«Хитрі» платіжки від газзбутів

Уже цього місяця жителі чи не всієї України (що, між іншим, свідчить про скоординованість такої акції) отримали дивні платіжки за газ. Крім звичного уже розрахунку спожитого газу у кубометрах, рекомендованого (але, нагадуємо ще раз, зовсім не обов’язкового платежу), там було також вказано: «У рахунках за жовтень 2018 року об’єм природного газу за показаннями Вашого лічильника приведений до стандартних умов. Таке приведення передбачене нормативними документами»…

А далі – довгий перелік тих документів та формула для розрахунку обсягу газу залежно від температури. Вона проста – зафіксований обсяг треба помножити на спеціальний коефіцієнт. Зауважимо, що ці коефіцієнти залежать від того, де встановлено лічильник газу (варіантів є аж шість), та від місяця року.

«Рішеннями органів влади, – йдеться далі у платіжці, – було унеможливлено виставлення рахунків населенню із приведенням об’ємів газу до стандартних умов. Як наслідок, за період з 1 грудня 2015 року по 30 вересня 2018 року за Вашим особовим рахунком різниця в об’ємах спожитого газу в стандартних і робочих умовах становить … куб. м. Питання щодо сплати заборгованості, яка виникла у споживачів в об’ємах спожитого газу в стандартних і робочих умовах, не врегульоване. Ми будемо інформувати Вас щодо цього питання».

Зауважимо, що інформація про нові борги за газ, хай навіть і відносно невеликі (якщо йдеться про квартиру у багатоквартирному будинку), неабияк стривожила споживачів. Деякі уже звертаються до газети за роз’ясненнями. Суть їхніх претензій можна висловити у кількох словах: коли ж це збиткування нарешті закінчиться?

Хочемо заспокоїти споживачів: донарахувань, принаймні поки що, не буде. Про це наприкінці листопада на своїй сторінці у «Фейсбук» повідомила голова Нацкомісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, Оксана Кривенко. Тому процитуємо її допис.

«Ухвалили рішення, яким НКРЕКП заборонила операторам ГРМ (газорозподільних мереж. – О. Б.) проводити донарахування в платіжки за природний газ.

Що спонукало? Проведений моніторинг ринку показав, що більшість операторів газорозподільних мереж у платіжних документах за жовтень цього року здійснила донарахування побутовим споживачам обсягів газу в середньому до 1,5%, які враховують різницю у приведенні до стандартних умов.

Які причини такої ситуації? Вузли обліку природного газу в точках передачі газу з газотранспортної системи до газорозподільної системи в автоматичному режимі здійснюють вимірювання при стандартних умовах (20°С), проте лічильники газу у побутових споживачів не здійснюють такої температурної корекції обсягів і вимірюють при фактичній температурі навколишнього середовища. Тобто якщо розглядати наведений приклад при фактичній температурі навколишнього середовища в 5°С, виробничо-технологічними втратами операторів ГРМ є 51 кубометр (1000 куб. м – 949 куб. м).

Варто зазначити, що обсяги таких втрат розраховують відповідно до методик, затверджених Міненерговугілля. НКРЕКП під час розрахунку тарифу врахувала обсяги втрат операторів ГРМ, які були затверджені Міненерговугілля.

Подальші дії. 

1. Вважаємо за необхідне провести нормативно-правове регулювання даної проблематики через внесення змін до Закону України «Про ринок природного газу» шляхом зміни стандартних умов в частині температури з 20°С на 0°С. Такі стандарти застосовуються у всіх країнах Європейського Союзу.

2. Рекомендуємо Міненерговугіллю виконати вимоги ЗУ «Про ринок природного газу», розробити необхідні технічні регламенти та здійснити перехід до виміру природного газу в енергетичних одиницях».

У «Нафтогазі України», котрий температуру та тиск при постачанні газу облгазам рахує справно, уже порадили споживачам звертатись до газопостачальника з вимогою про перерахунок. У свою чергу, за інформацією із відкритих джерел, газзбути звертаються з позовами до суду на своїх засновників – облгази із вимогами скасувати безпідставно нараховані обсяги природного газу за період з 1.07.2015 р. по 1.10.2018 р. з приведенням їх до стандартних умов відповідно до «Методики приведення об’єму природного газу до стандартних умов за показами побутових лічильників у разі відсутності приладів для вимірювання температури та тиску газу», затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики від 26.02.2004 р. №116. Суди у цих справах наразі ще попереду.

Також додамо, що газопостачальники недаремно дочекалися зими для того, аби порушити це питання. Адже коли на вулиці морози – вони втрачають більше газу. Натомість влітку, коли за вікном поза 30°С, обсяг газу збільшується, але уже на користь газопостачальників.

Редактор відділу газети “Галичина”