Послуга під назвою "Газовий запас", яку ввела компанія з 5 вересня, дозволить українцям зекономити на оплаті за газ.
Пропозицією можуть скористатися побутові споживачі, тобто фізичні особи, які використовують газ для опалення власних будинків чи квартир (мають автономне опалення з газовим котлом) або купують газ для побутових потреб (мають газові плити).
Крім того, "Нафтогаз" має на меті розширити пропозицію на ОСББ та ЖБК, які мають власні котельні й укладають прямі договори з НАК на опалювальний сезон.
Відпускна ціна "Нафтогазу" газопостачальним підприємствам становить 4 874,42 грн. за тис. куб. м без ПДВ і вартості транспортування й розподілу. За цією ціною побутовий споживач може замовити на зиму до 25 тис. куб. м газу. Він може обрати, на який період він закуповує газ за літньою ціною. Доступний період з 1 жовтня до 31 березня. Пропозиція діє до 25 вересня.
Щоб скористатися пропозицією, потрібно прийти до центру обслуговування клієнтів газзбуту з паспортом і укласти додаткову угоду. В ній зазначити обсяг газу, його ціну та період використання. Після цього зробити попередню оплату замовленого обсягу газу на спеціальний рахунок, зазначений у додатковій угоді. Зразок цієї угоди та реквізити "Нафтогазу" є на їхньому сайті.
У компанії стверджують, що всі газзбути вже мають зразок додаткової угоди, реквізити для оплати і готові до обслуговування.
Додаткова угода кожного газзбуту може трішки відрізнятися від зразка НАК "Нафтогазу", що пов'язано з роботою юридичних відділів газзбутів.
Після здійснення оплати частина коштів зараховується "Нафтогазу", інша частина — газзбуту, який не переказує кошти компанії, це відбувається автоматично при оплаті на спеціальний рахунок, зазначений у додатковій угоді.
Після оплати в особистому кабінеті споживача на сайті газзбуту повинна з'явитися інформація про замовлений обсяг газу. Для ОСББ та ЖБК у разі поширення пропозиції і на них алгоритм буде такий же, лише додаткову угоду доведеться укладати безпосередньо з "Нафтогазом", а не із газзбутом.
Пропозиція діє не у всіх областях України - деякі газзбути не погодилися співпрацювати з "Нафтогазом" за цією програмою через, як вони вважають, додатковий клопіт. Проте до програми "Газовий запас" все ж приєднались уже 18 регіональних газопостачальних компаній, тобто 70% їх загальної кількості.
Були переговори з газопостачальниками міста Києва, Одеської, Херсонської, Полтавської і Донецької областей. Споживачі можуть їх пришвидшити, звернувшись до свого газзбуту з пропозицією приєднатися до нової послуги від "Нафтогазу".
Скільки можна заощадити з "Газовим запасом" і хто може скористатися цією послугою?
За підрахунками "Нафтогазу", орієнтовний розмір економії становитиме 25% або й більше. Це вигідно споживачам, адже на початку опалювального сезону ціни а газ, як зазвичай, можуть знову стрибнути вгору.
Спочатку треба визначити, скільки газу вам потрібно на опалювальний сезон і дізнатись, скільки можна заощадити з послугою "Газовий запас" порівняно з ціною за ПСО і з цінами минулого опалювального сезону.
Для прикладу. Необхідний обсяг газу на опалювальний сезон:
Обсяг газу: 2000 куб.м
Економія*:
Ціна за пропозицією "Газовий запас": 11698.60 грн.
Урядова ціна (за ПСО)**: 17243.52 грн.
Економія до ціни за ПСО: 5544.92 грн.
Ціна минулої зими***: 15340.00 грн.
Економія до ціни минулого року: 3641.40 грн.
* рахується ціна газу з ПДВ без вартості транспортування та розподілу
** верхня планка ціни газу для населення, встановлена постановою Кабінету Міністрів. Після 1 січня 2020 р. має бути скасована
*** ціна газу минулої зими - за даними НАК "Нафтогаз України"
Якщо споживач не використає замовлений обсяг газу за сезон, існують дві опції: повернути кошти або залишити їх на рахунку для сплати у майбутніх періодах. Це питання треба уточнювати у газзбуті.
Якщо ціни взимку будуть нижчими за вказані у додатковій угоді, то споживач отримає рахунок за нижчою ціною.
Щоб дізнатися, скільки газу потрібно на опалювальний сезон, потрібно орієнтуватися на обсяги газу, спожиті в попередні сезони. Цю інформацію можна отримати з платіжок або у газзбуті.
Пропозицією можуть скористатися і боржники, чиї борги оскаржуються в суді. Якщо споживач має борги, які у суді не оскаржуються, то, скоріш за все, газзбут відмовить такому споживачу.
Чи можуть скористатися послугою субсидіанти - не відомо, адже не зрозуміло, за якою ціною (літньою чи зимовою) вони будуть отримувати монетизовану субсидію. Також поки що не зрозуміло, як держава буде трактувати факт передплати і чи не стане це підставою для відмови у наданні субсидії.
У "Нафтогазі" стверджують, що нововведена послуга під назвою "Газовий запас" покликана показати людям, що ринок — це не страшно і він дає кращі можливості, ніж державне регулювання.