Про це повідомив представник президента України у Кабінеті Міністрів Андрій Герус. За його словами, за червень 2019 р. вугільні електростанції отримають приблизно на 1,5 млрд грн. менше коштів (а за другий квартал навіть на 3 млрд.), ніж мали би із тарифом на електроенергію за формулою "Роттердам плюс". Через це деякі вугільні електростанції в червні будуть збитковими.
Ліквідація формули "Роттердам плюс", яку застосовували під час визначення ціни електроенергії, сталася завдяки публічному громадському резонансу, діям широкого кола осіб і висвітленню результатів цієї корупційної формули в медіа та соцмережах. Але щоб не було і формального існування цієї формули, президент Володимир Зеленський подає законопроект у парламент, щоб змінити "Роттердам плюс" на "Роттердам мінус". Це діаметрально протилежна позиція до позиції Петра Порошенка, який виправдовував існування грабіжницької формули то вимогами Міжнародного валютного фонду, то ще якимись іншими вигадками, – заявив А. Герус.
За даними Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг, розрахунковий тариф ТЕС згідно з формулою "Роттердам +" у першому півріччі 2019 року мав становити 2 грн. за кВт/год. Але в останню декаду травня він упав до 1,53 грн. за кВт/год., що на 24% нижче. За першу декаду червня тариф ще знизився – до 1,43 грн., що на 29% нижче від відповідного тарифу згідно з "Роттердам плюс". Сезонність не має суттєвого впливу на ці тарифи.
Відомо, що Формулу "Роттердам плюс" запровадили постановою НКРЕКП №289 від 3 березня 2017 року "Про затвердження порядку формування прогнозованої оптової ціни електричної енергії", згідно з якою у ціну електроенергії було закладено вартість вугілля, зважаючи на котирування індексу API2 європейського хаба ARA (Амстердам – Роттердам – Антверпен).
24 березня 2017 року НАБУ відкрило кримінальне провадження, в межах якого розслідує дії членів НКРЕКП, котрі затвердили формулу "Роттердам+". У бюро вважають, що дії комісії надали перевагу енергокомпаніям, які працювали за ціновими заявками. Співробітників НКРЕКП підозрюють у зловживанні службовим становищем під час ухвалення рішення про введення в дію формули.
А. Герус стверджує, що основні доходи від застосування грабіжницької формули у закупівлі вугілля отримує холдинг ДТЕК Ріната Ахметова.
Директор секретаріату Європейської енергетичної спільноти Янез Копач заявляв, що до 2018 року в Європі було лише дві країни, які використовували формульне регулювання ціни на генерацію електроенергії, – Україна і Сербська Республіка.
23 серпня 2018 року НКРЕКП скасувала формулу "Роттердам плюс" у зв'язку з початком дії нового ринку електроенергії. І вже з травня цього року тарифи на електричну енергію розраховуватимуть по-новому.