Фінансова дисморфія є станом, коли людина сприймає власне фінансове становище, яке не відповідає реальності. Дисморфія проявляється у тому, що люди завжди вважають, що в них зовсім немає грошей, хоча насправді вони регулярно отримують зарплату, навіть здатні робити деякі заощадження. Або це може проявлятися у постійних хвилюваннях через маленькі покупки, які все ж таки можна собі дозволити. Щоб позбавитися дисморфії важливо розібратися у фінансах, спланувати бюджет та визначити реальні можливості. Крім того, буде корисним обговорення власних фінансових переживань з кимось довіреним або навіть з фінансовим консультантом.
Особливості прояву фінансової дисморфії
Фінансова дисморфія є модним терміном, а не офіційним діагнозом. Він аналогічно підходить до вже відомого поняття — когнітивного дисонансу, або ж до розбіжностей між уявленнями, переконаннями та діями. Наприклад, як уявлення гравців Ельслот можуть не сходитися з реальністю. Якщо брати до уваги сферу економіки, то тут приклад буде іншим. Яскравим прикладом буде той, де людина вважає, що має навички економії, але історія її банківських операцій свідчить про протилежне.
Ще одним проявом фінансової дисморфії є нереалістичні цілі. Сюди відносяться наступні особливості прояву:
- таким страждають перфекціоністи;
- людина має бажання реалізувати амбіційні плани, але їй не вдається здійснити необхідні зміни;
- виникнення фінансової дисморфії не залежить від рівня доходів.
Проведені спеціалістами дослідження показують, що об'єктивно заможні люди відчувають нестачу грошей, називають себе бідними або дуже бідними.
Ключовим фактором таких думок стає суперечність об'єктивних показників багатства і суб'єктивних відчуттів людини. Через це виникає тривога, яка часто пов'язана не з конкретними цифрами, а з невизначеністю чи відсутністю чіткого розуміння поточного фінансового становища. Спотворення уявлення сприяє прийняттю неправильних рішень. Крім того, фінансова дисморфія може стати джерелом постійного стресу і негативно вплинути на здоров'я людини.
Найдієвіші шляхи подолання
Щоб подолати дисморфію можна взяти лист паперу позначити точку, до якої людина прагне у фінансовому відношенні, в іншому — точку, в якій вона зараз знаходиться. Потім потрібно прокласти між ними місток, вказавши чіткий план дій з прив'язкою до часової шкали. Крім цього на шляху до цілі буде корисно переглянути та змінити власні звички. Наприклад, рідше їздити на таксі або частіше готувати обіди з собою на роботу. Варто слідкувати за витратами в усіх деталях. Буде корисним аналіз витрат на потреби та бажання. Це дасть конкретну інформацію. Важливо також відмовитися від непотрібних витрат. Сюди можуть відноситися підписки на інтернет-платформи, якими людина перестала цікавитися, оплата не актуальних сервісів або абонементів.
Участь в азартних іграх може викликати ігрову залежність. Дотримуйтеся правил (принципів) відповідальної гри
На правах реклами