Головні меседжі Президента України з 14-годинного пресмарафону

Президент України, провівши 14-годинний пресмарафон із 300 представниками ЗМІ у Києві, дав відповіді на запитання, які останнім часом найбільше турбували суспільство. Це було перше найтриваліше спілкування Зеленського із пресою за 5 місяців на президентському посту.

Головні меседжі Володимира Зеленського:

Завершенню війни на Донбасі може сприяти тільки пряма зустріч із президентом Володимиром Путіним у "нормандському форматі",... адже на фронті гине одна людина на два дні і це потрібно зупинити. Тому головною його місією на посту глави держави є припинення війни.

Люди - пріоритет номер один, територія - пріоритет номер два. Тому, щоб не втрачати українців, обрано дипломатичний шлях розв'язання воєнного конфлікту.

Низку гуманітарних питань у процесі реінтеграції Донбасу буде знято автоматично завдяки децентралізації, що відбувається в Україні.

На сході країни вже відбувся "Придністровський сценарій", але там ще й стріляють. Тому важливо не допустити, щоб конфлікт на Донбасі був замороженим і щоб частина України перетворилася на Абхазію чи Придністров'я. Для цього й було прийнято "Формулу Штайнмаєра". І буде проведено усі можливі заходи, аби гарантувати безпеку в точках відведення військових на передовій.

Президент визнає, що його команда програла комунікацію щодо "Формули Штайнмаєра", але зауважує, що всі кроки, які вона робить, направлені на захист України.

В. Зеленський також звинуватив екс-президента України Порошенка у намаганні використати провал "Формули Штайнмаєра" для своїх політичних амбіцій і намаганні стати лідером нового Майдану. Також запевнив, що не буде йти проти суспільства, яке не захоче бачити його команду при владі, і не допустить кровопролиття.

Президент вкотре наголосив, що наступний обмін полоненими можливий тільки в рамках "нормандського формату". Далі буде продовжено переговори з Путіним, щоб якнайшвидше повернути усіх в'язнів на батьківщину, аби врятувати їм життя. Україна підготувала для цієї операції списки для обміну "всіх на всіх".

Зеленський також зауважив, що українські політв'язні, які були звільнені з кремлівського полону, можуть взяти участь у роботі гуманітарної підгрупи Тристоронньої (політична, економічна, гуманітарна) контактної групи з питань Донбасу.

Глава держави запевнив, що обов’язково на зустрічі в "нормандському форматі" порушить питання і щодо повернення Криму, адже за останні 5 років воно стало непріоритетним і про нього рідко згадували європейські лідери.

Щодо скандальної телефонної розмови з президентом США Дональдом Трампом Зеленський запевнив, що не було питань щодо поставок зброї в Україну і щодо компанії Burisma, шантажу теж ніякого не було. Заявив, що Україна ніколи не мала наміру втручатися у президентські вибори в США, а сам дзвінок ніяк не міг впливати на відносини України з Америкою. Президент України зазначив, що перш за все хотів довести Трампу, що Україна - не країна корупціонерів і нова влада має намір боротися з цією проблемою. За словами Зеленського, Америка вже втомлена від України, оскільки не знає, на що колишня українська влада витрачала гроші, які виділялися як допомога. Тому нинішній уряд намагатиметься повернути довіру американців до України і дасть зрозуміти американцям, що й США не повинні впливати на політику в Україні.

Щодо звинувачення у розмові з Трампом позиції французького і німецького лідерів - Емманюеля Макрона і канцлера ФРН Ангели Меркель - у поганій підтримці України В. Зеленський пояснив, що така його думка склалася через постійні поступки європейців, які вони роблять для країни-агресора - Росії (повернення РФ у ПАРЄ і спроби зняти з неї санкції, продовження "Північного потоку-2"), адже керуються передусім інтересами своїх країн. Він вважає, що його критика була чесною і відвертою.

По Приватбанку Президент запевнив, що Україна не поверне структуру його колишньому власникові олігарху Ігореві Коломойському, а на запитання, чи отримає Коломойський від держави компенсацію в 2,2 млрд, сказав, що з цього приводу на всі запитання відповість лише суд. А він сам як Президент зобов'язується у цій ситуації захищати передусім інтереси України. У цьому мають допомагати міжнародні експерти, адже у наших судах не завжди усе чесно і чисто. В. Зеленський також не виключає можливості укладення "мирової угоди".

Також Зеленський заперечив вплив на нього з боку олігархів Ігоря Коломойського та Віктора Пінчука, хоча розуміє, що насправді такі кроки з їхньої сторони відбуваються. У цій ситуації гарантує керуватися інтересами країни і не стати маріонеткою в руках олігархів.

Щодо обрання нового мера Києва пояснив, що функції повноваження мера і глави КМДА повинні бути розділені, як це відбувається в інших столицях світу, тому підтримав закон про обрання глави столиці. Нині розглядаються кандидатури на цей пост.

Розповів В. Зеленський і про нових членів його команди, а також про конфлікти, про звільнення та чергові призначення на головні посади в уряді та в управлінських структурах регіонів. Пообіцяв, що керуватиметься при цьому професійними досягненнями кандидатів, чистотою їхньої репутації, а також думкою громадян і українським законодавством.

Президент прокоментував і конфлікт журналіста "Схем" Сергія Андрушка та своєї прессекретарки Юлії Мендель й наголосив, що за будь-яких обставин журналісти повинні дотримуватися журналістської етики та правил людських взаємовідносин, головним чинником яких має бути взаємоповага.

На запитання журналістів щодо справ про вбивства Гонгадзе, Шеремета і Гандзюк Зеленський відмовився розкривати деталі розслідування, щоб не зірвати спецоперації. Пообіцяв, що розслідування продовжуватимуться. Також Президент заявив, що хоч це й серйозні справи, розслідування яких потрібно завершити, все ж пріоритетом для нього нині є мирне розв'язання воєнного конфлікту на сході України, бо у своїх кроках думає першочергово про живих.