Долинський «Теплий дім» не охолоне. Відомий на Прикарпатті обласний дитячий спеціалізований заклад збереже свою профільність і в статусі об’єкта місцевої громади

Обласна рада на своїй лютневій сесії припинила діяльність Долинського обласного центру соціальної підтримки дітей та сімей «Теплий дім». Таке рішення, сказати б, із розряду непопулярних. Оскільки це питання давно дістало чималий громадський резонанс, його розгляд на сесії викликав досить емоційну дискусію депутатів Романа Ткача, Володимира Семенюка, Юрія Мазура, Наталії Перцович, Ростислава Кукурудза, Володимира Семенюка, Олександри Федорук, голови ГО «Мама Прикарпаття» Мар’яни Вершиніної з начальником служби у справах дітей ОДА Іваном Коваликом. Проте він у своїй інформації нагадав обранцям, що у 2017 р. уряд затвердив Національну стратегію реформування системи інституційного догляду та виховання дітей на 2017–2026 рр., яка передбачає поступове припинення діяльності інтернатних закладів та влаштування дітей у сім’ї.

У «Теплому домі» не лише перебувають діти-сироти, а й проходять реабілітацію хлопчики та дівчатка з обмеженою життєдіяльністю із міст Долини і Болехова. І вони й далі проходитимуть її в цьому закладі, як заспокоїв присутніх у сесійній залі батьків тих дітей І. Ковалик, посилаючись на запевнення голови Долинської ТГ Івана Диріва. Але цей заклад буде вже не обласним, а належатиме, як створений, чи то пак перезаснований, цій громаді.

Правда, частину утримуваних нині в «Теплому домі» дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, переведуть у Долішньозалучанську школу-інтернат, де є всі належні умови для реабілітації тих хлопчиків і дівчаток, які її потребують.

– Права та інтереси дітей мають бути нашою найбільшою цінністю, – прокоментував ситуацію навколо «Теплого дому» перший заступник голови обласної ради Василь ГЛАДІЙ. – Я мав зустріч із міським головою Долини, і з його боку є цілковите запевнення в тому, що цей відомий на Прикарпатті в позитивному сенсі заклад не перепрофільовуватимуть, коли він стане об’єктом Долинської ТГ, і влаштують на роботу в ньому всіх його працівників, які, безперечно, є висококваліфікованими.

Звісно, для дитини, яка перебуває в такому закладі, найкращі умови для зростання й розвитку, – в її рідній сім’ї. Коли дитина опиняється у складних життєвих обставинах, то до врегулювання цієї ситуації направляють її до притулку або, що є кращим варіантом, у патронатну сім’ю (утримання в ній дитини фінансується так само з Держбюджету), щоб потім повернути її в родину біологічну. Якщо ж дитина не може повернутися до своїх рідних, то рішення про її статус має приймати наділена таким повноваженням територіальна громада. Йдеться про усиновлення, опіку, піклування (в усіх цих випадках гроші на утримання дитини платить держава), про утримання дитини родичами чи про влаштування її в дитячий будинок сімейного типу. А в центр соціальної підтримки дитину влаштовують хіба що коли іншого виходу немає.

На сьогодні ми єдина в Україні область, де існують обласні центри підтримки дітей та сімей (другий такий функціонує в Тлумачі). Тим часом їх мають створювати у громадах, щоб не везти в такий заклад, скажімо, в Долину, дитину з іншого кінця області. Діти мають залишатися у своїх громадах…

Голова обласної ради Олександр Сич зауважив, що чинне законодавство не дозволяє утворювати такі заклади на обласному рівні, ці повноваження тепер надано ТГ.

У матеріалі «Чи потрібні районні ради?» в «Галичині» за 25 лютого ми вже розповідали про перебіг лютневої сесії обласної ради та ухвалені нею рішення. Тепер же додамо також, що під час того сесійного засідання депутати затвердили і план роботи обласної ради на 2021 р. загалом і з підготовки проєктів регуляторних актів на цей рік зокрема, утворили комісію з оцінки корупційних ризиків у діяльності облради. Рішенням сесії визначено Єдиний день депутата – третій четвер кожного місяця для роботи депутатів обласної ради в єдиному багатомандатному виборчому окрузі та День депутата в обласній раді – напередодні кожної чергової сесії обласної ради для належної підготовки до її проведення.

Також рекомендовано районним радам і місцевим радам територіальних громад області для організації спільної роботи щодо здійснення депутатських повноважень депутатів різних ланок встановити третій четвер кожного місяця Єдиним днем депутата в області, виділити в адміністративних будинках місцевих рад приміщення й оформити кімнати депутата для організації прийому виборців депутатами обласної ради та депутатами місцевих рад територіальних громад.

Доповнено Програму розвитку місцевого самоврядування в Івано-Франківській області на 2021 р. додатком 11 «Положення про конкурс ініціатив місцевих карпатських громад», організатором якого є Асоціація органів місцевого самоврядування «Єврорегіон Карпати – Україна», а співорганізаторами – профільні структурні підрозділи Львівської, Закарпатської, Івано-Франківської, Чернівецької ОДА та профільні депутатські комісії обласних рад цих областей.

Депутати розглянули питання і про реорганізацію та зміну структури виконавчого апарату обласної ради, затвердили нову його структуру. Зміни, за словами О. Сича, стосуються трьох основних параметрів діяльності обласної ради – потрібно підсилити відділ її електронного забезпечення, юридичну службу та ділянку контролю за здійсненням повноважень, делегованих обласною радою облдержадміністрації, – для цього буде створено відповідне управління. Але й після того, як чисельність виконавчого апарату Івано-Франківської обласної ради буде збільшено із 48 до 55 працівників, він залишиться одним із найменших кількісно серед обласних рад України.

Заслужений журналіст України, спецкореспондент газети "Галичина", заступник голови Івано-Франківської міської «Просвіти», член НСПУ і НСЖУ.