Гуцульська республіка зробила українцями багатьох

Урочисті заходи з нагоди 100-річчя утворення Гуцульської Республіки відбулися в Ясіні на Рахівщині (Закарпаття). У центрі селища на площі імені Героїв Гуцульської Республіки, біля пам’ятника її Президенту Степану Клочураку, провели велелюдне віче. Участь у заході взяли не лише закарпатці, а й представники управи Всеукраїнського товариства «Гуцульщина», гуцульських товариств із різних куточків України, в тому числі й з Івано-Франківщини та сусідньої Румунії.

– Століття – достатньо великий термін, щоб визначити значення тієї чи іншої історичної події. І вже те, що через 100 років представники влади та громадськості зібралися в Ясінях, щоб відзначити столітній ювілей Гуцульської Республіки, свідчить про її особливе місце в історії визвольних змагань закарпатських українців, – наголосив у своєму виступі голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль. – Це була перша спроба гуцулів Закарпаття заявити, що по той бік Карпат також живуть українці, які готові до державного життя. Так, Гуцульська республіка проіснувала недовго, але вона переродила свідомість багатьох людей. Маленька новостворена держава закарпатських гуцулів, у 1919 році, першою із закарпатських земель проголосила принцип возз’єднання Закарпаття з Україною...

Вже за двадцять років славну сторінку нашої історії ознаменувала Карпатська Україна, 80-річчя якої в державі відзначатимуть у березні. У грудні минулого року постановою Верховної Ради 100-річчя Гуцульської Республіки та 80-річчя Карпатської України відзначатимуть на державному рівні. Під час Віче голова Рахівської РДА Павло Басараба зачитав присутнім вітальний лист з нагоди 100-ї річниці відзначення такої важливої дати від Голови українського Парламенту Андрія Парубія.

Символічно, що саме у Ясінях – на батьківщині Президента Гуцульської Республіки – керівник краю презентував загалу книгу спогадів Степана Клочурака «До волі». Привітав учасників та гостей урочистого віче з цією важливою подією гуцульського краю голова Всеукраїнського товариства «Гуцульщина» Дмитро Стефлюк. «Вшанування пам’яті героїв, які сто років тому проголосили головну мету – об’єднатись зі своїми побратимами – галицькими українцями, – зазначив він. – зобов’язує нас берегти свою країну від зовнішніх ворогів. Україна вже більше чотирьох років збройно відстоює свою незалежність, боронить себе і всю Європу. І наше завдання подолати зовнішню агресію, розбудувати європейську Україну і передати її в надійні руки дітей та онуків.

Дмитро Стефлюк оголосив ухвалу ГО Всеукраїнське товариство «Гуцульщина» про нагороження посмертно Степана Клочурака – Президента Гуцульської Республіки найвищою відзнакою товариства «Медаллю за особливі заслуги перед «Гуцульщиною». Учасників свята також привітали Василь Дан, голова Рахівської районної ради, та Едуард Зелінський, селищний голова Ясіні, родичі якого були учасниками гуцульського повстання.

Особливою подією цього дня була церемонія прийняття у товариство «Гуцульщина» молодих людей із Надвірнянщини (Прикарпаття), які прийняли клятву на вірність Гуцульщині та Україні. В руках молодих колядників, які прибули з Верховинщини, Надвінянщини та Рахівщини, а також численних учасників святкувань, заблистіли золотими променями високо підняті бартки, які засвідчили посвяту в члени товариства та велику шану багатьом поколінням українців, що боролись за волю і незалежність України. Учасники віче поклали квіти до пам’ятника Президенту Гуцульської Республіки.

Прикрасив свято своїм виступом фолькльорний дитячий колектив Ясінянської дитячої школи мистецтв. Співи, танці, гра на самобутніх музичних інструментах були сповнені любові до рідного краю і розповідали про історію створення Ясіні – столиці славетної Гуцульської Республіки. Після офіційної частини центром селища рушила хода до місцевого стадіону, де відбувся щорічний фестиваль «Велика гуцульська коляда». Рахівщина, що славиться самобутніми традиціями Різдва, вражала гостей свята колоритом обрядів, колядок. Вже сьомий рік поспіль Ясіня стало живою збіркою колядок – з Закарпаття, Прикарпаття, Галичини.

Колядників привітали Мирослава Корнелюк –заступник начальника управління культури, національностей та релігій Івано-Франківської ОДА, голова Івано-Франківського міського товариства «Гуцульщина», Мирослав Попович, голова Фундації Українських гуцулів Румунії, Ярослав Кікінчук, секретар Асоціації органів місцевого самоврядування регіону «Гуцульщина», Ігор Андруняк, заступник голови Надвірнянського районного товариства «Гуцульщина», Ярослав Зеленчук, член ради Верховинського районного товариства «Гуцульщина».