Українська делегація 1 жовтня у Мінську підписала "формулу Штайнмаєра" на засіданні Контактної групи з врегулювання ситуації на Донбасі. Леонід Кучма, який представляв на зустрічі офіційний Київ, поставив підпис під документом, узгодженим раніше радниками глав "нормандської четвірки".
Колишній представник України у політичній підгрупі тристоронньої контактної групи Роман Безсмертний опублікував текст документа щодо реалізації так званої "формули Штайнмаєра", який, як він стверджує, готується від імені ТКГ для лідерів країн "нормандського формату". Згідно з публікацією, імплементація "формули Штайнмайєра" в українське законодавство звучить так:
"Цей закон набирає сили о 20.00 за місцевим часом у день голосування на дочасних місцевих виборах в окремих районах Донецької та Луганської областей, які призначені та проведені у відповідності до Конституції України та спеціального закону України, що регулює проведення місцевих виборів у згаданих районах". Крім того, "він діятиме на тимчасовій основі до дня публікації остаточних висновків місією БДІПЛ ОБСЄ по спостереженню за виборами, на основі усталеної практики БДІПЛ ОБСЄ, про відповідність у цілому дочасних місцевих виборів стандартам ОБСЄ та міжнародним стандартам демократичних виборів, а також українському законодавству, і в якому міститься відповідь на питання, погоджене у "нормандському форматі", схвалене у Тристоронній контактній групі та направлене Україною у її запрошенні та діючим головою ОБСЄ директору БДІПЛ". "Цей закон продовжує діяти на постійній основі у разі, якщо в остаточному звіті БДІПЛ ОБСЄ у відповідності до усталеної практики дійде висновку про те, що дочасні місцеві вибори в окремих районах Донецької та Луганської областей були проведені в цілому у відповідності до стандартів ОБСЄ та українського законодавства, відповідаючи на питання, погоджене у "нормандському форматі", схвалене у Тристоронній контактній групі та направлене Україною у її запрошенні та діючим головою ОБСЄ директору БДІПЛ".
Оригінал підписаного документа
"Формулу Штайнмаєра" в 2016 році попередньо погодили лідери України, Німеччини, Франції та РФ. Міністр закордонних справ Вадим Пристайко повідомив, що 2 вересня в Берліні радники з питань зовнішньої політики лідерів країн "нормандського формату" взяли за основу раніше узгоджену формулу. За його словами, вона стосується виключно застосування закону "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької і Луганської областей" і не містить положень про перебування військ або порядок проведення місцевих виборів на Донбасі.
Міністр зазначав, що 31 грудня спливає термін дії закону, і подальше його продовження потребує внесення змін, які необхідно узгоджувати, в тому числі з контрольованими Росією бойовиками. Представник України в тристоронній контактній групі екс-президент Леонід Кучма наголошував, що узгоджене рішення про "формулу Штайнмаєра" мають ухвалити лідери країн "нормандського формату". 18 вересня за підсумками зустрічі в Мінську представник Росії у ТКГ Борис Гризлов заявив, що українська сторона на переговорах відмовилася підписати "формулу Штайнмаєра". Своєю чергою прес-секретар екс-президента Леоніда Кучми Дарка Оліфер повідомила, що реалізація "формули Штайнмаєра" можлива після повного припинення вогню, виведення окупаційних військ і техніки, забезпечення умов для роботи ЦВК та повернення контролю над окупованою частиною українського кордону на Донбасі. Водночас українська сторона не має принципових заперечень по суті так званої "формули Штайнмаєра" про місцеві вибори. 19 вересня прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков заявив, що Україна має прийняти "формулу Штайнмаєра" без висунення умов.
І ось 1 жовтня "формула Штайнмаєра", незважаючи на суперечливі трактування й суспільний резонанс щодо того, чим вона загрожує Україні, все ж була підписана. Президент В. Зеленський заявив, що жодної капітуляції перед Росією вона не означає і що в новому законі про статус Донбасу не буде перейдено жодної «червоної лінії». Як пояснив глава держави на брифінгу, мова йде про те, що за "формулою" закон про особливий статус Донбасу починає діяти на постійній основі за умови, що там відбудуться місцеві вибори, проведені згідно з Конституцією України та законодавством України, а також після публікації звіту ОБСЄ, що вибори відповідали демократичним стандартам. «Це означає, що ніяких виборів під дулом кулеметів не буде і не може бути», - наголосив Зеленський.
Президент України і нинішня українська влада запевнили, що ніколи не підуть на федералізацію країни та втрату територій, а також ставлять перед собою завдання припинити війну і реінтегрувати Донбас до складу України.
В. Зеленський нагадав, що закон про особливий статус Донбасу діє до 31 грудня 2019 року. Незабаром буде розроблятись новий закон, і дискусія щодо нього буде публічною.
Підписання в Мінську "формули Штайнмаєра" викликало резонанс в українському суспільстві. Тисячі людей вийшли на протестні акції. Мітингувальники вимагають відставки Зеленського.
Колишній представник України в тристоронній контактній групі Роман Безсмертний розкритикував підписання Україною так званої "формули Штайнмаєра".
На його думку, щоб робити остаточні висновки щодо змісту документу, треба отримати його повний текст. Водночас, за його даними, під час переговорів туди внесли певні "додатки", які ще не були озвучені.
