Верховна Рада ухвалила закон про обіг земель сільськогосподарського призначення, з яким чимало політиків та експертів пов’язують прискорення економічного зростання країни. Проте ВО «Батьківщина» категорично виступає проти продажу сільськогосподарської землі. Схвалення закону про обіг земель сільгосппризначення прокоментував для «Галичини» голова Івано-Франківської обласної організації ВО «Батьківщина», народний депутат України чотирьох минулих скликань, кандидат економічних наук Дмитро ШЛЕМКО:
– У мене, як і в багатьох простих людей, виникає закономірне питання: «А це обов’язково було в умовах карантину, такої страшної для світового суспільства біди, приймати рішення про розпродаж української землі?» Ті, хто за ринок землі використовують як аргумент мантру Президента України про те, що це вимога МВФ для отримання країною кредиту. Однак чому цей міжнародний фінансовий орган не ставить перед нинішньою українською владою завдання про прийняття законів щодо деолігархізації, детінізації, демонополізації, технологізації української економіки, які б змінили її структуру, допомогли зробити прорив у економічному зростанні? Адже земля не просто товар – як квартира, яку сьогодні продав, а завтра маєш змогу купити нову, бо вже побудували тисячі нових. Земля – це національне надбання поколінь, це територія, основа національної безпеки і, якщо хочете, добробуту всього народу. Зруйнувати те, що в державі вже роками непогано функціонує і дає достатньо високий економічний результат, великого розуму не треба.
Ми вже маємо негативний досвід української ваучеризації на зорі становлення незалежності. Тепер повторюємо щось подібне. І це заради декількох мільярдів американських доларів, які невідомо на що витратять, кому підуть, а це, без сумніву, вже наша українська владна практика: хоч трохи, та вкрасти. Це ж треба – продати українські чорноземи, поставити під загрозу нашу продовольчу безпеку і державу! Дуже дороге, на мою думку, міжнародне замовлення та його виконання. Тим більше, що МВФ та Світовий банк днями оприлюднили спільну заяву щодо готовності надати відтермінування країнам-боржникам їхніх запозичень. Для нас це більше, ніж ми отримаємо ще один черговий борговий транш. Для мене це якась незрозуміла, перевернута логіка дій влади.
Захисники ринку землі кажуть, що цей закон вступає в силу з наступного року, поетапно, спочатку для фізичних, а потім для юридичних осіб. Знаючи український політикум, можна передбачити, що коли фінансові та земельні апетити зростуть, то в будь-який час можна внести зміни в терміни виконання закону, бо це значно легше зробити, ніж приймати його в цілому. Я думаю, що в цьому переконалися всі, хто дивився засідання Верховної Ради, на якому приймали цей закон. Тому прийнятий закон про обіг землі – це загроза для Української держави, дамоклів меч, який в будь-який момент може відтяти голову українським сільськогосподарським товаровиробникам.