Екстреми репродуктології

Фахівці з усієї України розглянули в Івано-Франківську проблеми й технології подолання одного з найбільших лих подружніх пар

Погіршення здоров’я населення планети проявляється, крім усього іншого, й у зростанні числа випадків безпліддя у шлюбі. У світі цей показник сягає 20 відсотків. Аналогічно і в Україні – кожна п’ята подружня пара не може мати дітей. І для таких сімей, для чоловіків і жінок, які зіткнулися з проблемою безпліддя, часто єдиною можливістю стати батьками є застосування допоміжних репродуктивних технологій (ДРТ).

Про це йшлося під час Всеукраїнської науково-практичної конференції, що відбулася у п’ятницю в Івано-Франківську і зібрала 250 провідних науковців і фахівців репродуктивної медицини з усієї України. Ініціатором такого представницького форуму, який розглянув проблеми та перспективи розвитку цієї важливої сфери в системі охорони здоров’я й новітні технології лікування безпліддя, виступив Прикарпатський центр репродукції людини – одна з найдавніших і найбільш успішних репродуктивних клінік в Україні. А співорганізаторами конференції стали Івано-Франківський національний медичний університет (ІФНМУ), департамент охорони здоров’я облдержадміністрації та ГО «Українська асоціація репродуктивної медицини».

Форум розпочався з відвідин Прикарпатського центру репродукції людини, де недавно відкрили новий лікувальний корпус з найсучаснішим обладнанням. Згодом багато учасників наукового дійства не могли стримати позитивних емоцій від побаченого. Як відзначив у привітанні делегатів конференції ректор ІФНМУ професор Микола Рожко, на прикладі роботи центру бачимо успішне поєднання науки й практики, оскільки основу його колективу становлять професори, викладачі й випускники ІФНМУ, добре відомі своєю працею у сфері репродуктології. Адже щороку до клініки звертаються по допомогу близько 3000 безплідних пар, проходять лікування безпліддя близько 1500 пацієнтів, а лікарі проводять близько 1000 ендоскопічних та гінекологічних операцій. У клініці щорічно лікуються понад 650 безплідних пар методом допоміжних репродуктивних технологій.

Слід особливо відзначити високу ефективність лікування в центрі – майже половина позитивних результатів, що є одним із найкращих показників в Україні. Нагадаємо також, що з 2004 р. центр виконує Державну програму надання першої спроби лікування безпліддя методиками ДРТ за бюджетні кошти за абсолютними показаннями. Того ж року завдяки лікарям центру, які застосували ДРТ, народилася перша дитина у таких батьків на Прикарпатті. Втім, хто має намір детальніше дізнатися про роботу центру, може зайти на його сайт eco-if.com.ua, чи при потребі записатись на безплатну консультацію тел. (095) 548-87-42.

Учасники конференції розглянули й обговорили великий обшир питань. Зокрема у своїй доповіді президент Української асоціації репродуктивної медицини Олександр Юзько зазначив, що на тлі постійного скорочення чисельності населення в Україні все ж із 1999-го завдяки ДРТ народилося 54 739 дітей. Він також акцентував, що на державному рівні загалом ігнорують тему безпліддя, не вважають її ні медичною, ні соціальною проблемою. Через це, за його словами, весь фінансовий тягар із застосування ДРТ лягає на плечі самих пацієнтів. О. Юзько також окреслив міжнародні наукові тенденції зі вдосконалення таких технологій, які даватимуть можливість зокрема уникати спадкових захворювань, які можуть передаватися майбутнім «дітям із пробірки» від донора. За його словами, медики Великобританії вже мають позитивний досвід заміни в людському ембріоні дефективних мітохондрій на здорові. А як заявили недавно фахівці США, вони теж планують розпочати аналогічні експерименти. Вельми цікавим видався і виступ завідувачки кафедри акушерства, гінекології та медицини плода Національної медичної академії післядипломної освіти ім. П. Шупика, заслуженого лікаря України, лауреата Державної премії в галузі медицини, віце-президента Асоціації перинатологів України, доктора медичних наук, професора Світлани Жук, котра вичерпно розглянула як чинники, що викликають переривання вагітності після застосування ДРТ, так і сучасні медичні препарати, які успішно використовують у світі і у нас для нормального перебігу вагітності та вчасного народження дитини. Нікого не залишили байдужим і доповіді гуру Київської школи репродуктології – член-кореспондента НАМН України, доктора медичних наук, професора Володимира Медведя і професорів ІФНМУ, докторів медичних наук Наталії Геник, Оксани Макарчук, Ірини Кишакевич...

Як підкреслив директор Прикарпатського центру репродукції людини доцент нашого вишу кандидат медичних наук Ігор Головчак, «цей захід став великою подією для Прикарпаття й західного регіону, адже вперше така кількість професіоналів своєї справи зібралася в Івано-Франківську. Як на мене, вражаючим є те, що в роботі конференції її спікерами виступили 18 знакових українських фахівців в області репродуктології, добре відомі своєю успішною працею в Україні та в Європі. І почути з їхніх уст про нові досягнення і напрацювання в одному з наймодерніших напрямів медицини та мати змогу особисто поспілкуватися з ними було надзвичайно важливо як для вдумливих науковців, так і для лікарів-практиків».

Безумовно, такі форуми рухають вітчизняну науку вперед і додають глибшого розуміння репродуктологам як здобутків, так і проблем цієї галузі сучасної медицини.

Роман ІВАСІВ.

P. S. Тим часом учора в Яремчі на виробничо-навчально-рекреаційній базі «Арніка» Івано-Франківського національного медичного університету розпочала роботу XIII Міжнародна наукова конференція генетиків, присвячена 100-річчю від часу заснування Національної академії наук України.