Газ подорожчає на 600 гривень

Про це недавно повідомили у НАК «Нафтогаз України». Йдеться про ціну блакитного палива для населення, яка у листопаді зросте до 4 899 гривень за тисячу кубометрів (без врахування ПДВ, націнки газзбутів та транспортних витрат). Та водночас, як підкреслює прес-служба компанії-газопостачальника, ця ціна є найнижчою з 2016 року для останнього місяця осені. У компанії зазначають, що цього місяця регульована ціна газу виявилася вищою, ніж ціна на умовах пропозиції від «Нафтогазу» «Газовий запас» (4 874,42 грн за тисячу кубометрів), тож споживачі, які скористались цією пропозицією, зекономлять свої кошти. А якщо й не використають за зимовий сезон увесь «передплачений» обсяг газу, то залишки коштів повернуться на їхні рахунки.

Нагадаємо також, що для визначення ціни газу за покладенням спеціальних обов’язків (ПСО) «Нафтогаз», відповідно до постанови Кабінету Міністрів, обирає найнижчий рівень серед чотирьох визначених урядом варіантів – ціни «Нафтогазу» для комерційних споживачів за минулий місяць, дані Мінекономрозвитку щодо середньої митної вартості газу за минулий місяць, середньозваженої ціни на Українській енергетичній біржі та ціни за урядовою постановою №867 від 19 жовтня 2018 р. Отже, в листопаді найменшою виявилась ціна НАК для комерційних споживачів на умовах передоплати.

До цього, напевно, варто додати, що попередніми місяцями, від часу завершення минулого опалювального сезону, ціна для побутових споживачів, що її встановлює «Нафтогаз України», знизилась на 32 відсотки. У жовтні без ПДВ та транспортних і розподільних витрат вона становила 4 373,76 грн за тисячу кубометрів. Відтак у листопаді за один лише місяць ціна блакитного палива «відіграла» фактично половину цьогорічного зниження – додала 14,7% (або 626,24 грн) до ціни минулого місяця.

Безумовно, можна довго сперечатися, наскільки правомірно підвищувати ціну газу в листопаді, коли «Нафтогаз» фактично продає громадянам газ, закуплений раніше, ще влітку, за нижчою ціною. Втім, постанова уряду передбачає певний порядок формування ціни цього теплоносія. Зрештою, зрозуміло, що коли ціни зростають, то для купівлі такого самого обсягу НАК потрібно буде більше коштів. Радує лише те, що природа подбала про українських споживачів, подарувавши теплу осінь.

Важливо також, що це ще не всі сюрпризи, які нам готують до опалювального сезону. Нескладно порахувати, що коли до згаданого на початку тарифу «Нафтогазу» додати 20 відсотків ПДВ (979,8 грн), а ще тариф на транспортування та розподіл газу (відповідно близько 219 грн за тисячу кубометрів та від 150 до 700 грн залежно від регіону), то споживачі у листопаді отримуватимуть газ за кінцевою ціною близько 6 500 гривень за тисячу кубометрів.

Але й це ще не все. Наразі новостворений оператор ГТС, якого у процесі розподілу відокремили від НАК «Нафтогаз України», має намір збільшити тариф на транспортування блакитного палива. І йдеться про радикальне зростання тарифу – десь учетверо.

До того ж, нагадаємо, як ми вже писали, зросли апетити і розподілювачів газу, котрі також хочуть підвищити тарифи на свої послуги. Щоправда, Національна комісія, що здійснює регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), ці «хотілки» ще остаточно не затвердила. Але і в цьому разі мають намір підвищити тариф у рази. Колишній міністр з питань житлово-комунального господарства в уряді Ю. Тимошенко, а нині перший заступник голови комітету парламенту з питань енергетики та ЖКП Олексій Кучеренко стверджує, що коли НКРЕКП затвердить підвищення тарифів на транспортування на тлі нинішнього і прогнозованого підвищення біржових цін, то остаточна вартість палива для населення зросте щонайменше у 1,5 раза. У такому разі йдеться про те, що коштуватиме побутовим споживачам це благо цивілізації десь у межах 10 тисяч гривень за тисячу кубів. Хоча нині чути і голоси тих, хто наполягає, аби ціна продажу газу для населення не перевищувала тієї ціни, за якою його купували. Доводилось читати навіть про те, що з цього приводу готують відповідне рішення Кабміну. У такому разі навіть у найхолодніші місяці року ціна газу для населення становитиме близько 6 500 грн за тисячу кубів.

Залишається сподіватись, що переможе саме лагідний для споживачів варіант. Бо ж обіцяли політики, йдучи на вибори, що ціни у платіжках за житлово-комунальні послуги будуть притомними.

Редактор відділу газети “Галичина”