До Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області впродовж 2020 року надходили звернення громадян щодо підвищення у період поширення в Україні COVID-19 цін на продукти харчування та товари протиепідемічного призначення (антисептики, дезінфекційні засоби та засоби індивідуального захисту), лікарські засоби, а також щодо зростання тарифів на комунальні послуги. Проте у своїх зверненнях громадяни не в повному обсязі надають інформацію, на підставі якої спеціалісти Головного управління мали б можливість вжити вичерпних заходів із запобігання можливим порушенням вимог законодавства у сфері ціноутворення, та за потреби – провести позапланові перевірки із зазначених питань.
Відповідно до статті 6 Закону «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», підставою для здійснення позапланових заходів є звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їх) правам, законним інтересам, життю чи здоров’ю, довкіллю чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення.
Тобто у зверненні потрібно вказати: повне найменування і точну адресу суб’єкта господарювання, фактичне місцезнаходження; організаційно-правову форму (ТОВ, ФОП, ПП тощо) суб’єкта господарювання; надати копії підтверджувальних документів (чеків, рахунків, квитанцій, договорів тощо).
Відповідно до законодавства у зверненні слід зазначити: прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання громадянина-заявника; суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги, підпис заявника із зазначенням дати.
У зв’язку із численними зверненнями, Головне управління Держпродспоживслужби в області нагадує споживачам, що до переліку харчових продуктів, які мають істотну соціальну значущість, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.04.2020 №341 «Про заходи щодо стабілізації цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, товари протиепідемічного призначення» належать крупи гречані, цукор-пісок, борошно пшеничне вищого ґатунку, макаронні вироби вітчизняного виробництва (вермішель з борошна пшеничного вищого ґатунку), молоко пастеризоване жирністю 2,5% (у плівці), хліб житньо-пшеничний, яйця курячі категорії С1, птиця (тушка куряча), вода мінеральна негазована, масло вершкове жирністю 72,5%, лікарські засоби, антисептики та дезінфекційні засоби, засоби індивідуального захисту, природний газ.
З метою запобігання порушенням закону «Про ціни і ціноутворення», Головне управління Держпродспоживслужби в області застерігає суб’єктів господарювання Івано-Франківщин від необґрунтованого підвищення роздрібних цін на соціально значущі товари народного споживання, завищення цін на лікарські засоби та тарифів на комунальні послуги. А споживачів просить у разі виявлення випадків істотного підвищення державних регульованих цін/тарифів просимо звертатись з відповідною підтверджуючою інформацією до Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Берегова, 24.
Минулого року Держпродспоживслужба в Івано-Франківській області запобігла обрахуванню споживачів на 9 110 000 грн.
За рекомендаціями Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області в одному з органів місцевого самоврядування в нашому регіоні прийняли рішення про встановлення такого тарифу на теплову енергію, який був на 388,84 грн/Гкал нижчий, ніж той, який заявляв суб’єкт господарювання, що надає послуги з обігрівання приміщень бюджетних установ та організацій. Це дало змогу недопустити необґрунтованого фінансування з бюджету в сумі майже 669 тис. грн.
Також завдяки роботі співробітників сектору контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби в області торік вдалося запобігти обрахуванню споживачів на 9,11 млн грн, а споживачам житлово-комунальних послуг області було повернуто 1,62 млн грн, у тому числі: з централізованого опалення в Коломиї – 1,13 млн грн, з поводження з побутовими відходами в Калуші – 494,5 тис.
Власне, в результаті постійного нагляду за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін за порушення державної дисципліни цін та одержання необґрунтованого виторгу до суб’єктів господарювання Івано-Франківщини спеціалісти Держпродспоживслужби застосували торік адміністративно-господарські санкції (штраф) у сумі 37,4 тис. грн, а до посадових осіб суб’єктів господарювання – адміністративних стягнень на 5,35 тис. грн.