Інформація про те, що з 25 травня заклади дошкільної освіти (ЗДО) відновлюють свою роботу в зв’язку із послабленням карантину, викликала неабиякий шквал емоцій. Чимало батьків дошкільнят зраділи цій новині, адже таким чином зможуть вирішити проблему організації дозвілля своїх дітей в той час, як вони перебувають на роботі. Інші сприйняли її нейтрально, адже не планують користуватися послугами дитсадків до покращення епідеміологічної ситуації в країні. Процес відновлення роботи дитсадків в Івано-Франківській області буде поступовим. Загалом з 1 червня на Прикарпатті запрацює 46 з 458 закладів дошкільної освіти. Фахівці дошкільної освіти та представники влади закликають прикарпатців не віддавати своїх дітей до дитсадків, якщо у цьому немає нагальної потреби.
Дитсадки відкриватимуть поступово
Першими на Прикарпатті запрацюють окремі дитсадки в Івано-Франківській, Калуській, Витвицькій, Олешанській, Тлумацькій, Ямницькій ОТГ та Тисменицькому районі. В обласному центрі визначили 10 чергових закладів дошкільної освіти, які за нагальної потреби мають на меті охопити дошкільним вихованням дітей з усіх мікрорайонів міста. Крім цього, в місті з 1 червня запрацюють ще три приватних ЗДО. Загалом в Івано-Франківську у звичний, не пандемічний час, працює 40 закладів дошкільної освіти.
– За попередніми даними, у червні в містах, районах та об’єднаних територіальних громадах області буде працювати 94 заклади дошкільної освіти, в липні – 69, в серпні – 163, – коментує начальниця відділу загальної середньої та дошкільної освіти Департаменту освіти, науки та молодіжної політики Івано-Франківської ОДА Лілія Сачовська. – Зазначу, що це дані на 26 травня, без урахування тих адміністративно-територіальних одиниць, де ще не відбулися засідання комісій з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. Є такі ОТГ і райони, котрі впродовж літа не планують відкривати дитсадків. У червні таких адміністративно-територіальних одиниць 26, у липні – 29, у серпні – 13.
Лілія Сачовська наголошує, що перш ніж відчинити двері дитсадків для вихованців, керівники закладів і їх засновники повинні зважити всі «за» і «проти», адже безпека – в пріоритеті. Варто наголосити, що потреба у відкритті дитсадків більш гостріше відчувається у містах, аніж у менших населених пунктах. Усі заклади дошкільної освіти, котрі відновлюватимуть свою роботу у цей період, мають ретельно і скрупульозно підготуватися до відкриття, зокрема виконати Рекомендації щодо організації протиепідемічних заходів у закладах дошкільної освіти на період карантину у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (Постанова №25). Дотриматися усіх без винятку – непросто. Частина пунктів цього документу викликала в батьківському та освітньому середовищі несприйняття та настороженість, адже до кінця не зрозуміло, як окремі з них можна втілити на практиці.
Стовідсоткова готовність до відкриття
Директорка Івано-Франківського приватного закладу дошкільної освіти «Первісток» Оксана Головата, каже що готувалися до відкриття дитсадка ще 22 травня, коли розпочався другий етап послаблення карантину. Згодом сподівалися приступити до роботи з 25 травня, але не вийшло, адже в Івано-Франківську заклади дошкільної освіти відновлюють свою роботу з 1 червня. Керівництво і працівники «Первістка» чекають цього дня з нетерпінням. «Первісток» – це заклад приватної освіти, ми не маємо жодних дотацій. Під час призупинення роботи дитсадка, наш колектив, який налічує 30 осіб, позбавлений засобів для існування, – коментує Оксана Головата. – Ситуація дуже важка. Зрозуміло, що ми б дуже хотіли розпочати працювати, адже фінансування закладу напряму залежить від виплат батьків наших вихованців».
Оксана Головата наголошує, що «Первісток» стовідсотково готовий до відновлення своєї роботи в умовах послаблення карантину, дотримуючись особливого санітарного регламенту. «Зробили генеральне прибирання, закупили всі необхідні засоби для забезпечення безпеки: скринінговий градусник, засоби індивідуального захисту для працівників, антисептики, антисептичне рідке мило, одноразові паперові рушники тощо, – розповідає директорка дитсадка. – Антисептики для рук будуть у кожній групі та на вході у дитсадок. Також у кожній групі встановили окремі урни, куди можна викидати використані паперові рушники та засоби індивідуального захисту. Килими скрутили і заховали. Будемо забезпечувати обмежений вхід у дошкільний заклад, навіть для батьків, вихователі зустрічатимуть діток на вулиці, у цьому немає нічого неможливого. У дитсадку працює лікар-педіатр, є великий медичний блок з ізолятором, на випадок, якщо у когось будуть підозри на ГРВІ. Провели інструктаж працівників щодо всіх рекомендацій, котрі маємо обов’язково виконувати, щоби максимально убезпечити не лише діток, а їхні родини від тієї хвороби, якої ми сьогодні так боїмося».
