В Івано-Франківському регіональному відділенні АМУ відбулася платформа керівників територіальних громад Прикарпаття на тему: «Децентралізація в режимі stand by» у рамках проєкту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), який реалізує Асоціація міст України за підтримки USAID.
У заході взяли участь народні депутати Віталій Безгін, Оксана Савчук, заступник міністра розвитку громад та територій України Іван Лукеря, виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан, голова регіонального відділення АМУ, міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків, голова облдержадміністрації Андрій Бойчук, понад пів сотні голів територіальних громад Прикарпаття, експерти та журналісти. Також до обговорення долучилися керівники вишів (укладено меморандум про співпрацю з Асоціацією міст України) – ректор Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника, доктор політичних наук, професор Ігор Цепенда та ректор Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу, академік національної академії наук України, доктора технічних наук, професора Євстахій Крижанівський.
Модерував дискусію виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук, який наголосив: «З огляду на утворення на Прикарпатті 62 територіальних громад та 6 районів постає питання щодо подальшого формування законодавчої бази та закріплення успіхів реформи децентралізації. Захід «Децентралізація в режимі stand by» спрямований на обговорення двох важливих тем – законодавчого забезпечення діяльності органів місцевого самоврядування та бачення розвитку територіальних громад у контексті реалізації Державної стратегії регіонального розвитку на 2021 – 2027 роки».
Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан акцентував: «З огляду на завершення реформи та передачу органам місцевого самоврядування з районного рівня бюджетних установ громади повинні б утримувати їх на 100 відсотків. Це залежить від прийнятого бюджету та відновлення бюджетної децентралізації. Важливо сьогодні зосередити увагу не тільки на власних надходженнях територіальних громад, а й на коштах ДФРР. Адже громади не мають чіткої формули розподілу відповідно до кількості населення і території, як це було раніше. Тому необхідно здійснити перерозподіл уже в першому кварталі 2021».
«Законодавчі зміни мають бути такими, які задовільнять територіальні громади, – підкреслила народний депутат України Оксана Савчук. – Важко в часі складного державного бюджету знайти баланс і зуміти створити прозорі правила гри щодо розподілу коштів ДФРР та соціально-економічного розвитку. Нова місцева влада прагне чітких правил гри. Чи готовий парламент дати відповіді на актуальні питання сьогодення? Чи варто очікувати курс на децентралізацію в майбутньому?»
Голова регіонального відділення АМУ, міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків переконаний, що територіальним громадам треба триматися разом для розвитку та збереження місцевого самоврядування як інструменту впливу: «Хоч як, але саме врядування на місцях – це потужний метод регулювання відносин у контексті реалізації стратегії регіонального розвитку. І цей інструмент повинен бути збережений за будь-яких обставин. Особливо це актуально у теперішній час. Адже важливо, щоб процес децентралізації відбувався не лише на папері чи словах. І не був лише зміною адміністративно-територіального устрою. Насправді запитань без відповідей досі немало. Так само як і зауважень. Якщо говорити відверто, то фактично децентралізацію як процес поставлено на паузу. З кожним новим роком міста втрачають гроші на розвиток. А цього року в нас забрали ще й пайову участь, попри те, що наші міста систематично недоотримують кошти від держави».
Голова Івано-Франківської ОДА Андрій Бойчук у своєму виступі зазначив: «Реформа децентралізації принесла значні успіхи, однак потребує повної перебудови системи управління, що викликає певні непорозуміння та проблеми, координуванням та вирішенням яких займається обласна державна адміністрація. Постійно надаємо методичну допомогу новообраним органам місцевого самоврядування в розвитку міжмуніципального співробітництва між громадами та районами, територіальним громадам під час їх подальшого функціонування після проведення місцевих виборів. Ми розуміємо, що від побудови спільної ефективної роботи, відкритості та публічності процесів управління, прозорої підзвітності влади, долучення до процесів управління громадами та проектування власного майбутнього самими мешканцями громад залежить успішне завершення реформи децентралізації влади в Україні».
#АМУ #ПУЛЬС #USAID #Прикарпаття