Але, як каже Безсмертний, все це не має особливого значення. "Їх (росіян) цікавило лише одне: щоб лідери "нормандського формату" це підписали. Що це дає? Це дає можливість тиснути на Україну щодо введення в дію закону про особливий порядок і про проведення виборів на окупованих територіях. Найголовніше - їм треба, щоб Україна підписалася під словом "вибори". Далі включається система виборів, які вони (росіяни) організовують, після того забезпечується верифікація ОБСЄ. У ПАРЄ теж говорили, що Росію до її складу не повернуть, поки та не виконає певні умови. Виконала? Ні, не виконала. Так і тут", - додав політик.
"Помилка була зроблена тоді, коли вони (українська сторона) замінили свою ж позицію соціально-гуманітарних програм на дискусії навколо "формули Штайнмаєра". Їх просто впіймали на цей гачок. Наживкою була процедура обміну, він і запустив цей маховик", - підсумував політик.
Чим загрожує "формула Штайнмайєра"?
Імплементація так званої "формули Штайнмайєра" призведе до подальшого розколу України, заявив активіст, співголова громадської ініціативи "Права справа" Дмитро Снєгирьов. І пояснив чому:
"За цією формулою особливий статус окупованим територіям нададуть і закріплять, коли ОБСЄ визнає ці вибори демократичним волевиявленням людей. Потім Верховна Рада визнає цей статус на законодавчому рівні. Вибори на окупованих територіях відбуваються на момент присутності російських військ. Разом із цим на території Донбасу діють озброєні 1 та 2 армійські корпуси. Небезпека криється в тому, що нам, таким чином, пропонують на Конституційному рівні встановити конфедеративний устрій нашої країни. Навіть не федеративний. Таким чином ми отримаємо умовний суверенітет та території, які контролювати не зможемо. Тобто буде наша символіка, але ось ті російські армійські корпуси стануть так званою народною міліцією, економіку цих територій інтегрують у Росію. Разом із тим на території окупованого Донбасу вже більше 60 тисяч людей мають російські паспорти, тобто є носіями російського громадянства. Це дасть росіянам право в будь-який момент вдертися на нашу землю. Але цього разу будуть захищати вже не носіїв російської мови, а своїх громадян. Таким чином РФ буде контролювати нашу зовнішню та внутрішню політику. Формула Штайнмайєра є калькою Абхазького сценарію, який Росія свого часу успішно відпрацювала в Абхазії та Осетії. Тому у разі виконання умов такої формули частина територій опиняється або під протекторатом, або під окупацією РФ. Ось в цьому і є небезпека від "формули Штайнмайєра". Також може виникнути політичний сепаратизм. З'явиться прецедент і за цими так званими республіками можуть виникнути угорська, румунська, бесарабська республіка. В цьому, власне, і головна суть, чому цю формулу не можна було навіть розглядати. Це створює прецеденти для подальшого розколу України".
Представник України в ТКГ Леонід Кучма письмово повідомив представнику ОБСЄ М. Сайдіку про те, що Україну влаштовують формулювання, погоджені радниками глав держав нормандського формату в Мінську 1 вересня 2019 р. Про це на своїй сторінці у фейсбуці написав голова Комітету ВР з питань зовнішньої політики Богдан Яременко:
"Розумним людям однаково важливе розуміння загального напрямку і нюансів. Загальний напрямок - Україна рухається в напрямку припинення кровопролиття на Донбасі. Не поступаючись при цьому нічим принциповим - ні територіальною цілісністю, ні суверенітетом, ні навіть правом по-своєму трактувати Мінські домовленості. Нюанси - вчора ніхто нічого не підписував. Представник України в ТКГ Леонід Кучма письмово повідомив представника ОБСЄ М. Сайдіка про те, що Україну влаштовують формулювання, погоджені радниками глав держав Нормандського формату в Мінську 1 вересня 2019 року. Зміст формулювання неодноразово пояснював міністр закордонних справ України В. Пристайко - йдеться про порядок застосування рішень "про особливості...." до місцевих виборів в ОРДЛО на тимчасовій основі і на постійній після. Усе інше - предмет для переговорів, результати яких втілюватимуться в життя не змінами до Конституції, а законами України, які приймає Верховна Рада України (що надає суспільству можливість контролю за тим, що відбувається). І це - все", - роз'яснив Яременко.
Думку з приводу підписання "формули", котру підтримує багато українців, висловив екснардеп Володимир Парасюк:
"Великий кредит довіри, який був даний нашому президенту і його команді, не дає йому права одноосібно приймати рішення, які ставлять під загрозу нашу національну безпеку. І жодні слова не зможуть прикрасити те, що для кожного українця є очевидним. Ми занадто добре знаємо, що таке Росія і Путін, щоб зараз так просто сліпо повірити. Ні! Так точно не буде", - заявив він. - Нехай вся ця історія з "Мінськом" і "формулою Штайнмаєра" стане для Зеленського і його команди холодним душем. Бо війна, яка в нас триває, - це не просто політика. Суспільство хоче встановлення справедливості, а не фейкового миру, який нам нав’язують. І, взагалі, помилкою було підписуватись під тим, що колись розпочав Порошенко. Це саме він втягнув Україну в цю дуже невигідну для нас історію. Бо реально нема офіційних домовленостей, є просто тупа відмазка Європи і маніакальна позиція Росії. І ніхто ні за що не буде нести відповідальності, бо жодна країна, яка сидить за столом переговорів, офіційно під цим всім не підписалась. Тільки нас одних до чогось змушують. І я переконаний, що навіть після виконання всіх домовленостей нічого не зміниться, бо Путіну не потрібний мир, йому головне, щоб продовжувалась "страшилка" про бідну, нещасну Україну... Забагато смертей, щоб так просто взяти і все забути. Не вийде!"