Долинська ТГ – громада, яка продає державі електроенергію і прагне стати «енергоостровом»

Івано-Франківське регіональне відділення Асоціації міст України продовжує організовувати престури в територіальні громади з цікавинками. Цього разу прикарпатські журналісти мали нагоду відвідати Долинську ТГ і дізнатись, як живе ця громада у час війни, чи вдається їй долати виклики та знаходити можливості для розвитку. Передовсім представники медіа зустрілися з головою Долинської міської громади Іваном Дирівим і виконавчим директором Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрієм Стефанчуком у Долинській міській раді. Іван Дирів під час зустрічі з журналістами акцентував на допомозі ЗСУ, енергоефективності, міжнародній та проєктній діяльності.

Зокрема він підкреслив: «Хоча ми й втратили 18 мільйонів гривень так званого військового ПДФО, допомогу нашим силовикам не зменшили. Зокрема, за перше півріччя поточного року спрямували на допомогу для військових понад 17 мільйонів гривень. Крім цього, ми всі донатимо, щомісяця скидаємося на те чи інше усім колективом міської ради».

Щодо енергоефективності Іван ДИРІВ розповів, що зроблено вже чимало, щоб перейти на альтернативні джерела енергії: «Одним із таких важливих проєктів, окрім будівництва сонячних електростанцій для дитячого садочка та потреб водоканалу, які ми вже втілили в життя, є проєкт створення сотової енергомережі у нашій громаді, який ми розпочинаємо здійснювати. Це має бути показовий проєкт, який можна буде відтак поширити на всю Україну. Мова про такий собі «енергоострів» – систему, яка мала б об’єднати в собі, з одного боку, всі об’єкти генерації енергії: від біологічної до сонячної, вітрової, газової. А з іншого – всіх споживачів: від звичайних домогосподарств до об’єктів критичної інфраструктури, тобто лікарень, шкіл, водоканалів тощо.

Переконаний, що без багатьох речей можна прожити, а без води й каналізації – ні. Саме тому ми встановили СЕС потужністю 140 кВт на очисних спорудах водоканалу. Нині ми маємо надлишок електроенергії, яку виробляє ця станція, і продаємо її у мережу, чим трішки допомагаємо державі у скрутний час. Термін окупності електростанції становитиме приблизно 4,5 роки. Але йдеться не стільки про гроші, скільки про енергетичну безпеку, забезпечення гарантованого водопостачання, гарантованої роботи лікарні тощо.

Ще одну, третю, сонячну електростанцію будуємо на нашому водозаборі. Її потужність – 120 кВт, а вартість побудови – 4,7 млн грн».

За словами І. Диріва протягом останніх двох років громада активізувала роботу щодо міжнародної співпраці: було підписано низку угод про партнерство. На сьогодні тут мають 12 угод з різними містами Молдови, Румунії, Польщі, Німеччини, Литви, Данії, Франції, Туреччини, Сполучених Штатів…

«У перші дні повномасштабного вторгнення нам дуже допомогли литовські партнери, які надіслали більше як на 100 тисяч євро різної допомоги, – розповів лідер Долинської ТГ. – Там були речі, потрібні і для наших військових, і для шпиталів. Згодом наші діти поїхали до Литви у літній табір відпочити. А цього року, коли я особисто відвідав литовську громаду, тамтешня міська рада виділила ще 50 тисяч євро на дрони для української армії. Наше місто-побратим у Франції Монтіньї-ле-Бретонне також дуже активно допомагає, звідти запрошують до себе наших талановитих дітей, які своїми виступами збирають гроші та купують на них дрони для військових. Наші партнери з Туреччини (це район Стамбула Бююкчекмедже) надіслали цілу «фуру» допомоги для наших як військових, так і цивільних. Ця підтримка була особливо важливою для внутрішньо переміщених осіб. Багато допомоги надходило і з Німеччини, Польщі, Франції, Данії».

Нині у громаді посилюють проєктну діяльність. І вже з міжнародними партнерами започаткували спільні проєкти, насамперед у рамках транскордонного співробітництва. У цьому зв’язку І. Дирів зазначив: «Наша область бере участь у трьох транскордонних проєктах: «Україна–Румунія», «Україна–Польща» і «Словаччина–Угорщина–Румунія–Україна». Ще до повномасштабного вторгнення росії ми подали заявку й спільно з Румунією успішно реалізували проєкт у сфері медицини. У його рамках ми капітально відремонтували наш Центр первинної медичної допомоги та амбулаторію, закупили медичне обладнання, комп’ютери й меблі, а також організували для наших лікарів навчальну поїздку до Румунії.

Якщо говорити про енергозбереження, то ми подали проєкт щодо заміни насосного обладнання і трубопроводів на нашому водоканалі і сподіваємося незабаром на позитивний результат».

