З ініціативи Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України та за підтримки Івано-Франківської ОДА відбулася координаційна онлайн-нарада з питань децентралізації влади з головами адміністративних центрів ОТГ Прикарпаття відповідно до Перспективного плану формування територій громад Івано-Франківської області. У заході взяв участь 61 керівник громад Прикарпаття, голова Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Руслан Марцінків, заступник голови Івано-Франківської ОДА Дмитро Романюк та експерти Асоціації міст України. Темою обговорення стали законодавчі аспекти завершення реформи місцевого самоврядування та нові умови відносин органів місцевого самоврядування і виконавчої гілки влади, а також виборче законодавство.
Дмитро Романюк висловив подяку керівникам органів місцевого самоврядування, які в умовах пандемії з перших днів забезпечили за власні ресурси життєдіяльність міст, селищ, сіл. Чиновник наголосив на необхідності вироблення механізмів взаємовідносин держави і місцевого самоврядування щодо збалансування доходів та видатків, збереження фінансової основи місцевого самоврядування. «Уряд затвердив Перспективний план формування територій громад Івано-Франківської області, яких буде 61, і 22 з яких є новими. 16 квітня 2020 року прийнято закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад». Це відкриває передумови з реформування адміністративно-територіального устрою та територіальної організації влади. До обговорення всіх подальших питань, пов’язаних із завершенням децентралізації долучатимуться представницькі органи, експертне середовище та громадськість. Нині дуже важливими є напрацювання механізмів розмежування повноважень державних органів та органів місцевого самоврядування, закріплення децентралізації в Конституції України та проведення виборів на новій територіальній основі 25 жовтня 2020 року», – зазначив Д. Романюк.
Виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення АМУ, консультант АМУ з бюджетних питань Юрій Стефанчук звернув увагу, що експерти АМУ розпочали систематичну роботу щодо реформування місцевого самоврядування з часу ратифікації Європейської хартії місцевого самоврядування, а відтак активізували свою діяльність з прийняттям законодавчих змін у 2014 році, що стали початком реформи децентралізації. У своєму виступі перед головами громад Ю. Стефанчук зазначив: «Повноваження нічого не варті без ресурсу, тому перші кроки змін відбулися в бюджетному законодавстві і дозволили новоутвореним ОТГ будувати статті видатків своїх громад, ґрунтуючись на реальних потребах та громадській думці. Це дозволяло показувати неабиякі темпи росту місцевих бюджетів, завдяки цим коштам реалізовували інфраструктурні ініціативи та вирішували проблеми на місцях. В ОТГ усвідомлювали, що несуть повну відповідальність за реформу, тому формували свої стратегії розвитку з огляду на проблеми жителів.
Реформі місцевого самоврядування в Україні вже 6 років, і ми, будучи на всіх етапах її реалізації спільно із громадами Прикарпаття, зробили висновок, що законодавча гарантія є найважливішим індикатором в успішному розвитку громад. Кожен, без винятку, голова ОТГ та депутатський корпус хочуть бути впевненими в своїх повноваженнях і фінансових ресурсах для реалізації важливих для місцевих жителів проєктів. Вже 4 роки, на жаль, неможливо спрогнозувати, якими будуть надходження до місцевих бюджетів з 1 січня наступного року, які повноваження заберуть, які дотації із Державного бюджету залишать, за якими критеріями будуть надані місцевому самоврядуванню ці кошти. В таких умовах будь-яка стратегія розвитку нівелюється, оскільки рішення громад ситуативні, із врахуванням змін в законі. Досвід Асоціації міст України, яка об’єднує 895 громад, 54 з яких на Прикарпатті, дозволяє окреслити важливі законодавчі зміни, які мають стати основою завершення децентралізації та проведення виборів на новій територіальній основі. Ми готові долучатися до обговорення та давати пропозиції, які формують на місцевому рівні лідери громад з досвідом роботи та відчуттям відповідальності перед виборцями. Ідея децентралізації – це розмежувати повноваження, ресурси та відповідальність органів влади та місцях, щоб кожен житель розумів, хто відповідає за надання послуг і якість інфраструктури, а керівники громад мали законодавчу гарантію та розуміння повноважень і ресурсів.
Ідеальних рішень немає, але законодавчі зміни, які пов’язані з місцевим самоврядуванням та завершенням реформи мають перетворити муніципалітети в спроможні та ефективні інститути місцевого розвитку. Тому всі експертні ресурси АМУ спрямовано в цьому напрямку, і ми впевненні, що кожний новий закон має народжуватися в діалозі з громадами та надати їм нові інструменти розвитку своїх територій».
Регіональний консультант з юридичних питань (проєкт «ПУЛЬС», який впроваджує Асоціація міст України за підтримки USAID) Андрій Деркач виділив три аспекти. По-перше, якою дорогою йдемо, щоб завершити реформу з децентралізації влади до старту виборчої кампанії, що чекає громади після 25 жовтня, у якому правовому полі вони будуть функціонувати, які виклики перед ними постануть, а також що нині вже робить АМУ, щоб попередити загрози та створити комфортні умови для життя в громадах. По-друге, в частині громад пройдуть перші вибори, оскільки буде затверджено новий адміністративно-територіальний устрій. Також будуть чергові вибори. Але і ті, і ті відбудуться в один день – 25 жовтня 2020. Тому важливими є умови проведення виборів, обрання голів територіальних громад, а також вибори до районних рад(адже невнесення змін до Конституції України говорить нам про те, що районні ради як інституції, як органи, що представлятимуть спільні інтереси територіальних громад, збережуться). І третій основний меседж – це питання кадрів. На нині об’єднаними є 176 міських, селищних і сільських рад, але 340 залишається поза об’єднанням. Ці 340 рад увійдуть до складу вже чинних територіальних громад або тих, які має бути утворено відповідно до нового Перспективного плану формування територій громад Івано-Франківської області. А це понад 3 тисячі працівників, які залишаться у «підвішеному» стані, тобто постане питання, що з ними буде далі, як формуватимуться виконавчі органи вже новостворених громад, наскільки кошти їм дозволять забезпечити цих людей роботою.
Андрій Деркач переконаний, що перед посадовцями органів місцевого самоврядування після перших виборів ОТГ постане завдання убезпечити своїх працівників, своїх колег від можливого безробіття, а для цього необхідно розпочати діалог з іншими керівниками громад щодо забезпечення соціальних гарантій тим людям, які нині працюють в органах місцевого самоврядування, а відтак потраплять у ситуацію динамічного реформування.
Голів громад, які взяли участь у заході, передовсім цікавили питання, пов’язані з місцевими виборами, фінансові гарантії громад, які розпочнуть працювати на прямих міжбюджетних відносинах з нового бюджетного періоду тощо.