Два дні верховинського зриву у Києві завершилися перемогою гуцулів

П’ять років Верховинська районна рада наполегливо відстоювала збереження Верховинського району як окремої адміністративно-територіальної одиниці. Ми відстоювали право жити і працювати на землі мудрих і великих предків. Не йти в найми до жодних добрих а чи злих сусідів, не падати в ласку, аби наші сусіди, у разі примусового об’єднання згори, ділили по залишковому принципу якийсь гріш на розвиток нашого краю. Бо так воно є. Люби, Боже, правду. Але так не може бути, бо ми маємо право вільно жити на верховинській землі, дбати про гуцульський субетнос і будувати щасливе майбутнє земляків у рідних горах в незалежній Українській державі.

П’ять років Верховинська районна рада зверталася до президента України, Уряду, Верховної Ради з доволі переконливими, законними, справедливими зверненнями щодо збереження Верховинського району. Голова районної ради Іван Шкіндюк не переставав відчиняти двері високопосадовців держави, Уряду, парламенту зі справедливими вимогами гуцульського народу. Чи не сотні народних депутатів за всі ці роки побували на верховинській землі і побачили вочевидь, у яких неймовірно складних умовах живуть гуцули. Живуть, не покидають рідні гори, верхи, бо це їхня земля. Вони хочуть і будуть жити далі на благодаті незабутніх предків. П’ять Карпатських форумів народовладдя у гуцульських регіонах Карпат, проведених з ініціативи Верховинської районної ради, її голови Івана Шкіндюка як керівника Асоціації органів місцевого самоврядування регіону Гуцульщини сколихнули всю Україну, привернули увагу держави до справедливих вимог гуцулів. Здається, нас зрозуміли усі, нас неодмінно підтримають, будуть відстоювати вимоги горян на державному рівні. А в результаті вирішили Верховинський район ліквідувати.

Гуцульський народ доволі терпеливий. Але коли уривається терпець, хвилю народного гніву не зупинити. На Київ. Треба їхати на Київ і відстоювати конституційні права та інтереси. Зберегти Верховинський район. Голос голови районної ради Івана Шкіндюка почули депутати районної ради, сільські голови, представники підприємств, установ, організацій, громадських об’єднань Верховинщини. У понеділок, 13 липня 2020 року, величезна делегація справжніх і вірних патріотів-гуцулів поїхала до столиці України – міста Києва. Поїхала за правдою, яку відстоювали предки-гуцули у вирі історії століть. Два автобуси «Наоплан» загальною кількість 125 чоловік попрямували на Печерські пагорби. Поїхали з надією і вірою у перемогу. У перемогу правди, у перемогу добра і законного права гуцулів.

Вранці у вівторок, 14 липня, делегація верховинців прибула до Києва. Напередодні повідомлення про проведення мирного зібрання надіслали до Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції України та Київської міської державної адміністрації у визначеному законом порядку голова Асоціації органів місцевого самоврядування регіону Гуцульщини Іван Шкіндюк, голова Верховинського районного товариства «Просвіта» ім. Тараса Шевченка Василь Нагірняк та голова всеукраїнського товариства «Гуцульщина» Дмитро Стефлюк.

Ось і дорогий серцю кожного українця Хрещатик, повертаємо на вулицю Михайла Грушевського. Нас зупиняють патрульні бригади поліції. Побоялися? Можливо, й так. Але ж ми – мирна делегація, законопослушна. Розвертаємося і їдемо на запропоноване поліцією місце паркування автобусів. Виходимо. Гуцульська сотня нескорених. Набагато більше. Всі до одного у гуцульській вбирі. Попереду – державні синьо-жовті прапори, трембіти, гуцульська музика, мелодійнішої за яку немає у світі. Промовисті плакати з лозунгами говорять самі за себе: «Верховинському району бути!», «Збережімо Верховинський район – споконвічну землю предків-гуцулів!», «Не даймо знищити Верховинський район – життя гуцулів у високогір’ї!», «Верховинський край Карпат – не ріжте по живому!», «Життя гуцулів у горах під загрозою!», «Ліквідуєте Верховинський район – перестане битися гуцульське серце Карпат!», «Збережімо Верховинському район для нащадків», «Верховинський район – колиска гуцульської культури», «Рятуймо життя горян!», «Збережімо Верховинський район – карпатські легені України!»