Відтак журналісти «інспектували» заклад дошкільної освіти «Теремок», де торік встановлено першу комунальну сонячну станцію потужністю 16,2 кВт.

Проєкт «Виконання заходів з енергозбереження – капітальний ремонт системи електропостачання з встановленням сонячної станції в ЗДО «Теремок» вдалося реалізувати завдяки участі в обласному конкурсі проєктів та програм розвитку місцевого самоврядування. Його загальна вартість становить 871 500 грн: зокрема Івано-Франківська обласна рада виділила 631 500 грн, а Долинська міська рада – 240 000.

Нині в садочку закладають підвалини екологічної свідомості діток, адже в доступний для них спосіб вивчають можливості відновлюваних джерел енергії та їхній вплив на майбутнє планети.

Також журналісти мали можливість побувати на КП «Водоканал», де торік, як уже йшлося, встановили сонячну станцію потужністю 140 кВт для електроживлення його очисних споруд. За словами І. Диріва, з 1 липня цього року це комунальне підприємство першим на Прикарпатті почало продавати надлишок електроенергії в загальну мережу, а саме компанії «Прикарпатенерготрейд».

Також у межах престуру побували в лабораторії «Іn vitro» (підприємство «Долина-агро»), де у стерильних умовах вирощують саджанці лохини (80 відсотків), плодових дерев і декоративних культур для українських та європейських фермерів. Компанія входить до міжнародного консорціуму з виведення нових сортів лохини.

За словами директора підприємства Олега БАЗЮКА, особливістю виробництва є те, що посадковий матеріал розмножується тільки методом культури тканин у пробірках (in vitro), що дає можливість уникати зараження рослин патогенними мікроорганізмами.

Завершили оглядини громади відвідинами унікального музею «Резиденція янголів», засновницею якого є переселенка з Луганщини Олена СТЕЦЕНКО. Тут представлено роботи художників, лялькарів та інших майстрів, виконані в понад 35 техніках. А експонати зі своїми історіями – з 73 країн світу.

Прикметно, що в 2019 році музей «Резиденція янголів», який тоді ще мав назву «Музей на крилах», потрапив до Книги рекордів України. А свою роботу він розпочав ще 2015-го в м. Кремінна Луганської області… Вдалося вивезти близько 85 відсотків його колекції.

Виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій СТЕФАНЧУК, підбиваючи підсумки престуру, наголосив: «Реформа децентралізації стала успішною завдяки трьом важливим аспектам – фінансова основа реформи, дотримання принципу субсидіарності й розподіл відповідальності між центральними органами влади та місцевим самоврядуванням. І в час війни ці аспекти стають ключовими у належній діяльності місцевого самоврядування. Сьогодні головне завдання – забезпечення населення та критичної інфраструктури світлом і питною водою, а взимку деякі громади Прикарпаття ще й теплом. Це основний виклик та спільна відповідальність держави, територіальних громад, бізнесу і громадян. Долина відмовилася від центрального опалення вже близько 20 років тому. Водночас міська рада допомогла людям встановлювати котли й утеплити будинки як за кошти місцевого бюджету, так і залучаючи донорські та кредитні кошти, а сьогодні вже впроваджує відновлюванні джерела енергії. «Децентралізація енергетики» є пріоритетом для кожної громади, і Долина має досвід, яким уже сьогодні готова поділитися. Наприклад, це впровадження системи розподілу генерації, побудова сонячних станцій на будівлі комунального підприємства та дитячих садочках, напрацювання щодо створення вітрових електростанцій і станції акумуляції енергії. Це кроки, які дозволяють ощадно використовувати місцевий бюджет і спрямовувати кошти на потреби військових. У бюджеті Долини заплановано видатків на підтримку Сил оборони України на 2024 рік близько 30 млн. грн. (6,26 відсотків від власних надходжень без врахування трансфертів), з них на закупівлю дронів понад 13 млн. грн. (44,22 відсотка). Станом на 1 серпня загальна сума видатків на підтримку ЗСУ становила понад 17 млн. грн., з яких на закупівлю дронів понад 8 млн. грн.

Також ми вважаємо, що для більшої мотивації «децентралізації енергетики» та ефективного використання енергії для органів місцевого самоврядування варто розробити механізм безоплатного використання наявних електромереж для розподілу згенерованої ними ж електроенергії, тобто не продавати її в мережу, а потім купляти за повну вартість, як це є сьогодні.

Долинська територіальна громада вирішує локальні енергетичні виклики під час війни, але масштабування цього досвіду дозволить перебудувати українську енергетику в умовах євроінтеграційних зобов’язань».

Редактор відділу газети “Галичина”