Хірургічні світильники: види та особливості

Операційна медична лампа

У медичних закладах можуть використовувати лише спеціальні джерела освітлення. Вони відповідають суворим стандартам галузі, дають яскравий спрямований світловий потік та не нагрівають робочі поверхні. Якою має бути операційна лампа, що за вимоги висуваються до її характеристик, читайте далі.

Принципи класифікації

Кожен різновид хірургічних ламп вирішує певні завдання. Вони поділяються на ряд категорій з урахуванням способу встановлення, призначення та типу джерела світла.

Принципи позиціонування

З урахуванням цього критерію, хірургічні лампи поділяються на:

  • Верхнє освітлення. Підшиваються до кріплення, яке фіксується на стіні чи стелі. Для регулювання використовується рукоятка, мінімальні відблиски. Верхнє освітлення не підходить для створення спрямованого світлового потоку, в окремих ситуаціях створює тіні та виділяє значні обсяги теплової енергії.
  • Внутрішньопорожнинне освітлення. Незамінно для створення світлового потоку, спрямованого на області зі складними кутами та глибокі порожнини – важкодоступні для стандартного обладнання місця. Можливі варіанти виконання – стаціонарна лампа або прилад, що використовується разом із інструментом.
  • Налобні ліхтарі. Медичний світильник на спеціальному кріпленні одягається на голову лікаря або медсестри, дозволяє точно висвітлювати робочу зону та залишає руки вільними. Живлення - оптоволоконний кабель або батареї, акумулятори.

Джерело освітлення

Майже всі медичні світильники комплектуються світлодіодними або галогенними лампами. Галогенні схожі на звичайні лампи розжарювання, економічні, надійні та прості в утилізації. Зате вони працюють за високих температур, мають хороший ККД. Серед мінусів галогенних ламп – виділення значних обсягів ІЧ-випромінювання та тепла.

Світлодіодні джерела більш практичні та довговічні, робочі поверхні не нагрівають. Напівпровідникові твердотільні пристрої випромінюють світло під час проходження струму. Тепло вони не виділяють, енергію витрачають економічно. Термін служби світлодіодів досягає 60 тис. годин. Різко з ладу елементи не виходять, а поступово тьмяніють.

Способи встановлення

Хірургічна лампа може бути стельовою, настінною чи підлоговою. Стельові світильники встановлюють в хірургічних кабінетах, де операційний стіл знаходиться завжди в одному місці. Настінні виконують роль додаткових джерел освітлення, застосовуються разом із оглядовими (не хірургічними) лампами, встановлюють у випадках, коли немає можливості зробити монтаж на стелі.

Підлогові моделі робляться на коліщатках, без проблем переміщуються між приміщеннями, мають хорошу мобільність. Найчастіше в клініках використовується не один тип ламп, а їх різні комбінації.

Всі переваги безтіньових ламп

Безтіньова лампа створює оптимальну освітленість операційного поля. Одним із основних її елементів є відбивач – він відповідає за формування світлового однорідного циліндра. Якість освітлення виходить однаково високою у кожній точці.

У складі медичних безтіньових ламп відсутня ртуть, рівень споживання енергії низький – це робить моделі максимально вигідними за ціною та безпечними в експлуатації. Пересувні світильники найчастіше встановлюють у оглядових, стаціонарні – в операційних. Безтіньові моделі користуються попитом у різних медичних галузях завдяки високому функціоналу, яскравому якісному освітленню та відсутності тіней. Вони гарантують оптимальну глибину освітлення, в комплекті йдуть фільтри коригування тепла та кольору.

Цікавлять умови постачання безтіньових медичних світильників в Україні? Зверніть увагу на асортимент каталогу Reanimed. Компанія пропонує індивідуальний підбір обладнання, послуги комплектації медичних закладів "під ключ".