Мирна гуцульська делегація – армія гуцулів у гуцульському строї під керівництвом голови районної ради Івана Шкіндюка направляється до Верховної Ради України. Під звуки рідної гуцульської мелодії, а гуртом музикантів заправляє відомий верховинський музикант, заслужений працівник культури України Микола Ілюк, заходимо на площу перед парламентом України. До нас приєднується Вижгородський та Васильківський район Київської області, але гуцулам дають дорогу, і ми вже у самому центрі нового мирного зриву. До нас долучається ще частина делегації – депутати Верховинської районної ради та селищний і сільські голови чисельністю 12 чоловік, які приїхали до столиці на власному авто. Верховинці, які живуть у Києві, і ті, що знаходилися на той час у столиці, також у наших рядах. Справжня і бойова мирна армія гуцулів налічує півтори сотні, а то й більше.

«Верховинському району – бути!», Вишгородському району – бути1», «Васильківському району – бути»… Нуртує, кипить, клекоче вільними українськими голосами уся площа. Мирна революція українства. І в цьому величезному здвигу мирної протестної акції вирує і виграє колоритом барв незабутніх предків нескорений гуцульський дух.

До зали депутатів Верховної Ради, які розпочали роботу, полинули лункі, розкотисті голоси гуцульських трембіт, рогів, після чого усю площу заполонила надзвичайним гомінким звучанням гуцульська музика.

– Шановні депутати Верховинської районної ради, сільські голови, дорогі патріоти-верховинці, дорогі українці, які зібралися сьогодні тут, біля стін Верховної Ради, відстоювати свої законні права, свої райони, давайте помолимося щиро до Господа, аби почув нашу молитву, щоб народні депутати почули її та прийняли державницькі рішення не ліквідовували ані Верховинський, ані інші райони, які мають право на життя, – сказав Іван Юрійович. – Прошу отця Ігоря Рибенчука, настоятеля Церкви Перенесення мощей святого Миколая с. Бережниця, виговорити разом з усіма нами Господню Молитву. Отець Ігор просить помолитися за усіх громадян України, за керівництво держави, уряд, народних депутатів, щоб усім посилав добро, радість, здоров’я, натхнення, державницьку позицію при прийнятті доленосних рішень во ім’я блага і незалежності України. Свята Молитва підноситься до Господа, до небес. І в залі Верховної Ради її чують.

Звучить Державний Гімн України «Ще не вмерла Україна». Голова Верховинської районної ради Іван Шкіндюк розпочинає позачергову виїзну тридцять першу сесію Верховинської районної ради сьомого демократичного скликання за участю усієї громадськості Верховинщини. На сесію були запрошені президент України Володимир Зеленський, Прем’єр-Міністр України Денис Шмигаль, голова Верховної Ради України Дмитра Разумков, усі народні депутати України, жителі міста Києва та України.

Іван Юрійович констатує, що на порядок денний сьогоднішньої позачергової сесії Верховинської районної ради у м. Києві біля Верховної Ради України ми винесли і розглядаємо найважливіше питання: «Про збереження Верховинського району як окремої адміністративно-територіальної одиниці». Це архіважливе питання нашої подальшої життєдіяльності, соціально-економічного і культурного розвитку Верховинщини та збереження району. Днями на позачерговому засіданні Кабмін підтримав проект Постанови Верховної Ради про утворення та ліквідацію районів у всіх областях України. В Івано-Франківській області Уряд пропонує утворити 5 районів. Нас хочуть приєднати до Косівського району. Безглуздість об’єднання двох районів наші попередники уже пережили. У складі Косівського району Верховинщина проіснувала усього 2 роки і 3 місяці: з жовтня1963 до 1 січня 1966 років. Тоді взялися за розум – і район було повернуто у теперішні межі. Таке об’єднання продемонструвало суцільні негативи у всьому, і відтоді нас уже ніхто не чіпав. Тепер нам знову пропонують штучне і не життєздатне об’єднання. Ми з вами цього допустити не маємо права. Ми заслуговуємо на щасливе життя на землі предків, а не бути пасинками, на другому плані, і нидіти, не розвиватися, а бідувати. Верховинський район прирікають на занепад. Цього допустити не маємо права.

