Великі руді слимаки атакували Прикарпаття (поради фахівців у боротьбі зі шкідником)

Уже більше десяти років в Україні виявляють надзвичайно зажерливих паразитів - іспанських слимаків. Вони потрапили із південно-східної Польщі спочатку у західні області країни. Вчені припускають, що їх завезли із розсадою. Потерпають від цих шкідників ще з десяток країн Європи — від Португалії до Швеції, а найбільше Франція та Іспанія.

Вони небезпечні тим, що їдять будь-яку органіку, і дуже швидко розмножуються й поширюються, залишаючи після себе знищені врожаї городини й садовини, погризені рослини у парках і скверах, адже вони – гермафродити й кожна особина може відкласти за сезон близько 400 яєць.

Особливість цих слимаків ще й у тому, що вони їдять не лише рослини, а й мертвих тварин, їх екскременти і навіть представників свого виду. І в природі ворогів у слимаків фактично нема.

Розплодилися паразити у нашій країні через теплі зими й вологий клімат. Особливо сприяють їхньому розмноженню проливні дощі, бо слимаки люблять тепло і вологу. А от палюче сонце знищує і дорослі особини, і їхні яйця. Тож у спеку вони ховаються. Вдень їх майже не видно, хіба після дощу. А на "полювання" виповзають переважно звечора та уночі.

Ситуація з іспанськими слимаками нині набула катастрофічних масштабів. Це вже насправді екологічне лихо, бо останніми роками вони завдають дуже великої шкоди врожаю різних культур - знищують листя і стебла, плоди і ягоди, та навіть квіти й траву...

Люди почали самоорганізовуватися для боротьби із цими шкідниками, одночасно використовуючи отруту. Та паразити залазили з інших територій, де їх не труїли. Збирання їх вручну теж не дало результатів, бо чисельність слимаків на невеликій території може сягати і кількох сотень. До того ж їх слиз важко змивається. Вихід знайшли деякі селяни - завели багато качок і курей, які й стали поїдати слимаків.

Масштабність катастрофи змусила об’єднатися у боротьбі зі шкідником навіть у соцмережах. Минулого року Національна мережа інформації з біорізноманіття у Facebook-спільноті UkrBIN започаткувала ініціативу "#ЗупиниРудого". До всіх небайдужих звернулися з проханням під цим хештегом публікувати фото рудих слизнів та вказувати місця, де їх побачили. Це було необхідно для створення бази даних. Публікувати фото науковці радили, щоб не переплутати цей вид з іншими слимаками, які не є небезпечними.

Керівник та співзасновник Національної мережі з біорізноманіття, кандидат біологічних наук, ентомолог, науковий співробітник зоомузею університету в Осло (Норвегія) Микола Юнаков та аспірантка університету Вермонта (США), еколог, учасниця проекту UkrBIN Марина Голівець зазначали, що навіть не усвідомлювали, наскільки масштабна проблема і якими активними будуть українці. За кілька днів існування спільноти до неї приєдналися тисячі громадян, навіть давали свої поради. З їхньою допомогою дослідники склали інтерактивну карту, на якій зазначено, що найбільше іспанських слимаків поширилося в Івано-Франківській, Львівській, Закарпатській, Тернопільській та Чернівецькій областях. В інших регіонах зафіксували лише поодинокі випадки. Також вказано, що для великих фермерських господарств вони не становлять великої загрози, бо не проникають углиб засаджених територій. Зазвичай від них потерпають дрібні селянські господарства, яким вони завдають більше збитків, ніж колорадські жуки.

Спеціалісти застерігають: якщо не контролювати чисельність рудих слимаків, є ризик, що наші місцеві види слимаків просто зникнуть. Також зазнають збитків врожаї різних культур.

Вони радять використовувати проти паразитів спеціальні гранули-наживку (препарат має різні назви), щоб залучати їх в одне місце, а потім одночасно знищувати. Але так як діюча речовина гранул метальдегід, то засіб є дуже токсичний. Тому його потрібно застосовувати у строго вказаних дозах, щоб не завдати шкоди домашнім тваринам, їжакам та ін. Також небезпечно, якщо гранули з ґрунтовими водами потраплять у водойми та питну воду.

На зиму доцільно перекопувати ділянки (зимують шкідники на стадії яєць і дорослих особин на глибині до 10 см) і таким чином знешкоджувати. А навесні можна обробляти земельні ділянки препаратом "Ferramol" виробництва Neudorff або Bayer (Німеччина) (*дозування: 5 г/кв. м).

Не радять фахівці посипати слимаків сіллю, бо вона хоч і знищить їх, проте завдасть шкоди й хімічному складу грунту, і його потрібно буде замінювати.

Допоможуть у вирішенні проблеми й жуки туруни та стафіліни. Їх можна наловити в лісі за допомогою пивних пасток та випустити на ділянці чи подвір’ї - вони розповзуться й харчуватимуться слимаками та їхніми яйцями.

Однак всі ці заходи треба проводити одночасно з сусідами та всією громадою. Інакше ефект буде тимчасовим, а боротьба зі шкідником безкінечною, – наголошують ентомологи.

Кореспондент