На онлайн-засіданні колегії департаменту освіти та науки міської ради визначили найкращого школяра Івано-Франківська 2020 року. Ним став десятикласник Івано-Франківського ліцею №11 Антон ПЕРЕПЕЛИЦЯ.
«Титуловані» сюрпризи
Антон розповідає: коли дізнався, що став «Учнем року», відчув і радість, і нерозуміння водночас, бо пропустив момент свого номінування. Отримати цей титул для нього означає, що він зумів перемогти своїх конкурентів. Хлопець скромно додає: «Ну став «Учнем року», з ким не буває».
Наскільки сумлінно потрібно вчитися, щоб стати «Учнем року»? Антон має свою відповідь на це запитання. Треба визначити ту галузь знань, яку хочеш вивчати більш детально, й акцентувати на цьому всю увагу, але, звісно, не забувати і про шкільну програму.
Мама Антона Олена Шевчук за фахом фізик, працює заступницею директора з навчально-виховної роботи Івано-Франківського ліцею №11, раніше багато років трудилася в Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу. Саме вона є наставницею Антона, готує його до предметних олімпіад з фізики та астрономії.
– Мені дуже приємно, що мій син став «Учнем року», що все, до чого він доклав чимало зусиль, отримало визнання, – коментує пані Олена. – Приємно, що є підтримка з боку міської влади. Дуже добре, коли влада таким чином демонструє важливість освіти. Щаслива навіть не тому, що значуся як учителька Антона, а тому, що я його мама.
Десятикласник розповідає, що отримав титул завдяки своїй активній і успішній участі у шкільних предметних олімпіадах різного рівня – від міського до міжнародного. Він демонструє високий рівень знань із предметів природничо-математичного циклу: математики, фізики, хімії, астрономії, економіки, географії та ін. Антон зізнається: в олімпіадах бере участь насамперед тому, що йому подобається змагатися з іншими.
Зокрема торік хлопець переміг у десяти міських та семи обласних предметних олімпіадах, цього року здобув сім перемог у міському турі та шість – в обласному. На четвертому, всеукраїнському, етапі предметних олімпіад школяр виборював призові місця тричі. Зокрема, 2017/2018 навчального року посів третю сходинку на змаганнях з астрономії, через рік – перше місце з астрономії та третє – з економіки. У жовтні 2019-го був учасником Міжнародної астрономічної олімпіади в складі учнівської збірної команди України, яка проходила в Румунії. Звідти юнак привіз бронзову медаль. У квітні нинішнього року Антон здобув диплом І ступеня національного етапу студентської олімпіади з астрономії та астрофізики, таким чином отримав право представляти Україну на міжнародній олімпіаді, яка має відбутися у вересні в Колумбії.
Олімпіади як тренажер стресостійкості
Олімпіадним процесом Олена Вікторівна займається вже 25 років, неодноразово була керівником команди області з фізики та астрономії на всеукраїнських етапах олімпіад з цих предметів, а також членом журі на обласному та всеукраїнському турах цих змагань. «Членом журі обласного етапу предметних олімпіад з фізики та астрономії була, поки туди не потрапив Антон, бо як його близька родичка не можу бути там згідно з положенням. Для сина участь в олімпіадах – це спосіб його самовираження. Люди мають різні таланти, його талант – вчитися», – наголошує моя співрозмовниця.
Також пані Олена зауважує, що завдяки своїй участі в олімпіадах Антон знайшов коло однодумців, з якими й досі підтримує зв’язок, адже це такий собі клуб за інтересами. А ще, на її думку, олімпіада – це дуже добрий тренажер стресостійкості і вміння працювати, саме цей досвід буде дуже цінним для випускників шкіл під час складання ЗНО. «У сучасній системі освіти діти складають державну підсумкову атестацію (ДПА) в четвертому та дев’ятому класах, а потім ЗНО – в одинадцятому. ДПА проходить у рідній школі, де їх оцінюють ті педагоги, які їх знають та люблять. А під час складання ЗНО вони потрапляють у цілком чуже середовище, де їхня робота закодована, ніхто їх не знає і не любить, тому їм дуже складно психологічно. А якщо учні візьмуть участь в «енній» кількості олімпіад, то вже будуть готові до цього. Тому вирішила, що мій син має вміти самостійно працювати й боротися за свої знання».
Замість мультиків – серіали про Всесвіт
Серед дисциплін в Антона є свої фаворити. Нескладно здогадатися, що це астрономія і хімія. «Астрономія – цікава наука, котра має безмежний спектр розвитку, – пояснює десятикласник. – А хімія прикольна насамперед тим, що у ній розбираюся тільки я і декілька моїх знайомих, що мене радує».
Інтерес до вивчення астрономії в Антона виник ще в початковій школі. «Десь у четвертому класі, коли хворів, вирішив подивитися якесь кіно, знайшов науково-популярний серіал про астрономію, – розповідає хлопець. – Після того вирішив, що вивчати астрономію може бути цікаво, а враховуючи те, що моя мама фізик, це виявилося навіть можливо».
Олена Вікторівна наголошує, що її синові добре даються дисципліни природничо-математичного циклу, бо він вміє думати й аналізувати, а от зазубрювати дати з історії морально не готовий. Тож якщо через рік під час складання ЗНО доведеться обирати між тестом з історії України чи англійської мови, його вибір буде очевидним. «Мої батьки інженери, я фізик, чоловік також закінчив фізико-технічний факультет. Складно уявити, щоб у нас раптом народився філолог. Антон з дитинства швидко рахував, арифметика ніколи не була для нього проблемою, тому коли замість мультфільмів почав дивитися серіали про Всесвіт, це вже й не дивувало», – розповідає мама талановитого десятикласника.
Обираючи для сина школу, пані Олена акцентувала саме на закладах, в яких поглиблено вивчають дисципліни гуманітарного напряму. «2010 року, коли Антон ішов у перший клас, школа №11 була однією з найкращих у місті, вона давала і дає глибокі знання з англійської мови. Подумала, що дитина в школі повинна вивчити те, чого не можу навчити я. Задоволена своїм вибором, вже другий рік сама працюю тут, мені дуже подобається, шкодую, що не пішла сюди раніше», – коментує вона.
Від фізика – до ветеринара
Щодо свого майбутнього фаху, то Антон зізнається, що хоче стати фізиком чи хіміком, але якщо щось піде не так, то не проти опанувати фах ветеринара, адже дуже любить тварин. У нього є два домашні улюбленці – кицька Б’янка і собака Афіна. Щодо мрій, то він прагне вибратися за межі планети Земля, а ще – спокійно жити і займатися наукою.
Хлопець закінчив музичну школу з відзнакою та опанував гру на саксофоні. Розповідаючи про себе Антон наголошує, що він інтроверт, не надто любить спілкуватися з людьми, бо вони його відволікають. На дозвіллі обожнює грати в комп’ютерні ігри та бавитися зі своїми гіперактивними котиком і собачкою.
Загальнонаціональний карантин плавно перевів увесь навчальний процес у дистанційне річище. Антон щиро зізнається, що йому не дуже подобається домашня школа, оскільки звик, що вдома він відпочиває, а не навчається.
Крім того, в зв’язку з пандемією четвертий, всеукраїнський, етап учнівських предметних олімпіад скасували. Звісно, Антон засмутився, адже ретельно і старанно готувався, особливо хотів взяти участь у змаганнях з хімії. Поки що не відомо, в якому форматі пройде Міжнародна олімпіада з астрономії, на яку він має всі шанси потрапити, але хлопець потроху готується до неї.