У звичний, не пандемічний час «Первісток» відвідує 90 діток, віком від одного до семи років. Директорка закладу наголошує, що середня наповнюваність груп – 15 осіб, тому дотримуватися рекомендованої кількості діток у групі, не більше 15-ти, не буде складно. А от із забезпеченням фізичного дистанціювання можуть виникнути проблеми. «У закладі освіти важливе спілкування з дітьми, не тільки словесне, а й тілесне: взяти дитину за руку, обійняти у важку хвилину, – коментує Оксана Головата. – Дорослі, звичайно, можуть контролювати себе у цих моментах. Наскільки маленькі діти дошкільного віку зможуть тримати соціальну дистанцію між собою під час самостійної ігрової діяльності, складно передбачити і втілити в життя, особливо, якщо говорити про дітей ясельного віку».
Також Міністерство охорони здоров’я рекомендує обмежити заняття та ігри, що потребують використання значної кількості додаткового інвентаря. Малювання, ліплення з пластиліну, те чим звикли займатися дітки у дитсадку, тепер – не у фаворі. «Сенсорні ігри заспокоюють дітей, стабілізують їхній психологічний стан, а їх рекомендують не впроваджувати, – коментує Оксана Головата. – Переконана, що якщо кожній дитині індивідуально роздати глину чи пластилін, то це можна і треба робити. Ми не можемо постійно говорити дітям про хворобу, адже маємо берегти їхнє психологічне здоров’я, окрім фізичного».
Оксана Головата наголошує, що відновлення роботи дитсадків в умовах послаблення карантину – велика відповідальність, як для працівників закладів дошкільної освіти, так і для батьків дошкільнят. «До роботи в нових умовах звикатимемо не один день, – коментує моя співрозмовниця. – Сподіваюся, що будемо більше поважати здоров’я один одного, надіюся на самосвідомість працівників та батьків. І якщо дитина «підхопить» якесь респіраторне захворювання, то дорослі не будуть вести її в дитсадок».
Небезпеки і реалії «карантинного» виховання
За попередньою інформацією, дошкільний підрозділ Делятинського ліцею №2 має відновити свою роботу з 15 червня. Бажання відвідувати дошкільний заклад у цей період висловили батьки 81 дитини. В липні кількість вихованців має збільшитися до 96-ти, а у серпні – до 128-ми. У звичайному режимі роботи закладу, його відвідують 220 дошкільнят.
Заступник директора з навчально-виховної роботи Делятинського ліцею №2 Галина Черленюк, яка завідує дошкільним підрозділом закладу, переконана, що рішення про відновлення роботи дитсадків є завчасним і може спровокувати збільшення кількості хворих на коронавірсну інфекцію. Адже діти, за словами Міністра охорони здоров’я Максима Степанова, можуть бути безсимптомними хворими. Тож моя співрозмовниця наголошує: якщо немає нагальної потреби, то не варто батькам віддавати своїх дітей у дитсадки. «Розумію, що у великих містах, де батьки дошкільнят справді у безвиході, бо не мають з ким залишити дітей, є потреба відкривати заклади дошкільної освіти, – коментує Галина Череленюк, – проте у такому селищі, як Делятин більшість діток – влаштовані. Вони, звичайно, потребують дошкільної освіти в закладі, але мають свій притулочок біля батьків чи бабусь та дідусів. Треба розуміти, що при всіх найкращих стараннях не можемо гарантувати безпеку ні для дітей, ні для себе».
Галина Черленюк наголошує, що у цей непростий пандемічний час її бентежить некомпетентність у дошкільній системі освіти окремих владних структур. Про це свідчать певні пункти та підпункти Рекомендацій головного державного санітарного лікаря, зокрема – обмежити фізичні контакти під час роботи закладу, адже це суперечить усім засадам дошкільного виховання. «Уявіть собі картину, дітки приходять в заклад після трьох місяців перерви, їх зустрічають вихователі в масках, до яких не можна доторкнутися, не те що притулися. А якщо дітлахи почнуть між собою обійматися, що в цей час мають робити вихователі? Ставати посередині, щоб вони не бігли один до одного з радістю?! Дуже часто вихователі обіймають своїх вихованців, коли ті приходять вранці до дитсадка, щоб вони не хвилювалися і відчували материнську любов від них. А тут все буде – з ніг на голову».
Мою співрозмовницю також насторожує ще одна рекомендація головного державного санітарного лікаря, у якій йдеться про те, що якщо під час проведення температурного скринінгу у працівників чи дітей виявили температуру тіла понад 37,2 °С , то їх не допускають до закладу. «Наскільки знаю нормальна температура тіла – 36,6 °С, а не 37,2 °С. Як це розцінювати? Серед наших вихованців є такі дітки, що якщо у них температура 37 °С, то за годину буде 38 °С, а ще за годину – судоми і 40 °С. Це викликає безліч запитань», – наголошує освітянка.
