Не так давно споживачі газу по всій Україні, в тому числі й на Прикарпатті почали отримувати незрозумілі платіжки, у яких їм порахували «нове» споживання газу, причому заднім числом – за три попередніх роки. Тоді ця інформація викликала хвилю обурення у населення. Дійшло воно і до високих владних кабінетів. Відтак 12 грудня Кабінет Міністрів схвалив рішення перевірити всі облгази у країні. Він рекомендував Національній комісії, що здійснює держрегулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП) разом із міністерствами енергетики, регіонального розвитку, соціальної політики, Антимонопольним комітетом і Державною фіскальною службою сформувати робочу групу, до складу якої також увійдуть народні депутати.
«Їх треба вжарить по перше число, бо монополісти вже сіли на голову і звісили ноги», – цю фразу, сказану прем’єр-міністром Володимиром Гройсманом з того приводу, розтиражували чи не всі українські ЗМІ. Згодом стало відомо, що НКРЕКП звернулася до Державної регуляторної служби щодо погодження проведення позапланових перевірок 20 операторів газорозподільних мереж. Зауважимо, що серед цих операторів лише один прикарпатський – «Тисменицягаз».
Як повідомила на своїй сторінці у «Facebook» голова Нацкомісії Оксана Кривенко, «на підставі численних звернень громадян через донарахування їм обсягів природного газу, які враховують об’єми приведення до стандартних умов, звернулась із запитом в Державну регуляторну службу щодо погодження проведення позапланових перевірок 20 операторів газорозподільних мереж». Керівник держрегулятора вважає, що на порушників може очікувати максимальний штраф у 850 тисяч гривень.
Тоді у Регіональній газовій компанії (РГК), що керує газовим бізнесом Дмитра Фірташа і до сфери управління якої належить більшість облгазів (а через них і газзбутів) країни, заявили, що сума перерахунку за минулі періоди наведена інформативно і не підлягає сплаті. Але попри це РГК звернулася до уряду з проханням розробити механізм компенсації урядом вказаної в рахунках заборгованості. Зі свого боку НКРЕКП заборонила облгазам приводити до стандартних обсяги природного газу, який використовують побутові споживачі та донараховувати їм якісь додаткові платежі. Та й В. Гройсман закликав споживачів платити лише за показниками лічильників.
Не так давно мій знайомий пенсіонер, котрий живе сам, отримав від «газовиків» новий «привіт», чим і поділився зі мною. Спочатку там пораховано, скільки спожив цей конкретний абонент за показниками будинкового лічильника, скільки заплатив і скільки має пільг. А потім – дуже цікавий припис до рахунку, де йому переказують, що норми споживання, затверджені Кабміном, суд визнав нечинними, тому, мовляв, тримайте новий борг (передаємо дослівно): «У зв’язку з наведеним «Івано-ФранківськГаззбут» вимушений відобразити за Вашим особовим рахунком вартість природного газу в сумі… (близько 1000 грн.) не враховану в період дії норм скасованих урядом та судом. Ми з розумінням ставимося до ситуації та сподіваємося, що найближчим часом урядом будуть розроблені механізми врегулювання цієї заборгованості».
Додамо, що місцевий «Газзбут» уже повідомив, що населення скорочує споживання газу, а у них не вистачає грошей на утримання мереж: «від обсягів споживання природного газу залежить фінансування робіт з утримання газотранспортної системи в належному стані та виконання заходів, передбачених інвестпрограмою ПАТ «Івано-Франківськгаз». Адже, джерелом фінансування поточної діяльності компанії, витрат на обслуговування, ремонт, реконструкцію та модернізацію газових мереж, а також на аварійно-диспетчерські і експлуатаційні служби є тарифна виручка від розподілу газу. Відтак внаслідок зменшення об’ємів споживання газу у 2018 році компанія недоотримала тарифну виручку у розмірі 31,2 млн. грн. (без ПДВ). Для порівняння – розмір фінансування Інвестиційної програми, затвердженої НКРЕКП, за минулий рік становив 33,8 млн. грн. (без ПДВ)» – пояснює прес-служба компанії.
Не так давно колишній член НКРЕКП щодо нафтогазового сектору Юрій Голляк, доктор економічних наук, поширив у електронних ЗМІ цікавий коментар саме з цього приводу. За його словами, облгази визнали незаконними постанови Кабміну про норми споживання газу з травня 2015 до серпня 2018 рр. Самі ж норми розраховували з огляду на витрати за категоріями споживачів. Математично це просто: загальний обсяг споживання газу на рік ділився статистично на кожен сегмент споживання, наприклад – з газовою плитою, водонагрівачем, опалювальним котлом. Потім цей обсяг ділився пропорційно до споживання на кількість людей і на 12 місяців. Отже, виходив певний обсяг споживання газу на людину в місяць.
У 90-х роках минулого століття такий підхід був виправданий, бо тоді лише 15-17% споживачів користувалися приладами обліку споживання газу. Тоді в середньому по країні для споживача з газовою плитою норма становила близько 5 куб. м. газу – тут включено всі витрати і втрати. Це означає, що весь технічний обсяг газу, що «заходив» на територію облгазів, було розділено на всіх споживачів і вийшов певний обсяг на людину.
