Експериментальне лікування коронавірусу дає позитивні результати і надію на те, що хворобу буде подолано

Ні ліків, ні вакцин від коронавірусу COVID-19, як зазначають науковці-вірусологи та ВООЗ, немає. Щоби подолати смертельно-небезпечне захворювання, медики, мікробіологи та епідеміологи усього світу випробовують уже існуючі потужні медикаменти, котрими лікують інші хвороби. І отримують досить втішні результати, адже, хоч ті ліки й мають багато побічних дій, все ж вони допомагають зменшити показник смертності від COVID-19 - і це головне.

Наприклад, органи охорони здоров'я США для боротьби з коронавірусом офіційно схвалили лікарський засіб від малярії. Також американські науковці нині проводять експериментальну вакцинацію 45 добровольців віком від 18 до 55 препаратом, зробленим на основі крові хворих на COVID-19.

Медики Італії доводять дієвість протиартритних і протипухлинних засобів. Японці та китайці успішно використовують препарати проти нових штамів грипу і проти ВІЛ. Як дослідили японські лікарі, виявився ефективним для пацієнтів з коронавірусом і препарат проти еболи.

У Франції теж хочуть випробувати новий спосіб лікування. Вірусологи мають намір переливати кров з антитілами від уже видужалих пацієнтів новим хворим. Плазму крові заберуть у здорових громадян, які перехворіли COVID-19. Для першої партії донорів уже відібрали 200 осіб. Передбачається, що через кров пацієнти отримають і антитіла, що допоможе організму боротися з вірусом.

У багатьох країнах добрі результати дає й імунотерапія. А в Туреччині успішно пройшла перевірку на тваринах противірусна вакцина. Незабаром її випробують на людині. Тобто є надія, що наслідки пандемії - великий відсоток заражених і померлих від коронавірусу - мав би йти на спад.

Деякі з перевірених за кордоном методів лікування COVID-19 випробовували на свій страх і ризик українські лікарі, адже офіційних дозволів на таку практику від МОЗ України вони не мали. Проте, як свідчать факти, хворі були готові на будь-які експерименти, аби видужати.

І ось нещодавно Верховна Рада дозволила лікувати коронавірус незареєстрованими препаратами в Україні. Це передбачає законопроєкт №3268 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення лікування коронавірусної хвороби (COVID-19)", який ВР ухвалила 30 березня. Йдеться про лікарські засоби, які рекомендують Центр з контролю та профілактики захворювань США, офіційні органи країн Євросоюзу, Китаю, Ізраїлю та деяких інших держав. Також закон дозволяє використовувати зареєстровані лікарські засоби, які спершу не були призначені для лікування коронавірусу, але їхню ефективність довели та їх рекомендують офіційні органи низки держав - США, країни-члени ЄС, Велика Британія, Швейцарія, Японія, Австралія, Канада, Китай та Ізраїль. Цей список країн актуальний для використання рекомендацій щодо зареєстрованих і незареєстрованих медикаментів. Серед таких ліків: ремдесивір - противірусне, що експериментально застосовували для лікування Ебола, та гідроксихлорохін - для лікування малярії та інші.

Не зважаючи на обнадійливі позитивні результати у лікувальній терапії небезпечної хвороби, Всесвітня організація з охорони здоров’я офіційно рекомендує утриматися від самолікування препаратами проти ВІЛ, еболи, малярії, артриту та ін., бо хоч завдяки цим лікам і видужала велика кількість людей, вони мають багато побічних дій, що небезпечно для здоров'я. Єдине, чого вимагає ВООЗ, - дотримуватися карантину (якщо його введено) та особистих методів і засобів безпеки. Адже кожен із нас відповідальний нині і за своє життя, і за життя оточуючих.

Кореспондент