балон, який під’єднують до газової плити, щоправда, в цьому випадку шланг пустили в трубу.
У визначений момент відкрили кран, газ пішов, Л. Кучма факел запалив, тележурналісти те зняли. Навіть жителі села щиро плескали долоні, не підозрюючи про «підставу». А газ вони отримали років через два після тих урочистостей.