У процесі систематизації даних почали з’являтися надлишки. Що це означає? Протягом року норматив однаковий, але реальні обсяги споживання газу в зимовий і літній періоди істотно різняться. За рахунок того, що влітку споживається менше, формується певний обсяг неспожитого газу – це називається «притоки». «Взимку цей обсяг повинен компенсуватися і вийти в нуль, – розповів експерт. – Але що в підсумку виходило в таких великих містах, як Київ, Донецьк, Харків і Одеса? Притоки неспожитого газу за рік були занадто великими. Наприклад, у 2005-2007-х такий обсяг у Києві міг становити близько 150 млн. куб. м. Куди подівся цей оплачений населенням обсяг газу, потрібно запитати у «Київгазу».
«У 2015 році, коли я працював в НКРЕКП, під час наради метролог «Київгазу» повідомив, що у нього 90 млн куб. м. «притоків» за рік. Давайте помножимо цей обсяг газу на його вартість, 8 000 гривен, і отримаємо 720 млн грн – суму доходу. – розповідає Юрій Голляк. – У 2000-х стали коригувати норми: витягувати з них втрати, зокрема ненормативні – всі хитрі схеми облгазів. Спочатку управління облгазами здійснював Торговий дім «Газ України», потім – дочірня компанія НАК «Нафтогаз» з такою самою назвою. Тоді вони серйозно займалися управлінням облгазами і тримали їх в «їжакових» рукавицях. І прийшли до того, що середній показник споживання знизився до 3,5-3,0 куб. м. на людину (у категорії споживача з плитою). Пам’ятаю, представники німецької газової компанії проводили технічний аудит – певну діагностику в Києві на ліцензійній території «Київгазу», і в результаті норма вийшла не 3,5, а 2,6-2,75 куб. м газу на людину. Сьогодні ніякий облгаз не погодиться на технічний аудит, оскільки це вкрай невигідно.
У 2015 році, коли уряд зменшив норму до 3,3 куб. м, і потім змінив її на 4,4, весь ринок бачив, як приймалося рішення. Всі розуміли, що воно може бути успішно оскаржене на користь облгазів Фірташа. Так і сталося».
За словами експерта, відповідати за це повинні обидва міністри енергетики – Демчишин і Насалик, і обидва прем’єр-міністри, які все це підписували. Адже в результаті практично кожному жителю України було завдано збитків у розмірі кількох тисяч гривень. «Сьогодні ми бачимо, як людям заднім числом нарахували неіснуючі борги. Спрацював черговий «договірняк», і з благословення Кабміну і Міненерго в облгазів накопичилися борги, за якими вони можуть отримати компенсації», – вважає Ю. Голляк.
Щодо того, як вийти з цієї ситуації, то експерт наполягає, що тут має бути чітка позиція Кабміну. Єдиний правильний вихід – провести технічний аудит всіх облгазів, і тоді можна буде порахувати реальні норми. Для цього є незалежні експерти та міжнародні організації: «З упевненістю можу сказати, що тих втрат, які заявляють облгази, в 2015-2016 роках зафіксовано не було. Вони здавали в НКРЕКУ спеціальну форму з формування балансу газу для кожного ліцензіата, де це зафіксовано. Тепер вони знову намагаються маніпулювати обсягами газу для отримання прибутку, а всі втрати лягають на державу. Облгази Фірташа вже звикли, що їм списують борги. Адже в 2010-му році вже списали 10 млрд. грн. Зараз сума приблизно та ж. Це вже стає правилом: раз в 10 років списувати по 10 млрд.».
На думку експерта, це намагаються «повісити» на НАК «Нафтогаз України» і населення. «Якщо Міненерго і Кабмін ухвалять рішення на користь облгазів, всі маски буде скинуто, і ми зрозуміємо, хто перебуває на утриманні у Фірташа. Тоді виникнуть питання і до міністра, і прем’єр-міністра, і віце-прем’єр міністра з ТКЕ. Найбільш правильне рішення – провести технічний аудит облгазів. За часом один такий аудит займе один місяць, а цей час для відстрочки ми завжди маємо. Якщо норми виявляться менше – а так і буде, на підставі цього технічного аудиту можна констатувати, що виконані раніше дії носили корупційний характер. Тоді в судовому порядку справу можна переглянути… Ми побачимо, чи є політична воля на прийняття компетентних рішень, які б дали можливість всім гравцям отримувати чесні доходи, послуги і не формувати додаткових монополістів, які отримують надприбуток. Якщо рішення буде не на користь ринкових відносин, ми відразу зрозуміємо, хто ці зацікавлені особи, яким уже оплачено путівку за подарунками – до Відня до Фірташа», – вважає Ю Голляк.
Українці добре знають – що газ завжди був для них предметом визискувань. Особливо цікавим цей ринок став тоді, коли ціна на газ зросла. Нині розповідають про те, що ми начебто винні за газ у попередні періоди через те, що з формальних причин скасували попередні норми, затверджені Кабміном. Думаємо, що чимало українців знають: газовики, попри їхнє бідкання щодо нестачі коштів, не пасуть задніх у зарплатах. Тому єдина правильна відповідь у цій ситуації – скаржитись на незрозуміло чому нараховані борги. Але не газовикам, а Держпродспоживслужбі, Антимонопольному комітету, ОДА. Відтак можемо сподіватись, що держава врешті наведе лад з газом. А ми не будемо заручниками у цій ситуації. Думається, що ті часи, коли глава держави розповідав про те, що не знає, хто постачає газ через посередника, уже давно минули. Чи ні?