Гінекологічний чекап

Гінекологічний чекап — це швидка комплексна перевірка жіночої репродуктивної системи. Стара назва «профілактичний огляд» не зовсім точна, тому що перевірка містить не лише огляд, а ще й низка діагностичних досліджень. Чекап дає змогу виявити вразливі місця, а також захворювання на ранній стадії, та вчасно вжити заходів.

Що містить гінекологічний чек-ап

Чекап (англ. (Сheck-up) — це перевірка, яку проходить жінка, яка не має скарг. Не слід його плутати з розгорнутою діагностикою, яка призначається, якщо є скарги та симптоми захворювання. Докладніша діагностика має призначатися, якщо гінеколог вважатиме результати чекапу не цілком задовільними.

Первинна перевірка містить базовий набір досліджень:

  • огляд зовнішніх статевих органів;
  • огляд піхви та піхвової частини шийки матки в дзеркалах;
  • кольпоскопія — огляд піхви та піхвової частини шийки матки під мікроскопом;
  • бімануальне дослідження матки;
  • мазок на цитологію (тест Папаніколау);
  • мазок на мікрофлору;
  • УЗД органів малого тазу.

Чекап обов'язково включає консультацію із гінекологом. Спочатку лікар збирає анамнез, розпитуючи про особливості менструального циклу, статевого життя, акушерської історії. Після отримання результатів він дає висновок про стан здоров'я та свої рекомендації щодо його підтримки. 

Детально про методи діагностики

Гінекологічний огляд

Огляд проводиться на гінекологічному кріслі. Лікар оцінює стан зовнішніх статевих органів: оглядає слизову оболонку вульви, відзначає її колір, наявність набряклості чи інших патологічних змін. Щоб оглянути піхву та піхву частину шийки матки, гінеколог вводить спеціальне гінекологічне дзеркало — інструмент, який тримає піхву розкритою та доступною для огляду. Тут також оцінюється стан слизової оболонки піхви, шийки матки, гирло цервікального каналу.

Кольпоскопія

Для детального та ретельного обстеження шийки матки використовується кольпоскопія. У піхву вводять наконечник кольпоскопа, що дає змогу розглянути всі структури під мікроскопом. За потреби лікар обробляє шийку матки спеціальними реагентами, щоб виявити ділянки ерозії, дисплазії та інших порушень епітелію. Кольпоскопія — безпечний та повністю безболісний метод.

Бімануальне дослідження матки

Лікар вводить у піхву два пальці однієї руки, а другою рукою натискає на низ живота вище лобка, щоб намацати матку. Так визначається розмір матки, її положення, а також розміри яєчників, якщо це можливо.

Тест Папаніколау

Зразок епітеліальних клітин шийки матки досліджується у лабораторії з метою виявлення можливої атипії, тобто злоякісного переродження клітин. За технікою виконання тест нагадує взяття мазка на мікрофлору, це швидко та безболісно. Цитоморфологічне дослідження дає змогу виявити рак шийки матки на ранній стадії. Тест Папаніколау рекомендовано виконувати з 21 до 65 років, з повторенням кожні три роки, якщо немає відхилень. Таким чином, не кожний щорічний чекап має містить цей аналіз. Але за деяких умов він може призначатися раніше, ніж через три роки.

Мазок на мікрофлору

Це бактеріоскопічне дослідження дає можливість виявити інфекцію у вагінальних виділеннях. Щоб дослідження було інформативним, щонайменше за добу, а краще за дві-три доби перед відвідуванням гінеколога не слід використовувати вагінальні препарати, проводити спринцювання та вагінальний статевий акт.

УЗД органів малого тазу

Досліджують стан матки, її внутрішнього шару (ендометрія) та придатків – маткових труб та яєчників, а також навколишніх тканин. Дослідження виконується абдомінальним шляхом, тобто через черевну стінку. Щоб матка та придатки краще визначалися, бажано прийти на дослідження з повним сечовим міхуром.

Під час спілкування з лікарем пацієнтка може поставити будь-які уточнювальні питання, обговорити контрацепцію чи намір завагітніти, або будь-які інші теми стосовно репродуктивного здоров'я.

 

Медичні центри «Мати та дитина»:

  • Київ, вул. Макіївська, 8
  • Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15
  • Київ, просп. Володимира Івасюка, 8, корп. 4
  • Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43
  • Львів, вул. Замарстинівська, 85а
  • Київ, вул. Казимира Малевича, 83

Автор: Массуд Наталія Олександрівна