Городенка – 500 чи 800? Богдан КОБИЛЯНСЬКИЙ: Для відзначення ювілею міста Верховна Рада має внести ясність у цю дилему…

Всеукраїнська науково-практична конференція «Місто Городенка – історична спадщина з глибини віків до сьогодення» відбулася в Городенці. Як заявили її організатори, це лише перший такий форум з дослідження й популяризації історичної спадщини міста й населених пунктів громади у площині історії, історіографії, етнографії, археології, соціології, політології, міжнародних відносин, філософії, літератури, фольклору. Надалі ж він стане тим науковим майданчиком, на якому озвучуватимуть документи з історії міста й сіл Городенківської ТГ.

Учасники наукового заходу зокрема підтвердили знайдену в Центральному державному історичному архіві України першу писемну згадку про населений пункт Городенка у восьмому томі Галицьких актів земського суду за 1519–1521 рр. Але й заявили, що роботу з виявлення, можливо, більш ранніх згадок проводитимуть в архівах Польщі й Молдови.

– Цей поважний науковий форум у рамках відзначення Дня міста й громади ставить перед нами завдання переосмислити нашу історію через її глибше вивчення і правдиве відображення подій на теренах нашого краю, – зазначив у вітальному слові голова Городенківської міської ради ТГ Богдан КОБИЛЯНСЬКИЙ. – Через малу кількість досліджень історії міста виникають питання щодо його ювілейної дати. Нині триває жвава дискусія серед краєзнавців, і ми хочемо уточнити історичне підгрунтя для її правильного визначення.

Я вдячний доктору історичних наук Петрові Сіреджуку зі Львова та редактору альманаху «Ямгорів» Володимирові Никифоруку за виявлення першої письмової згадки про Городенку як населений пункт в історичному архіві Львова, що дає підстави зачислити її аж до 1521 року.

А також Городенку як місто згадує локаційний привілей польського короля 1630 року, а 1668-го король Ян ІІ видав магдебурзький привілей Городенці. Загалом історія міста XVII ст. тісно пов’язана з іменем Миколи Потоцького, який більшу частину свого життя прожив у нашому місті і мав велике бажання створити з нього свою магнатську столицю. Сюди він запрошував ремісників, торговців, будівельників для здійснення своєї мрії. Окрасою і сьогодні є Вірменський костел та костел Непорочного Зачаття Діви Марії з келіями монастиря, церква Успення Пресвятої Діви Марії. Сьогодні міська рада активно взялася до роботи з відновлення духовних святинь краю. Два роки тому проведено низку реставраційних робіт у костелі с. Михальчого, який був в аварійному стані…

У березні цього року я звернувся до Національного банку України з пропозицією про випуск пам’ятної монети, присвяченої 500-річчю першої писемної згадки про Городенку. Однак у відповіді з НБУ послалися на Енциклопедію історії України, де у списку історичних населених місць України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 2001 року, занотовано, що перша письмова згадка про Городенку належить до XII ст. Отож 500 років нашому місту чи 800?

Щоб Верховна Рада ухвалила постанову про відзначення ювілею Городенки, треба щоб академічна наука виправила ту дату на 1521 р. На мою думку, це головне завдання конференції...