Ми вже вичерпали усі спроби, усі чинники, усі важелі зберегти район. Ми сьогодні тут і будемо домагатися від президента, Верховної Ради, Кабінету Міністрів, щоб гуцулів Верховинщини таки почули. Ми вимагаємо зберегти Верховинський район, як окрему адміністративно-територіальну одиницю України і віримо у державну мудрість керівників держави, Уряду та народних депутатів.

Іван Юрійович оприлюднив звернення до президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради Дмитра Разумкова та Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля про збереження Верховинського району, яке підтримали представники усієї Верховинщини біля Верховної Ради України. Верховину у її законному прагненні підтримала усі українці, які зібралися на мирну акцію біля парламенту.

Ще одне звернення також було схвалено і підтримано в один голос нуртуючою Україною щодо відновлення у Верховині опорної лікарні.

До гуцулів вийшли і поспілкувалися народні депутати України: Микола Княжицький, Володимир Тимофійчук, Роман Лозинський, Оксана Савчук, Віталій Безгін, Сергій Рахманін, Софія Федина та ряд інших нардепів, які підтримали справедливі вимоги верховинців, їхні прагнення у збереженні такого унікального, найвисокгірнішого в Україні Верховинського краю.

Після мирної протестної акції біля Верховної Ради України делегація верховинців разом із представниками Вижницького та Васильківського районів Київської області направилася на вулицю Банківську до Офісу президента України Володимира Зеленського. Вимагали, щоб глава держави вийшов до учасників зібрання і поспілкувався з нами. Упродовж трьох годин лунали заклики до президента, аби він відреагував на справедливі вимоги представників органів місцевого самоврядування та громадськості. До людей вийшов представник офісу Президента, якому вручили звернення і вимоги щодо збереження районів. Верховинська делегація й далі не покидала площу на Банковій. Упродовж трьох годин ми вимагали вислухати гуцулів, які подолали більше 700 км, щоб зустрітися з главою держави.

Другий день народного протистояння верховинців розпочався також із самого ранку. Спочатку ми оглянули лівий берег Дніпра, новобудови нашої прекрасної столиці з пішохідного моста біля Арки дружби народів. Наснажилися свободолюбним духом Дніпра-Славути, який ніколи не корився ворогам, бо то могуть і велич вільного українства. Ніколи не корився ворогам і завжди повставав проти несправедливості свобідний гуцульський дух, закладений в серцях патріотів, що знову попрямували до Верховної Ради України. Зустрічали гуцулів бурхливими оплесками, вітальними вигуками, а спалахи фотоапаратів та відеокамери фіксували нові гуцульські митті історії України. Живим ланцюгом нас провели до епіцентру всенародного здвигу – і знову почалася велелюдна українська акція мирного протистояння за збереження районів, за конституційні права громадян.

Голова районної ради Іван Шкіндюк бере до рук мегафон, закликає всіх присутніх розпочати народне зібрання з молитви. З уст отця Ігоря Рибенчука знову лине свята Молитва до Господа. За Україну, за миролюбний український народ, за керівників держави та уряду, за парламентарів, за Гуцульщину, за Верховинщину. За правду і збереження районів.

Гуцули трембітають ще з більшою силою і натхненням. Троїста музика не перестає грати, тішити серце українців народними мелодіями. Частина площі вже танцює разом з горянами у барвистому строї «Гуцулку». Беруть до танцю і народних депутатів. Яка прекрасна, чарівна і барвиста наша Україна, – чуємо голос киян, які аплодують гуцулам та всім патріотам-українцям, хто закружляв у єдиному пориві правди і справедливості, відстоювання інтересів українського народу.

