Галицькі вернісажі. І «Катерина», й «Одаліска»…

У Музеї мистецтв Прикарпаття в обласному центрі триває виїзна експозиція «Справжній Шевченко», на якій презентують оригінальні роботи Кобзаря з фондів Національного музею Тараса Шевченка в Києві. Вперше в Західній Україні представили розмаїття живописних творів Кобзаря, скомпонованих так, що ілюструють його творчий шлях як художника. «Шевченко прийшов до Франківська, і це знаменно», – зазначив народний артист України, актор театру й кіно Богдан Бенюк, котрий представив місцевим поціновувачам малярського мистецтва унікальну композицію живопису українського генія і пророка.

Кобзарева «Катерина» у всій своїй красі і драмі.

«Шевченко як митець і художник – це не просто непізнана його грань, а затінена частина його обличчя. Він непізнаний, напевно, для 90 відсотків українців. Шевченка в «совєцькій» традиції зображали, як старого чоловіка в папасі й кожусі, а не як молодого, вродливого, франтовитого бунтаря. Одне сприйняття, коли слова: «Поховайте і вставайте, кайдани порвіте…» каже дідуган, а інше – коли їх говорить молодий і модний чоловік. Вони цілком по-іншому звучать і аудиторія відповідно інакша. То ким був Шевченко? Він був українцем у всій своїй природі: войовничий, розхристаний, пошуковий. Просто українець, який шукає своєї долі. Пізнаваймо його, насолоджуймося ним таким, як він є», – наголошував на відкритті виставки голова обласної ради Олександр Сич.

В експозиції – майже чотири десятки полотен, виконаних у жанрах пейзажу, портрета, автопортрета, як композиції на біблійні, історичні й побутові теми та намальованих і олійними фарбами, й аквареллю, олівцем...

Серед них – і більш відомі широкому загалові «Катерина», «Селянська родина», і менш знані, зокрема «Одаліска» й «Вірсавія». Представлені роботи ілюструють усі етапи творчості Шевченка. Тут можна побачити й ранні твори художника, й картини, написані під час подорожей Україною, і роботи Кобзаря із заслання та останніх років його життя у Петербурзі.

Експонують тут і портрет Жуковського, намальований Карлом Брюлловим, за вторговані гроші від продажу якого Шевченка й викупили з кріпацтва. За словами головної зберігачки фондів Національного музею Тараса Шевченка Юлії Шиленко, це полотно вперше виїхало за межі цієї установи, де зберігається від часу її заснування. А як стверджує директор Музею мистецтв Прикарпаття Василь Романець, показ робіт Кобзаря як художника триває в такому обсязі вперше не лише в Івано-Франківську, а й на Заході України.

«Справжній Шевченко» пробуде в обласному центрі до 21 листопада.

Тож, шановні поціновувачі мистецтва, не втратьте нагоди побачити наживо оригінальні картини великого Кобзаря.