Друковані медіа потрібно зареєструвати наново

Закон України «Про медіа» Верховна Рада ухвалила 13 грудня 2022 р. – це було однією з вимог для вступу України до ЄС, а з 31 березня 2023 р. він набув чинності. І того ж дня, як передбачено цим законом, реєстр друкованих медіа у Міністерстві юстиції припинив свою дію, а його тепер веде Національна рада з питань телебачення і радіомовлення. Про те, як уже в цьому державному органі засновники мають перереєструвати свої друковані медіа або, можливо, зареєструвати нові, йшлося на проведеному в Івано-Франківському центрі журналістської солідарності семінарі, до участі в якому низка керівників періодичних друкованих видань із районів долучилися в онлайн-режимі.

Покроковий алгоритм дій щодо відповідної процедури подав представник Нацради з питань телебачення і радіомовлення в Івано-Франківській області, член правління обласної спілки журналістів Ігор Маслов. Він зокрема сказав: «Звісно, що при оформленні документів для того, щоб газету чи журнал зареєстрували у Нацраді, виникають певні запитання, але їх, як я почув від редакторів часописів, набагато менше, ніж було, коли ці мої співрозмовники реєстрували видання в Мін’юсті». Детальні відповіді на всі ті запитання й отримали від нього учасники семінару.

Загалом згідно із законом про медіа, для періодичних друкованих видань у мирний час реєстрація є справою добровільною, однак під час воєнного стану вона обов’язкова. Причому, як наголосив І. Маслов, це не буде пов’язано з якимись фінансовими витратами для редакцій тих газет і журналів, які були зареєстровані в Мін’юсті (копія старого свідоцтва про реєстрацію, засвідчена печаткою редакції, обов’язково має бути одним із документів для подання до Нацради). А от засновник нового часопису має заплатити за реєстрацію 2 684 грн. Утім, на думку учасників семінару, навряд чи знайдуться охочі заснувати нову газету або журнал в ситуації, коли за останні роки на Прикарпатті число зареєстрованих друкованих видань скоротилося в декілька разів і далі скорочується. Як видається, кінцевий термін відведеного на перереєстрацію газет і журналів часу – 31 березня 2024 р. – підіб’є сумний підсумок подальшого зменшення їх кількості. Бо, схоже, значна частина засновників вважатиме марним витрачати зусилля і час на процедуру (нехай і безоплатну!) перереєстрації своїх ще номінально існуючих видань у вітчизняних умовах безперспективності їх функціонування, якщо немає фінансової підтримки з боку владних структур чи меценатів. І вони просто змиряться з тим, що після 31.01.2024 р. їхні видання, неспроможні вижити на ринку преси, будуть автоматично закриті.

Для здійснення процедури нової реєстрації є ще чимало часу – близько десяти місяців. Зі слів представника Нацради, він надішле редакторам друкованих медіа області необхідні для цього бланки та інструкції, в разі потреби – надасть додаткові консультації. Координаторка Івано-Франківського центру журналістської солідарності – секретар Національної спілки журналістів України, відповідальний секретар обласної спілки журналістів НСЖУ Вікторія Плахта закликала керівників редакцій прикарпатських газет і журналів не зволікати з процедурою реєстрації їх у Нацраді, а зробити це вже найближчими днями.