Площу перед Верховною Радою заповнюють новоприбулі делегації зі всієї України: Кам’янець-Подільський, Переяслав, Ірпінь, Одеса, Дніпропетровськ, Донеччина, Асоціація міст України, представники інших регіонів нашої держави… До бурхливого моря народу підходять десятки і десятки народних депутатів. Хвиля народу вручає мікрофон Юлії Тимошенко, Сергію Соболєву, Володимиру В’ятровичу та іншим нардепам. І мер Києва Віталій Кличко зі своїми проблемами теж тут…

О 15-ій годині розпочалося історичне засідання Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування. Градус напруги в залі підкомітету неймовірно високий. А під Комітетом, біля вхідних дверей, аж кипить-закипає народний нурт верховинців. Три години поспіль лунає гуцульська музика, а над нами, на другому поверсі, йде перегляд окремих рішень Комітету від 30 червня, 1-го та 9-го липня щодо проекту Постанови Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів, реєстр № 3650, в частині уточнення формування районів окремих областей. Народні депутати – члени Комітету приймають доленосні рішення, в тому числі і для найвисокогірнішого Верховинського району.

Виходить до нас один народний депутат, другий, третій. «Купують» гуцулів, чи, бува, справжні вони, не підкуплені, чи дійсні, правдиві гуцули приїхали аж за 700 км до столиці. Та після спілкування з нами, увібравши в себе той незборимий гірський дух, нашу гуцульську мову, намилувавшись гуцульською убирею, послухавши гуцульську музику, гуцульські співанки, депутати переконалися, що під Комітетом стоять і вимагають збереження району справжні гуцули. Справжні патріоти – сини і дочки незборимих Довбушевих гір.

А в цей час наші народні обранці переконують колег по Комітету, що найвисокогірніший і найважкодоступніший в Україні Верховинський район таки потрібно зберегти. На підтримку гуцулів виступили народні депутати України: Володимир Тимофійчук – член депутатської фракції політичної партії «Слуга народу» (89 виборчий округ, Івано-Франківська область); Віталій Безгін – голова підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, член депутатської фракції політичної партії «Слуга народу» (загальнодержавний багатомандатний округ); Роман Лозинський – перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, член депутатської фракції політичної партії «Голос» (загальнодержавний багатомандатний округ); Олександр Матусевич – член депутатської фракції політичної партії «Слуга народу» (86 виборчий округ, Івано-Франківська область); Михайло Цимбалюк – член депутатської фракції політичної партії Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина»» (загальнодержавний виборчий округ).

Верховинський район захищали на засіданні підкомітету голова Верховинської районної ради, голова Асоціації органів місцевого самоврядування регіону Гуцульщини Іван Шкіндюк, Довгопільський сільський голова, голова Асоціації сільський і селищних голів Дмитро Джуряк, представник громадськості району Марія Маківничук.

В результаті голосування історичне рішення прийнято: за збереження Верховинського району проголосувало 17 народних депутатів-членів Комітету при необхідності 14 голосів народний обранців.

Коли Іван Юрійович разом з народними захисниками вийшли до верховинців, радості досягнутого успіху не було меж. «Це наша спільна перемога – підсумував з оптимізмом і невимовною радістю керманич Верховинщини. – Щиро дякую усім вам, дорогі гуцули, бо ми разом вибороли перемогу». Голова ради висловив також сердечну подяку народним депутатам за підтримку. Помолилися, подякували Господу, що увесь час був і є з нами.

Народна гуцульська музика не змовкала до самої Верховини. Вимучені дорогою, хвилюванням і переживанням та без меж щасливі верховинці поверталися до рідного краю. У столицю Гуцульщини – Верховину. У рідні Карпати. На предківські Черемошеві береги. Можливо, й заснули перед ранком. Та гуцульська музика грала-вигравала у душі. Бо ми таки перемогли. З нами були Бог, Господня Молитва, Віра у Господа і Перемогу. З нами були Гуцульщина і Україна.

Василь НАГІРНЯК.

Учасник делегації верховинців у м. Київ, заступник керуючого справами виконавчого апарату Верховинської районної ради, заслужений журналіст України.