Фільм «Захар Беркут», який сьогодні вийшов у широкий прокат, порівнюють із “Грою престолів”

Львів нещодавно став першим містом, де глядачі побачили допрем’єрний показ українського епічного фільму «Захар Беркут», знятого за мотивами однойменної історичної повісті Івана Франка. Потім відбулася його гала-прем’єра в Києві. А віднині, 10 жовтня, кінокартина виходить у широкий прокат. Це друга екранізація повісті Івана Франка. Перша була створена ще далекого 1971 року українським режисером Леонідом Осикою.

Режисерами нової стрічки є українець Ахтем Сеітаблаєв і американець Джон Вінн. Головні ролі Захара Беркута, Тугара Вовка та Мирослави виконали голлівудські актори Роберт Патрік (відомий за фільмами "Термінатор-2", "Міцний горішок-2" та "Секретні матеріали"), Томмі Фленаган ("Хоробре серце", "Гладіатор", "Місто гріхів") та Поппі Дрейтон ("Абатство Даунтон", "Русалонька"). Кіносценарій написали українець Ярослав Войцешек та американець Річард Ронат. Окрім того, у зйомках взяли участь понад 300 акторів з України, США, Великобританії, Казахстану і Монголії. Саундтреком до історичної стрічки стала пісня «Перевал» у виконанні українського гурту «Океан Ельзи». Фільм «Захар Беркут» після перегляду називають найбільш очікуваним і масштабним у цьому році, а за оцінкою глядачів та виконавця головної ролі Роберта Патріка за спецефектами і грою акторів не поступається відомій кінострічці "Гра престолів".

Кінокартину знімали англійською мовою для міжнародного прокату, а для України продублювали українською. Зйомки відбувалися в Карпатах (поблизу озера Синевір та Манявського водоспаду) і під Києвом. Будували навіть спеціальне селище, створили гірську ущелину, було залучено каскадерів і понад 250 людей для батальних сцен. За всю історію сучасної української кіноіндустрії, розповідають експерти, для "Захара Беркута" було зроблено найбільш грандіозні декорації. Бюджет фільму становить 113,5 млн. грн., а зняли його за дуже короткий термін - відеозйомки тривали лишень 50 днів (загалом уся робота - близько 1000 днів). Кінострічка є переможцем 9-го конкурсного відбору кінопроектів Державного агентства України з питань кіно.

У сюжеті стрічки розповідається про 1241 рік, коли монгольська орда на чолі з ханом Бурундою рухається на захід, винищуючи усе на своєму шляху. Дійшовши до високих Карпатських гір, військо зупиняється біля підніжжя. Уночі кілька місцевих мисливців – брати Беркути потайки пробираються в табір та звільняють полонених. Несамовитий від люті хан вирішує помститися горянам і знищити карпатські поселення. Для цього знаходить зрадника серед місцевих жителів, який відкриває йому таємний прохід у горах. Проте невеличка громада гірських мисливців під керівництвом Захара Беркута мужньо і назавжди зупиняє численного ворога.

"Історія Захара Беркута – про кожного з нас. Вона змушує замислитися над тим, що ми робитимемо, коли наше життя опиниться під загрозою. Чи будемо втікати, чи будемо боротися й відстоювати те, у що віримо. Найближчою в образі Захара для мене виявилася саме його воля до боротьби за свою свободу", – каже виконавець головної ролі Роберт Патрік. Актор погодився зніматися у фільмі, тому що йому сподобалися сюжет і тематика стрічки, образ головного героя Захара Беркута - мужнього та сміливого захисника свого народу, котрий, ризикуючи власним життям, бореться за його свободу.

А ще він був вражений неймовірними розкішними костюмами, яких було близько тисячі. Шили їх для картини до 200 майстрів, і кожне вбрання відповідало образу певного кіногероя. Один із героїв фільму український актор Андрій Ісаєнко розповів, що перш ніж створити костюми для фільму, об’їздили Карпати та інші українські регіони, щоб дізнатись, з якого матеріалу на початку ХІІІ століття шили побутове вбрання, яке носили у ті часи чоловіки, йшовши на полювання чи на якесь свято. Намагались якомога більше дотримуватись автентичності і в пошуку стилю жіночого одягу.

"Головним меседжем фільму є відстоювання і захист того, що ви любите, а слоганом – «У свободі моя сутність», - сказав режисер стрічки Ахтем Сеітаблаєв. - Повість Івана Франка є легендою, і у фільмі, зрозуміло, створено метафоричний образ, але на основі українських мотивів. Драматургія така ж, як і в Івана Франка, що є свідченням світової драматургії, котра завжди залишиться актуальною. Головна мета кінофільму - передати емоції і наміри героїв - пристрасть, сподівання, надії, відстоювання гідності, права на власне життя, на вибір і свободу. І Україна нині відстоює саме ці цінності. Ці меседжі будуть зрозумілі будь-де і будь-кому - тобто українському й іноземному глядачеві", - підсумував український режисер.

«Це нині дуже актуальна тема для фільму. І є прикладом того, як наші предки, маючи ворога у тисячі разів більш численнішого, не здалися і за допомогою сили духу, віри у власні можливості, єдності перемогли. Хотілося б це бачити і в сучасній Україні. Треба було зробити твір, який був би сучасним, драматургічним, пов’язаним із нинішніми подіями в країні та сподобався людям, тому у стрічку включали й сучасні елементи», - резюмував сценарист стрічки Ярослав Войцешек.

У фільмі багато батальних сцен, сцен життя, любові, гумору, музики і чудових краєвидів. Українські митці зауважили, що було дуже цікаво і легко працювати на знімальному майданчику з американськими колегами, які дуже професійно і відповідально поставились до роботи й були відкритими, простими та щирими. Спілкувались артисти англійською.

Після перегляду кінострічки і глядачі, і експерти дуже позитивно й високо оцінили новий український фільм. Віднині його можна побачити в усіх кінотеатрах України.

Кореспондент