Львів нещодавно став першим містом, де глядачі побачили допрем’єрний показ українського епічного фільму «Захар Беркут», знятого за мотивами однойменної історичної повісті Івана Франка. Потім відбулася його гала-прем’єра в Києві. А віднині, 10 жовтня, кінокартина виходить у широкий прокат. Це друга екранізація повісті Івана Франка. Перша була створена ще далекого 1971 року українським режисером Леонідом Осикою.
Режисерами нової стрічки є українець Ахтем Сеітаблаєв і американець Джон Вінн. Головні ролі Захара Беркута, Тугара Вовка та Мирослави виконали голлівудські актори Роберт Патрік (відомий за фільмами "Термінатор-2", "Міцний горішок-2" та "Секретні матеріали"), Томмі Фленаган ("Хоробре серце", "Гладіатор", "Місто гріхів") та Поппі Дрейтон ("Абатство Даунтон", "Русалонька"). Кіносценарій написали українець Ярослав Войцешек та американець Річард Ронат. Окрім того, у зйомках взяли участь понад 300 акторів з України, США, Великобританії, Казахстану і Монголії. Саундтреком до історичної стрічки стала пісня «Перевал» у виконанні українського гурту «Океан Ельзи». Фільм «Захар Беркут» після перегляду називають найбільш очікуваним і масштабним у цьому році, а за оцінкою глядачів та виконавця головної ролі Роберта Патріка за спецефектами і грою акторів не поступається відомій кінострічці "Гра престолів".
Кінокартину знімали англійською мовою для міжнародного прокату, а для України продублювали українською. Зйомки відбувалися в Карпатах (поблизу озера Синевір та Манявського водоспаду) і під Києвом. Будували навіть спеціальне селище, створили гірську ущелину, було залучено каскадерів і понад 250 людей для батальних сцен. За всю історію сучасної української кіноіндустрії, розповідають експерти, для "Захара Беркута" було зроблено найбільш грандіозні декорації. Бюджет фільму становить 113,5 млн. грн., а зняли його за дуже короткий термін - відеозйомки тривали лишень 50 днів (загалом уся робота - близько 1000 днів). Кінострічка є переможцем 9-го конкурсного відбору кінопроектів Державного агентства України з питань кіно.
У сюжеті стрічки розповідається про 1241 рік, коли монгольська орда на чолі з ханом Бурундою рухається на захід, винищуючи усе на своєму шляху. Дійшовши до високих Карпатських гір, військо зупиняється біля підніжжя. Уночі кілька місцевих мисливців – брати Беркути потайки пробираються в табір та звільняють полонених. Несамовитий від люті хан вирішує помститися горянам і знищити карпатські поселення. Для цього знаходить зрадника серед місцевих жителів, який відкриває йому таємний прохід у горах. Проте невеличка громада гірських мисливців під керівництвом Захара Беркута мужньо і назавжди зупиняє численного ворога.
"Історія Захара Беркута – про кожного з нас. Вона змушує замислитися над тим, що ми робитимемо, коли наше життя опиниться під загрозою. Чи будемо втікати, чи будемо боротися й відстоювати те, у що віримо. Найближчою в образі Захара для мене виявилася саме його воля до боротьби за свою свободу", – каже виконавець головної ролі Роберт Патрік. Актор погодився зніматися у фільмі, тому що йому сподобалися сюжет і тематика стрічки, образ головного героя Захара Беркута - мужнього та сміливого захисника свого народу, котрий, ризикуючи власним життям, бореться за його свободу.
А ще він був вражений неймовірними розкішними костюмами, яких було близько тисячі. Шили їх для картини до 200 майстрів, і кожне вбрання відповідало образу певного кіногероя. Один із героїв фільму український актор Андрій Ісаєнко розповів, що перш ніж створити костюми для фільму, об’їздили Карпати та інші українські регіони, щоб дізнатись, з якого матеріалу на початку ХІІІ століття шили побутове вбрання, яке носили у ті часи чоловіки, йшовши на полювання чи на якесь свято. Намагались якомога більше дотримуватись автентичності і в пошуку стилю жіночого одягу.
"Головним меседжем фільму є відстоювання і захист того, що ви любите, а слоганом – «У свободі моя сутність», - сказав режисер стрічки Ахтем Сеітаблаєв. - Повість Івана Франка є легендою, і у фільмі, зрозуміло, створено метафоричний образ, але на основі українських мотивів. Драматургія така ж, як і в Івана Франка, що є свідченням світової драматургії, котра завжди залишиться актуальною. Головна мета кінофільму - передати емоції і наміри героїв - пристрасть, сподівання, надії, відстоювання гідності, права на власне життя, на вибір і свободу. І Україна нині відстоює саме ці цінності. Ці меседжі будуть зрозумілі будь-де і будь-кому - тобто українському й іноземному глядачеві", - підсумував український режисер.
«Це нині дуже актуальна тема для фільму. І є прикладом того, як наші предки, маючи ворога у тисячі разів більш численнішого, не здалися і за допомогою сили духу, віри у власні можливості, єдності перемогли. Хотілося б це бачити і в сучасній Україні. Треба було зробити твір, який був би сучасним, драматургічним, пов’язаним із нинішніми подіями в країні та сподобався людям, тому у стрічку включали й сучасні елементи», - резюмував сценарист стрічки Ярослав Войцешек.
У фільмі багато батальних сцен, сцен життя, любові, гумору, музики і чудових краєвидів. Українські митці зауважили, що було дуже цікаво і легко працювати на знімальному майданчику з американськими колегами, які дуже професійно і відповідально поставились до роботи й були відкритими, простими та щирими. Спілкувались артисти англійською.
Після перегляду кінострічки і глядачі, і експерти дуже позитивно й високо оцінили новий український фільм. Віднині його можна побачити в усіх кінотеатрах України.