16 серпня на Прикарпатті планують розпочати імунізацію дітей від 12 років від COVID-19

З огляду на результати відповідних досліджень у різних країнах, де вже щеплять від коронавірусу й дітей у віці від 12 років і старших, МОЗ України у своєму наказі від 17 липня цього року рекомендує вакцинувати дітей і підлітків (12 – 17 років). Згідно з цим документом в Івано-Франківську й на Прикарпатті розпочали підготовку до імунізації наймолодших жителів (вказаного віку) міста й області. В яких випадках можна, бажано чи необхідно вдаватися до тієї процедури таким юним особам і які препарати збираються застосовувати для того в чинних на теренах краю центрах масової вакцинації та пунктах щеплення?

– Рекомендують використовувати вакцину Comirnati від Pfizer-BioNTech, – розповіла в ексклюзиві для газети «Галичина» начальник відділу імунопрофілактики Івано-Франківського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України Марта ЛОКАТИР. – Коли вдаватись? Бажано тоді, скажімо, коли в дитини існує високий ризик важкого перебігу та ускладнень після хвороби на COVID-19 через супутні недуги й немає протипоказів до вакцинації. А необхідно, звісно, коли, наприклад, дитині для перетину кордону, щоб об’єднатися зі своєю родини, потрібен сертифікат, який підтверджує імунізацію, або ж міжнародне свідоцтво про вакцинацію.

Ці ж документи молодим людям необхідно мати при собі у разі виїзду за кордон на навчання чи для участі в міжнародних змаганнях або інших заходах. Є випадки, коли дитина приїхала до нас з іншої країни, де вже отримала першу дозу вакцини та має відповідні документи на підтвердження цього, тож їй потрібно одержати другу ін’єкцію.

– Пані Марто, який порядок проведення імунізації дітей? Будь-хто й коли небудь може завітати до пункту вакцинації?

– Механізм такий, що спершу потрібно отримати своєрідний дозвіл на щеплення. Для отримання його батьки дітей віком 12–15 років та самі юнаки і підлітки (віком 16–17 років) мають звернутись до свого педіатра чи сімейного лікаря для отримання таких документів, як медичний висновок про стан здоров’я, супутню патологію, наявність онкологічних захворювань і протипоказів до щеплення загалом та довідка в довільній формі від лікаря з рекомендацією щепитись вакциною від COVID-19, що й є підставою для вакцинації.

Необхідно також мати документальні підтвердження як про зміну місця проживання та переїзд до країни, де необхідний сертифікат або міжнародне свідоцтво про вакцинацію, так і виїзду на навчання й участь в міжнародних заходах. Безумовно, що в разі претендування на отримання другої дози вакцини має бути документальне підтвердження отримання дитиною першої дози саме Comirnati від Pfizer-BioNTech.

Коли виконали це все, то треба зателефонувати до того чи іншого центру масової вакцинації або пункту щеплення й записати дитину на імунізацію.

– Усе-таки, мабуть, передбачено якісь застереження щодо вакцинації дітей…

– Безперечно, що тут є свої особливості. Скажімо, дітям у віці 12 років і старшим вводять дві дози по 0,3 мл вакцини Comirnati від Pfizer-BioNTech з інтервалом між їх введенням орієнтовно 21 – 28 днів.

Якщо ж дитина була вакцинована від якоїсь іншої хвороби, то треба витримати 14-денний термін, і лише тоді щепити її від COVID-19. Винятком є екстренна вакцинація. Дітей з онкопатологією, котрі перехворіли, треба вакцинувати незалежно від терміну, що минув після перенесеного захворювання.

У пунктах щеплень у разі живої черги надають пріоритет особам, які постійно проживають із маломобільною дитиною або доглядають за нею.

– В яких саме країнах уже імунізують дітей від COVID-19?

– Першими у світі розпочали вакцинувати осіб у віці 12 – 17 років США й Канада. На сьогодні там імунізовано майже 2,4 млн дітей. Першу дозу отримали 55%, а близько 43% завершили вакцинацію.

У травні розпочали щепити дітей в Угорщині, в серпні – у Франції, правда, наразі лише підлітків. В Івано-Франківську й області планують розпочати вакцинацію дітей віком 12 років і старших уже з 16 серпня. Наразі у відповідних структурах міста й регіону розробляють алгоритм надання такої послуги.