Дозований лендліз. Обсяги західної збройної підтримки ЗСУ й досі нагадують ті мінімальні виплати, які одержує більшість українських пенсіонерів

Україна отримає як новітні системи ППО, так і необхідну бойову й допоміжну техніку для наступальних операцій. Про це заявив глава Пентагону Ллойд Остін на брифінгу за підсумками «Рамштайну-6» – чергової зустрічі представників держав – союзників України в її боротьбі проти московитської агресії, що відбулась, як згадувала «Галичина» в минулому випуску, 12 жовтня.

О. Ллойд та О. Резніков на пресконференції за підсумками «Рамштайну-6».

Він також підкреслив, що українським військовим за останні кілька тижнів вдалося змінити динаміку війни з росією, що вони ефективно звільняють тимчасово окуповані рашистами території нашої держави. Отож, за його словами, які наводить «Фокус», «США разом із союзниками докладуть максимум зусиль, щоб у ЗСУ й надалі було все необхідне».

Водночас голова Об’єднаного комітету начальників армійських штабів США генерал Марк Міллі заявив, що Україна в найближчому майбутньому отримає системи ППО, які перебувають на озброєнні європейських союзників та армії США, оскільки наша держава не може самотужки створити й впровадити в оборонне виробництво такі самі наразі найефективніші засоби захисту від повітряних атак ворога…

Словом, і цього разу говорили багато про потребу підтримати Україну в її священній війні, але наобіцяли загалом доволі скупувато. Скажімо, Париж запевнив, що віддасть для ЗСУ… аж три ракетні установки LRU M270. Це модернізований аналог знаменитих HIMARS на гусеничному ходу. Причому їх візьмуть із місць, де таку зброю зберігають у законсервованому стані – загалом у розпорядженні Франції всього 40 таких установок.

Своєю чергою, Німеччина передасть самохідну гаубицю Panzerhaubitze 2000 й одну ракетну систему залпового вогню Mars-2. Щедрішою, як завше, була Велика Британія, заявивши про 18 гаубиць та кількасот ракет для систем ППО різних видів. А також США з їхніми 20-ма тисячами 155-міліметрових снарядів, п’ятьма тисячами протитанкових знарядь, двома сотнями високомобільних багатоцільових колісних транспортних засобів, тисячею одиниць стрілецької зброї та двома мільйонами набоїв до неї…

Представники Вашингтона також запевнили, що в Пентагоні працюють над прискореним постачанням Україні систем протиповітряної оборони NASAMS. За словами міністра оборони України Олексія Резнікова, декілька перших таких установок США постачатимуть на фронт уже цього місяця. Але, за іронією долі, це все ще ті самі всього-на-всього дві системи цього виду американських ППО, про передачу Україні яких Сполучені Штати вперше оголосили ще на початку липня. Вдруге в Білому домі говорили про них у вересні, запевнивши, що ці перші два комплекси з обіцяних восьми буде передано Україні протягом наступних двох місяців. А тепер підтвердили свою рішучість утретє…

Звісно, дяка й за те. Однак з огляду на те, скільки всього нам потрібно, й те, скільки всього зберігають у себе наші союзники, того, що обіцяють і надходить, сміховинно мало. Ті подачки чомусь нагадують, образно кажучи, ті мізерні соціальні виплати, які вже десятиліттями одержує більшість українських пенсіонерів і яких вистачає лише на те, щоби не вмерти з голоду. На тому тлі, скажімо, лише обіцянка Канади надати пів мільйона комплектів зимової уніформи для бійців Сил оборони України видається такою, що, мабуть, цілковито забезпечить потреби в амуніції в холодну пору року чи не всіх українських бійців – як в окопах на передовій, так і в структурах забезпечення у прифронтовій зоні, а то й навіть у штабах. Що ж до іншого…

«Нам не треба, щоб замість нас воювали «натовці», а потрібно лише набагато більше систем ППО, – пише, наприклад, військовий журналіст Юрій Бутусов, котрий з першого дня війни працює на передовій. – У нас низька щільність протиповітряної оборони, тому побудувати надійний щит над країною не маємо можливості. Саме тому недавня атака силами у 150 повітряних цілей прорвала оборону в усіх містах.

Так, країни НАТО дають новітні зенітно-ракетні системи (ЗРС) типу NASAMS та IRIS-T (з арсеналу німецьких ППО). Але того дуже мало. Наразі заплановано загалом до 13 таких систем, причому постачання йтиме повільно. А в нас немає часу так довго чекати їх, нам вони необхідні негайно. Наспіла пора для США надати нам такі знані у світі ефективні ЗРС, як Patriot та Avenger. На озброєнні американської армії перебуває близько 500 нових систем Patriot і ще майже 300 – старих модифікацій на збереженні. Це далекобійні ракети, більш ефективні, ніж радянські С-300. Вони нам потрібні, навіть старих модифікацій, бо нам треба створити кільця ЗРС навколо ключових міст для боротьби з достатньо простими цілями – російськими бомбардувальниками, штурмовиками та крилатими ракетами… США мають можливість поставити нам 10–20 Patriot хоча б передостанньої модифікації та ще 20–30 – першої модифікації без будь-яких втрат боєздатності своєї армії.

Patriot може вражати також балістичні ракети, тобто навіть кілька таких комплексів могли б захистити наші головні міста… Також на озброєнні армії США – понад 1000 ЗРС малого радіусу дії Avenger. Це машини на шасі всюдихода Humvee, на яких змонтовано модуль з ракетами Stinger та радаром для управління вогнем. Наявність радару дозволяє різко збільшити ефективність Stinger й гарантовано збивати цілі групи крилатих ракет та безпілотників… Якщо наші друзі зі США нам щиро співчувають, то ліпше передати для ЗСУ як мінімум сто систем Avenger...».

«Дайте нам ту зброю, й ми самі закриємо своє небо», – резюмує Ю. Бутусов мовби у відповідь на виступ Президента В. Зеленського на недавньому G-7 з тим самим проханням-вимогою до західних партнерів України «Закрийте нам небо!», яке лунає з його уст ще від лютого. Проте її чомусь не квапляться давати.

Головний редактор газети "Галичина"