Договір про дружбу України з Росією остаточно припинив свою дію 1 квітня

Ще 17 вересня минулого року Президент України Петро Порошенко підписав указ про припинення дії договору про дружбу з Росією на наступні 10 років. Причиною рішення була збройна агресія Російської Федерації проти України, яка є порушенням цього договору.

3-го грудня він вніс у Верховну Раду відповідний законопроект. 6 грудня парламент підтримав цей документ, а 10-го Президент підписав. 12 грудня набув чинності Закон про припинення з 1 квітня 2019 року дії договору про дружбу, співробітництво та партнерство між Україною та Росією. І вчора, 1 квітня, закон таки набув чинності.

Цей договір був укладений ще 31 травня 1997 року колишніми президентами України - Леонідом Кучмою та Російської Федерації - Борисом Єльциним терміном на 10 років. Угода передбачала стратегічне партнерство, визнання непорушності існуючих кордонів країн, повагу до територіальної цілісності та взаємні зобов’язання не використовувати свою територію на шкоду безпеці один одного. Договір діяв навіть більше часу - майже 20 років, адже його автоматично продовжили у 2008-му. Проте через порушення Росією, яка так і не змогла відкинути свої імперські амбіції, домовленостей і невиконання умов було прийняте рішення анулювати його. Міністерство закордонних справ України ще 21 вересня 2018 року направило до Росії повідомлення про припинення дії угоди.

Припинення дії Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Росією звільняє нашу країну від будь-якого зобов’язання щодо його виконання і не впливає на права, зобов’язання чи правове становище України, що виникли в результаті виконання домовленостей до припинення дії угоди, відповідно до статті 70 Віденської конвенції про право міжнародних договорів.