Газ дорожчає. Чи не зарано?

Ще зовсім недавно телеканали тішили нас інформацією про те, що підземні сховища газу в Україні заповнені на рекордні 21 мільярд кубометрів, а в Європі взагалі не мають куди його подіти, тому звертаються до України з пропозиціями зберігати свій газ у нас. А вже днями прес-служба НАК «Нафтогаз України» повідомила, що блакитне паливо для потреб населення та інших захищених споживачів, котрим газ постачають на умовах покладення спеціальних зобов’язань, у липні зросте в ціні на 16 копійок – до 2,76 грн за кубометр із врахуванням ПДВ, але без націнки газзбутів та витрат на транспортування його магістральними і розподільними трубопроводами.

У компанії щодо цього зазначають, що хоча ціна на газ для громадян у липні й зростає на 7% порівняно з червнем, але ж загалом із початку року вона знизилась на 51%, а порівняно з аналогічним періодом торік падіння вартості блакитного палива взагалі сягнуло 53%.

Як прогнозували аналітики «Нафтогазу», ціни на головних європейських газових хабах останньої декади червня та на початку липня почали зростати. Стримувальними факторами для українських цін є значні запаси газу у вітчизняних сховищах та рекордний розрив між попитом та пропозицією. «Світові ціни на газ традиційно падають у період низького попиту і зростають напередодні опалювального сезону. І попри коронавірус, економічну кризу і скорочення попиту, 2020 рік не став винятком з цього сезонного правила. Втім, ціна все ще рекордно низька порівняно з попередніми періодами і ми вже сьогодні можемо припустити, що в другому півріччі, в розпал опалювального сезону, вартість газу все одно буде нижчою, ніж у 2019-му. За попередніми розрахунками, на 20, а то і на 30%», – цитує пресслужба голову правління «Нафтогазу» Андрія Коболєва.

Зауважимо, що з січня 2020 року оптову ціну на природний газ у рамках спеціальних обов’язків розраховують відповідно до січневої постанови Кабінету Міністрів України. Головним індикативом при цьому є фактичні результати біржових торгів, які відбувалися з 1-го по 22-ге число розрахункового місяця на найбільшому в Європі газовому хабі (ТТF).

У березні на внутрішньому ринку з’явився новий ліквідний ціновий індикатор. ТОВ «Оператор газотранспортної системи України» провело тендер на закупівлю газу на період постачання березень–грудень 2020 року. Відтак при розрахунку ціни газу для населення на липень «Нафтогаз», як і в попередні місяці, обирав із двох можливих опцій: розрахованої за постановою КМУ та середньозваженої ціни переможців за результатами торгів на постачання газу ОГТСУ.

Відтак ціна в березні була на 14% нижча за ціну в лютому, квітнева – на 15% нижча за березневу, травнева – на 20% нижча за ціну в квітні, а червнева ціна – на 6% нижча за травневу.

Між іншим, буквально за кілька днів до оприлюднення цього повідомлення інформаційні агенції повідомили, що газ у Європі на кінець другої декади липня дешевшає другий тиждень поспіль. Зокрема, 10-17 липня спотова ціна (поточна ринкова ціна, за якою в певний час і в певному місці продають реальний товар) на газовому хабі TTF знизилась на 8,4 відсотка і становила 46,69 євро за тисячу кубометрів. Якщо перевести це у гривні за актуальним на той час курсом, то за тисячу кубометрів давали близько 1 453 гривні. А аналітики ринку стверджують, що наразі ціна блакитного палива в Європі перебуває на історичному мінімумі та може взагалі стати від’ємною. Якось це не дуже в’яжеться ні з підвищенням ціни «Нафтогазом», ні з розмірковуваннями його чільника.

Редактор відділу газети “Галичина”