Гривня знецінюється. Що далі?

Останнім часом ті українці, котрі стежать за курсом долара не могли не помітити, що він поступово зростає. Як зростають і курси інших валют щодо гривні. Чи є ця ситуація підставою для паніки? Наразі такої не помітно. Зрештою, якщо подивитись на коливання самого курсу гривні щодо долара, то наразі він лише повернувся практично до тієї позначки, яку було зафіксовано ще у вересні 2018 року. Згодом, як напевно пригадуєте, було тривале зростання гривні, аж до грудня 2019 року. Коли було зафіксовано готівковий обмінний курс на рівні приблизно 23,4 гривні за один долар. Суттєвим був стрибок курсу долара на початках карантину, коли багато українців за звичкою вирішили, що після запровадження карантинних норм і гальмування економіки, матимемо також і валютну кризу. Однак, цього не сталося. Гривня поводила себе більш-менш стабільно.

То що ж відбувається з національною валютою нині? Про це дещо розповів голова Ради НБУ Богдан ДАНИЛИШИН у своєму коментарі у мережі Фейсбук.

За його словами, 14 вересня курс гривні на міжбанківському ринку досяг 28 грн/1 долар США. «Ослаблення гривні до іноземних валют, яке спостерігається з початку вересня, викликає в суспільстві питання щодо здатності Національного банку утримувати під контролем ситуацію на валютному ринку. Хочу відразу заспокоїти, ситуація на валютному ринку є прогнозованою», – вважає Данилишин.

Тож, за словами нашого земляка родом з Долинщини, в останніми днями літа на міжбанківському ринку збільшився попит на безготівкову іноземну валюту з боку клієнтів банків, що може свідчити про посилення девальваційних очікувань економічних суб'єктів на тлі невизначеності з поширенням епідемії COVID-19 і можливості введення нових обмежень економічної активності в Україні.

«Разом з тим, – стверджує Данилишин, – варто нагадати, що ще у вересні 2018 курс гривні до долара США перевищував 28 грн/дол. Тому нинішня девальвація гривні свідчить лише про можливе його повернення до значень, які спостерігалися два роки тому. Більш того, необгрунтоване фундаментальними факторами зміцнення курсу гривні у 2019 році в результаті припливу спекулятивних потоків капіталу в державні цінні папери завдало шкоди вітчизняним товаровиробникам і посилило негативні тенденції в економіці України».

Що стосується впливу такого коливання курсу гривні на ціни в Україні, то український банкір вважає, що ослаблення курсу не матиме істотного впливу на посилення інфляційного тиску: прискорення інфляції від ослаблення гривні у вересні може становити до 0,5 процентних пункти, що все одно утримуватиме інфляцію на рівні нижче цільового значення Нацбанку.

Не матиме девальвація гривні за словами коментатора і на економічну активність в країні, хоча, разом з тим, вона буде незначно сприяти пом’якшенню монетарних умов через збільшення гривневого еквівалента валютної виручки вітчизняних експортерів.

«У середньостроковій перспективі знецінення курсу гривні матиме позитивний ефект на вирівнювання балансу торгівлі товарами, проте його короткостроковий ефект буде помірним, враховуючи домінуючу роль долара США в ціноутворенні на товари та послуги, які беруть участь у зовнішній торгівлі», - стверджує голова Ради НБУ.

Звичайно, зниження курсу гривні відразу ж позначиться на вартості державного боргу. Однак, як вважає Богдан Данилишин, переоцінка балансової вартості державного боргу, номінованого в іноземній валюті, не позначиться на здатності держави здійснювати боргові виплати за гривневими та валютними позиками: «Залишок коштів в іноземній валюті на рахунках уряду є достатнім для здійснення всіх запланованих виплат за державним боргом до кінця року відповідно до Закону України «Про державний бюджет на 2020 рік». Проте ослаблення курсу гривні матиме позитивний вплив на збільшення надходжень до державного бюджету митних зборів в іноземній валюті, сума яких перераховується за офіційним курсом Національного банку України».

Зазначимо також, що за словами голови Ради НБУ, в умовах плаваючого обмінного курсу ослаблення курсу гривні до іноземних валют сприятиме збалансуванню макроекономічних показників. Тому наразі Національний банк утримується від проведення інтервенцій з продажу іноземної валюти на міжбанківському валютному ринку, проте здійснює активний моніторинг стану міжбанківського ринку і в разі необхідності забезпечить достатню пропозицію іноземної валюти для збалансування попиту і пропозиції на ринку.

Редактор відділу газети “Галичина”