Галина Черленюк переконана, що для діток до трьох років повернення до дитсадка в умовах послаблення карантину та специфічному режимі роботи – буде дуже складним та стресовим. «Це знущання над дітьми та педагогами. Дітки звикли, що їх беруть на руки, обіймають, гладять по голівці, якщо цього не буде, то вони відчуватимуть, що їх не люблять», – наголошує моя співрозмовниця.
З батьківської точки зору
Донечці івано-франківської журналістки Марії Франчук Яринці – 5 років. У звичний час, коли не лютує пандемія, дівчинка відвідує дитсадок № 33 «Кристалик». На час карантину родина Франчуків переїхала до села, адже є можливість обом батькам працювати дистанційно, головне, щоб був доступ до Інтернету. «Не можу сказати, що нам дуже важко жилося в період, коли дитсадки не працювали. Втім, якщо б довелося пережити карантин у квартирі, мабуть, закриття дитсадка далося взнаки», – наголошує жінка.
До організації дозвілля своєї донечки підійшли за принципом – особливо не навантажувати. Двічі на тиждень у Яринки онлайн-уроки від танцювальної студії, а загалом дівчинка проводить свій вільний час, як і більшість дітей: грається, малює, багато гуляє на вулиці та дивиться мультики. Марія Франчук наголошує, що їм вдалося організувати цікаве дозвілля донечки вдома і приділяти їй достатньо часу. «Під час карантину можу присвятити дитині більше часу, аніж раніше, – констатує вона. – Приходила з роботи близько 17-ї години, і ще могла до вечора дописувати статтю чи займатися хатніми справами. Єдиний час для сім’ї – вихідні, і то не завжди, адже іноді треба було виходити на роботу. Тепер все по-іншому, в мене не так багато завдань на роботі, і відповідно більше вільного часу для сім’ї».
Заклад дошкільної освіти №33 «Кристалик», який відвідує Яринка Франчук не входить до переліку тих дитсадків Івано-Франківська, котрі розпочинають свою роботу з 1 червня. Марію Франчук це не засмучує і вона не збирає необхідних довідок, щоб «влаштувати» донечку у черговий дитсадок, який відкриє свої двері у їхньому мікрорайоні. «До вересня у Яринки канікули! І це не тому, що працюю дистанційно та маю можливість бути з нею вдома. Рано чи пізно на роботу доведеться вийти, і навіть тоді Яринка не піде в садок, залишиться з бабусями та дідусями, якщо буде потрібно, то й на все літо. Ми з чоловіком не готові давати її на цей момент в садок, хвилюємося за її здоров’я і не хочемо ризикувати».
А от Діана Торконяк з нетерпінням очікує, коли ж нарешті запрацюють заклади дошкільної освіти і вона зможе відвести туди своїх дітлахів – шестирічну Камілу та п’ятирічного Святослава – вихованців дитсадка №28 «Квітка Карпат». Адже у цій родині працюють обоє батьків, можливості залишити дітлахів на когось з родичів – немає. Тож жінка уже зібрала усі необхідні документи, які мають відкрити її малюкам зелене світло до дитсадка. «Більшість батьків уже повернулися до свого звичного робочого графіку: хтось має з ким залишити своїх дітей, а інші – ні. Якщо багато установ та підприємств починають працювати, запускають роботу громадського транспорту, відповідно, потрібно подумати про те, де працюючі батьки мають залишати дітей дошкільного віку, – переконана Діана Торконяк. – Діти повинні бути соціалізовані. Вдома ми не можемо дати їм те, що вони можуть отримати у дитсадку, у своєму дитячому колективі».
Жінка зауважує, що їй не страшно давати своїх дітей до дитсадка під час пандемії, адже вони щодня гуляють та контактують з іншими дітками. Тим паче, що Каміла та Святослав щодня запитують у своїх батьків, чи закінчився карантин і чи можуть вони піти у свій рідний дитсадок, де їм так весело та цікаво. Але не все так просто. ЗДО №28 «Квітка Карпат» ще не виходить з карантину, тому батьки влаштовують своїх малюків у найближчий черговий дитсадок, який працюватиме у їхньому мікрорайоні. «Надіялась, що відкриють всі садки, адже в червні, як і кожного року, всі заклади працюють, – коментує Діана Торконяк. – У розпорядженні Кабінету міністрів України є рекомендація, щоб групи не змішувати, а тут виходить, що діти будуть з одного мікрорайону. А ще діти дуже розчаровані, вони і так в тривозі через карантинні заходи, а тепер ще й доведеться звикати до нового садка, дітей, вихователів та ще й умов, які важко пояснити».