Ініціатива «Доступно.UA»: Івано-Франківськ рухається у позитивному напрямі

Івано-Франківськ посів друге місце серед міст України в рейтингу доступности для людей з інвалідністю. Наше місто набрало за цим показником 22,9%, поступившись лише на 0,7% Вінниці, яка посіла перше місце з результатом 23,58%.

Перший в Україні рейтинг доступности міст склали на основі практичних перевірок доступности, зручности та безбар’єрности шести обласних і районних центрів — Івано-Франківська, Вінниці, Тернополя, Херсона, Миколаєва і Кам’янця-Подільського активісти ініціативи «Доступно.UA», які реалізують проєкт за підтримки Фонду прав людини Посольства Нідерландів в Україні. Зокрема, вони разом із місцевими волонтерами перевіряли за виробленою методологією, наскільки передусім муніципальні установи, громадський транспорт, аптеки, торговельні центри, банки, кав’ярні тощо є зручними та доступними для функціонально обмежених людей, а також звертали увагу і на тротуари, пішохідні переходи, велодоріжки, пандуси та з’їзди у дворах.

Команда ініціативи «Доступно.UA» дуже прискіпливо вивчала стан справ у містах із доступністю. Скажімо, в Івано-Франківську їй не сподобався завеликий, на їхню думку, кут нахилу пандусів до облдержадміністрації та міської ради. І вони, схоже, навіть не брали до уваги, що ця адміністративна будівля споруджена багато років тому, коли про висоту сходів і їх доступність для людей з інвалідністю ніхто не думав. Ще різкіше київські ревізори висловилися про пандуси в центральній міській лікарні і деяких новобудовах. Так само багато недоліків вони знайшли в міських аптеках.

Але попри свою вимогливість експерти ініціативи «Доступно.UA» зазначили про Івано-Франківськ і таке: «Незважаючи на нашу критику, ми бачимо, що місто рухається у позитивному напрямі… Якщо порівнювати із ситуацією по всій країні, Івано-Франківськ — прогресивне місто». На їхню думку, в місті є багато закладів, які маломобільні групи населення можуть відвідати без додаткових зусиль. Також вони зазначили й такий цікавий штрих: «На нашу думку, Івано-Франківськ — столиця українського велоруху».

На високе місце в рейтингу ініціативи «Доступно.UA» міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків пообіцяв врахувати зауваження столичних експертів і 4 грудня знову влаштував, як і три роки тому, своєрідне тренування для своїх підлеглих, від яких немалою мірою залежить комфортність міста. Під час акції «Чиновник у візку» керівники управлінь та департаментів разом із міським головою пересувалися містом на інвалідних візках, аби, як мовиться, на своїй шкурі відчути, наскільки легко на такому засобі навідатися до банку, аптеки, комунальних установ чи бодай перетнути вулицю в призначених для цього місцях. Руслан Марцінків переконаний, що ніщо краще не вкаже чиновникам на недоліки в сфері доступности, ніж їхній власний досвід. «Через три роки я хотів перевірити, чи щось змінилося в місті на краще, — каже міський голова Івано-Франківська. — А таки дещо поліпшилося. До прикладу, реконструйовані вулиця Лесі Українки та площа Міцкевича пройшли тест на доступність. Для майже 5 відсотків жителів нашого міста такі нюанси є дуже важливими. Тому кожен із відповідальних працівників муніципалітету зобов’язаний робити все залежне від нього, аби місто ставало доступним для людей з обмеженими можливостями. Вже три роки, як усі нові проєкти благоустрою обов’язково передбачають доступність. Але роботи в цьому напрямі в місті ще дуже багато».

Представник Національної асамблеї людей з інвалідністю в Івано-Франківській області Микола Макар так прокоментував ситуацію з доступністю Івано-Франківська: «Ми бачимо, що вже нині центральна частина міста є доступною. Більше питань до спальних районів. Це і аптеки, і банки, і багато інших об’єктів, з якими ще треба працювати».